Zgodbe

Kaj bomo sejali, če nastopi kriza?

Biba Jamnik Vidic
14. 2. 2022, 22.00
Deli članek:

Ker danes večina semenarn deluje pod okriljem multinacionalk, je dobro premisliti, ko se odpravimo kupovat semena. V skrbi za zdravo hrano namreč ni dovolj, da imamo lasten vrtiček. Če bodo na njem rasla s pesticidi tretirana ali gensko spremenjena semena, bomo sicer pridelali svojo zelenjavo, a bogve, ali bo zdrava. Ko v poplavi ponudbe premišljamo, kaj kupiti, je najbolje o tem vprašati prekaljene starejše vrtičkarice. Naše babice so vedele, kako se pridela zdrava zelenjava: iz domačih, avtohtonih semen, prilagojenih na naše podnebje in tla ter zato odpornih proti škodljivcem in boleznim. Semena so skrbno čuvale in si jih po potrebi izmenjavale s prijateljicami ter sosedami.

Shuttestock
Izberite semena, ki so primerna za območje, v katerem živite. Še posebej so dobra izbira semena starih sort.

Pred dobrim mesecem se je na enem od družbenih omrežij razvila debata o semenih. Večina vrtičkarjev še vedno prisega na Semenarno, prepričani so namreč, da kupujejo slovenska semena. Očitno so prezrli, da je podjetje že dve leti v rokah srbskega podjetja Villager. Podobna zgodba se je zgodila pred leti, ko so se na našem tržišču pojavila semena blagovne znamke Royal seeds (podjetje, ki deluje po vsem svetu in se ukvarja tudi z genetskimi modifikacijami). Semena so zapakirali v skoraj enake vrečke, kot  jih je imela – tedaj še naša – Semenarna.

Državi za semena ni mar. Na svetovnem trgu je že več kot 90 odstotkov semenskega materiala v rokah manj kot desetih semenarskih gigantov, kar pomeni, da se preskrba s semeni in posledično s hrano zaradi nepredvidenih dogodkov, kot so vojne in podnebne katastrofe, lahko hitro sesuje. Kdor pa obvladuje področje hrane, obvladuje narode. Zato je še posebej skrb vzbujajoče, da v naših državnih blagovnih rezervah nimamo shranjenih semen, da kmetje ne morejo priti do semen iz genske banke, vzorce semen namreč lahko dobijo le žlahtnitelji in selekcionarji. Bomo Slovenci, če se pojavi kriza, preživeli brez svojih semen?

Dr. Peter Dolničar, predstojnik oddelka za poljedelstvo, vrtnarstvo, genetiko in žlahtnjenje na Kmetijskem inštitutu Slovenije, ki od leta 1993 vodi žlahtnjenje novih sort krompirja, četrte najpomembnejše kulturne rastline po količini pridelane hrane na svetu, pove, da danes slovenska pridelava semena zadošča le za okoli sedem odstotkov potreb po semenu. »Pridelali bi lahko bistveno več domačega semena, če bi bilo povpraševanje večje. Seveda pa pridelave, tudi če se povpraševanje nenadoma poveča, ne bomo mogli povečati čez noč. Proces razmnoževanja semena od saditve brezvirusnih rastlin pa do pridelanega semena na trgu namreč traja od šest do sedem let.« Čeprav so na Kmetijskem inštitutu v 29 letih vzgojili kar 13 novih sort krompirja, potrošniki naših sort krompirja skorajda ne morejo kupiti. Človek se upravičeno vpraša, zakaj!?

c34da10fef2cc148fd12f9e24112aac7.jpeg

Izposoja semen poteka podobno kot izposoja knjig, le da je čas izposoje daljši. Spomladi si vrtičkarji izposodijo semena vrtnin, jeseni pa vrnejo semena iste rastline, ki so jih vzgojili sami.

Zahtevajte slovenskega! Kje lahko torej kupimo seme slovenskega krompirja, tega osnovnega živila Slovencev, ki bi v krizi lahko prehranilo prebivalstvo? Dr. Peter Dolničar: »Lansko leto ni bilo najboljše za pridelovanje krompirja v Sloveniji; bilo je eno najtežjih, zato so bili tudi pridelki majhni. Enako se je godilo semenskemu krompirju, zato semena ni dovolj za vse. Sicer pa lahko slovenske sorte semenskega krompirja kupite v prodajalnah kmetijskih zadrug po Sloveniji. Če jih trenutno ni na zalogi, spomnite prodajalca. Prodajajo pa jih tudi v Semenarni Ljubljana in v skladišču Kmetijskega inštituta Slovenije v Mostah pri Komendi. Ekološko seme sorte KIS Kokra je mogoče dobiti tudi pri semenarski hiši Amarant.«

In koliko semenskega krompirja smo sploh sposobni pridelati, če bi se, recimo, zgodilo, da bi zaradi nepredvidenih razmer ostali brez uvoza? »Ne vem. Včasih smo ga pridelali mnogo več kot danes.« Če se sprašujete, zakaj bi bilo sploh dobro, da bi ljudje sadili naše sorte krompirja, je odgovor na dlani: »Domače seme je kakovostno, sorte so prilagojene našim rastnim razmeram in okusu domačega potrošnika.«

Ustvarite si lastno banko semen! Irena Rotar iz Eko civilne iniciative Slovenije (Ekoci), ki si že več kot desetletje prizadeva za ohranjanje, izmenjavo in sajenje semen avtohtonih tradicionalnih in domačih sort semen, pove, da pridelovanje semen ni preprosto. 

Več v reviji Jana št. 715.2.2022

Estrada

SanjskaPoroka-clanek-svet
Last minute Sanjska poroka

Glasovanje: Kdo si zasluži 'Last minute Sanjsko poroko'?

Moamer Kasumović
Šok v BiH

Znani bosanski igralec Moamer Kasumović obsojen zaradi spolnega napada na mladoletnika

tisti dnevi v mesecu
Podkast

Video: Tisti dnevi v mesecu v drugi sezoni še bolj pikantni in žgečkljivi

Blaž Švab, Jasna Kuljaj, Z Jasno in glasno
Z Jasno in glasno

Kaj si Blaž Švab misli o velikem hitu poletja, pesmi Brajde

Sophia Loren
Jubilej

Diva Sophia Loren slavi že 90 let: Iz revščine v Hollywood

Kesha
Nihče ne želi imeti opravka z njim

Pevka Kesha zaradi tega incidenta preoblikovala besedilo

Zanimivosti

ciper_2
Ciper

Vse izgleda kot pred 50 leti

supet-luna, sankt-peterburg
Mini luna

Zemlja bo za kratek čas dobila še eno luno

HUAWEI Watch GT 5-6
Zanimivosti

Vau! Huawei predstavil nove naprave!

IMG_2113
Mednarodni festival

Speculum Artium 2024: Kjer se srečajo umetnost, znanost in virtualna resničnost

cryptocoin, kriptovaluta, mining, rudarjenje, kripto
Zanimivosti

Najboljši načrt za zaslužek s kriptovalutami: CrytocoinMiner vam omogoča zaslužek vsak dan

kovanec
Izjemno redka zbirka

Po stotih letih začeli s prodajo kovancev "kralja masla", za enega iztržili 1,2 milijona evrov