Tradicionalna kitajska medicina pozna tak prijem že stoletja in ga uporablja za zdravljenje številnih bolezni, bistvo akupresure pa je v stimulaciji mreže energijskega toka, s katero sproščamo nemoten pretok življenjske energije, imenovane či. Nemoten pretok čija je pogoj za normalno delovanje številnih vitalnih procesov, med drugim tudi presnove in prebave, akupresura pa je tehnika, s katero odpravljamo blokade v tem pretoku. Ena izmed pozitivnih posledic uravnoteženega delovanja telesnih procesov je tudi zmanjševanje maščobnih blazinic, saj masaža akupresurne točke okrepi prebavo in zmanjšuje apetit.
Vzpostavimo ravnovesje
Tudi vitkost naše postave je lahko neposredno odvisna od pretočnosti energetskih kanalov, saj lahko blokade povzročajo pridobivanje telesne teže. Regeneriranje energijskih tokov, pomembnih za vzdrževanje lepe postave, je mogoče doseči s tremi akupresurnimi prijemi. Dodaten koristni učinek pa je, da se bomo tudi na splošno počutili bolje, bolj energično in v boljši formi.
1. Zbudi se, prebavni trakt. Akupresurna točka CV12 leži za širino dlani više od popka, na središčni vertikali našega telesa. Pritisk na to točko regulira delovanje prebavnega trakta. Masiramo jo po obroku.
2. Točka za zmanjšanje apetita. Akupresurna točka GV26 leži nad ustnicami, na polovici razdalje med zgornjo ustnico in nosom. S pritiskom na to točko zmanjšujemo apetit. Masaža učinkuje takoj, zato jo uporabimo, ko se pojavi želja po sladkem.
3. Nič več prehranjevanja zaradi stresa. Akupresurna točka ST36 sprošča notranjo duševno napetost, pritisk nanjo pa pomaga, če se naše misli zaradi stresa sučejo okoli hrane. Točka je na notranji strani kolena, tam, kjer lahko s prstom zatipamo rahlo vdolbinico. Med akupresurno masažo hkrati pritiskamo pod obema kolenoma, masaža pa pomaga blažiti stres.
Več v reviji Jana, št. 45, 7.11.2022