9. avgusta je potres z magnitudo 7,1 prizadel Japonsko blizu mesta Ničinan. Smrtnih žrtev ni bilo, so pa ljudje, ki tam živijo, teden preživeli v velikem strahu. Japonska meteorološka agencija je namreč sprejela odločitev brez primere: izdali so uradno opozorilo o možnem megapotresu, ki bi lahko dosegel katastrofalno magnitudo 9. Prebivalce so pozvali, naj bodo pripravljeni z načrtom, kam se zateči, in premišljeno potjo evakuacije.
Meteorološka agencija je sporočila, da so podmornice v morskem koritu Nankai, kjer se del evrazijske tektonske plošče stika s filipinsko tektonsko ploščo, ugotovile, da so možnosti za večji potres večje kot običajno. Seizmologi so sklicali izredni sestanek, da bi analizirali, ali je potres prizadel morsko korito, vir preteklih uničujočih potresov. Potresi v koritu Nankai se običajno zgodijo vsakih sto do 150 let, zadnji veliki potres je to območje prizadel pred 78 leti, decembra 1946. Takrat je dosegel magnitudo 8,1, umrlo je 1300 ljudi. Japonci dobro vejo, kaj pomeni opozorilo pred megapotresom. Še kako je svež spomin na katastrofo iz leta 2011, ko je eden takih zahteval več kot 20.000 življenj in povzročil taljenje jedrskih reaktorjev v Fukušimi.
Japonska oblast je medtem opozorilo sicer že preklicala, saj v tednu po potresu niso zaznali odstopanj v seizmični aktivnosti na nevarnem območju, a to je bolj piškava tolažba. V naslednjih 30 letih je namreč kar 80-odstotna možnost, da bodo premiki v koritu Nankai povzročili naslednji megapotres.
Ne le megapotres, supervulkan v naši neposredni bližini
Medtem se bližje nam, v Italiji, zbuja speči velikan. Takšen, ki se ne bi ustavil pri megapotresih, če bi otresel s sebe zemeljske okove. Konec maja je prebivalce Pozzuolija, slikovitega obalnega mesteca zunaj Neaplja, z domov pregnal najmočnejši potres v zadnjih 40 letih. Noč so preživeli v avtomobilih in na odprtem, a če bi se na tem območju začelo zares, jim to ne bi prav nič pomagalo. Pozzuoli namreč leži na območju najnevarnejšega vulkana v Evropi, za katerega pa večina niti slišala ni. Ni čudno, saj je skrit pod zemljo, čeprav ni zato nič manj smrtonosen kot razvpiti Vezuv. Ta se proti njemu skrije, saj imajo Campi Flegrei, Ognjena polja, kar 24 skritih podzemnih kraterjev, obsegajo pa 14 kvadratnih kilometrov. Ta speči supervulkan leži pod Tirenskim morjem, med italijansko celino in otokom Sardinijo. Aktiven je že vsaj 80.000 let. Njegova kaldera je nastala po dveh silovitih izbruhih pred 39.000 in 15.000 leti. Starejši je povzročil vulkansko zimo v radiju 100 km, poslal pepel vse do Rusije in v kratkem času ohladil podnebje po vsem svetu. Če bi Campi Flegrei ponovil svoj največji izbruh, bi staljene kamnine in vulkanske pline poslal visoko v stratosfero, sprožil 30-metrske cunamije in izbruhnil oblak žvepla in strupenega pepela, ki bi lahko svet pahnil v večletno globalno zimo. Prišlo bi do množičnega izumrtja in hude lakote.
Nadaljevanje prispevka si lahko preberete v reviji Jana, št. 34, 20. avgust 2024.