»Seveda imam nekaj treme, ampak tiste pozitivne,« je priznal Aleš Karničnik, eden najprepoznavnejših obrazov dogodka, saj se skokov z mostu v Kanalu udeležuje že vse od davnega leta 2000. Karničnik že vrsto let obiskovalcem jemlje dih s svojimi figurativnimi skoki. »Moja želja je, da jih tudi letos izpeljem čim bolje,« nam je povedal in dodal, da je v Sloveniji skakalcev z mostov v članski kategoriji izjemno malo. »Mislim, da bi nas lahko preštel na prste ene roke. Kmalu nas boste iskali kot kakšno posebno redko in zaščiteno vrsto,« se je pošalil.
Uživa v padanju
Edina Slovenka, ki se je z znamenitega mostu pognala v Sočo v kategoriji skokov na noge in v figurativnih skokih, je bila letos Koprčanka Pia Ban. »Že vse življenje treniram gimnastiko, skoki z mostu v vodo pa so nekakšna nadgradnja tega. Skočiti 17 metrov ni toliko naporno za roke, temveč bolj za noge in preostalo telo. Občutek padanja traja kar dolgo, in to mi je všeč. Sama nimam instinktivnega strahu, zato težko rečem, kako bi se ob takšnem skoku počutili drugi, je pa Soča zelo topla in prijetna,« nam je zaupala simpatična Primorka, ki se je prireditve v Kanalu prvič udeležila lani, skoke z mostov pa trenira zadnja štiri leta. Po njenih besedah v Sloveniji ni ravno veliko mostov, od koder bi lahko skočil v reko, zato se je treba skakanja preprosto lotiti, saj počasno napredovanje v treniranju za to disciplino praktično ne pride v poštev. »Upam, da bomo v Kopru dobili tudi primerno skakalnico za skakanje, ko bo zgrajen nov bazen,« je bila optimistična Pia, ki je nad skakanjem z mostov očitno tako navdušena, da se bo s to športno disciplino ukvarjala, dokler ji bo to dopuščalo telo.
Mosta ne bodo kvarili
Skoki z mostu v Kanalu imajo kar dolgo zgodovino, saj jih pripravljajo že vse od leta 1989, doslej pa so jih odpovedali le štirikrat. Kot pravi predsednik Turističnega društva Kanal ob Soči Branko Dolenc, so kanalski skoki v zadnjih letih močno prepoznavni v mednarodnem prostoru. Nad zamislijo, da bi odskočišče z mostu še nekoliko zvišali, pa v društvu niso najbolj navdušeni. »Most je simbol Kanala, zato bi z nadgradnjami njegovo veduto okrnili. So pa tekmovalci v Kanalu že skočili s 27 metrov, kar je tudi slovenski rekord. Takrat smo imeli posebno konstrukcijo, da so lahko udeleženci prireditve skočili s te višine. Skakali so tudi z balkona na 21 metrih, a največkrat smo skoke organizirali s 17 metrov. Prireditvi radi dodamo še kakšen adrenalinski bombonček, da je publika zadovoljna. Smo pa Kanalci seveda ponosni, da na ta način izkoriščamo lep kanjon, čudovit most in krasen ambient. In to bomo počeli, dokler bo narava na naši strani.«