Zgodbe

Slovenija, žarišče japonskega komarja?

S. M.
5. 10. 2021, 23.18
Posodobljeno: 5. 10. 2021, 23.22
Deli članek:

Slabih novic o ogrožanju javnega zdravja je bilo v zadnjih dveh letih res veliko, preveč. A vse kaže, da bomo v prihodnje morali živeti z njimi in ob tem upoštevati številne zaščitne ukrepe. Na pohodu je nova vrsta komarja, ki je že dosegel naše kraje in bi lahko prenašal hudo obliko bolezni. Dobra novica je vsaj ta, da medicina in znanost poznata rešitev zanjo.

zarja jana
Po svetu letno zabeležijo približno 50 tisoč obolelih z japonskim encefalitisom, od teh je deset tisoč smrtnih.

Slovenija v rdečem območju

V številnih predelih sveta se z boleznimi, ki jih prenašajo komarji, borijo že desetletja. Spomnimo le na malarijo, eno največjih zdravstvenih težav nerazvitega sveta, ki jo je težko premagovati, čeprav ji je mogoče uspešno kljubovati s cepivom. Tudi v naši reviji smo že pisali o poskusu, da bi z genskim inženiringom onemogočili razvoj komarjev, ki prenašajo to nevarno bolezen.

A še preden se reši ena od ogrožajočih zdravstvenih težav, že nastopi druga. Strokovnjaki po svetu trenutno opisujejo pojav in širitev zelo agresivnega japonskega komarja v krajih, kjer ga doslej niso poznali. Naselil se je tudi pri nas in v še nekaterih predelih Evrope, prenaša lahko virus nevarne bolezni, imenovane japonski encefalitis. 

Kaj vemo o japonskem komarju? Njegovo življenjsko okolje so gozdovi in drugi predeli, bogati z rastlinjem. Pogosto se naseli tudi v urbanih naseljih s parki in vrtovi. K nam se je priselil z območij jugovzhodne Azije in se, podobno kot druge vrste komarjev, prehranjuje predvsem s krvjo.

 Znano je tudi, da je japonski komar (Aedes japonicus) še agresivnejši od tigrastega in na lestvici stotih najinvazivnejših vrst komarjev na tretjem mestu. To lastnost lahko pripišemo prav njegovi izredni sposobnosti za preživetje v zahtevnih razmerah. V Evropi se je trenutno udomačil v nekoliko hladnejšem okolju kot v Aziji, od koder izvira, sklepamo pa lahko, da se bo zato kmalu razširil tudi v toplejša območja. 

Po videzu je podoben zdaj pri nas že dobro znanemu tigrastemu komarju, le da je nekoliko večji. Še ena posebnost: zelo je agresiven ter aktiven podnevi in ponoči. Zaradi bolečih in srbečih pikov se lahko spremeni v pravo nadlogo. Strokovnjake skrbi, da bi se tudi v našem okolju lahko začele širiti bolezni zaradi virusov, ki jih prenaša. Omenjajo predvsem japonski encefalitis, vnetje možganskega tkiva. Znaki bolezni so hud glavobol, vročina in krči ter druge nevrološke težave, kot so motnje zavesti, govora ali hoje. Umrljivost bolnikov je 30-odstotna, 50 odstotkov preživelih pa ima trajne nevrološke ali psihične posledice.

Cepivo je učinkovito. Panika ni potrebna, je pa treba širjenje spremljati, opozarjajo strokovnjaki. V Evropi doslej še niso zabeležili bolezni. Za zdaj je dobra okoliščina ta, da bi morala imeti tako virus kot komar popolnoma enako okolje za razvoj in prenos, kot je v jugovzhodni Aziji.

Druga dobra novica je, da bi širjenje bolezni, če bi se pojavila tudi v Evropi, lahko preprečili s cepljenjem. Na voljo je učinkovito in preverjeno cepivo, ki je varno že za dvomesečne otroke. Kljub temu pa je pomembno pravočasno opozoriti na širitev življenjskega prostora komarja in morebitne posledice.

Slovenija v rdečem območju. Spletna stran Beneške pokrajine v sosednji Italiji je že objavila prva opozorila in omenja, da po svetu letno zabeležijo približno 50 tisoč obolelih z japonskim encefalitisom, od teh je deset tisoč smrtnih. Italijanski viri poročajo o hitrem širjenju komarja po severu Apeninskega polotoka, sklepamo pa lahko, da je le še vprašanje časa, kdaj se bo začel širiti proti jugu, kjer bo zagotovo našel ustrezne razmere za razvoj.

Da gre za resno težavo, opozarja tudi Evropski center za preprečevanje bolezni in nadzor ECDC, ki je že lani objavil zemljevid razširjenosti japonskega komarja, na katerem je Slovenija v celoti obarvana rdeče, kar pomeni, da je ta komar po vsej državi. Enako so označeni še manjša obmejna območja, kot je pokrajina Furlanija v Italiji in Istra na Hrvaškem ter deli Avstrije. Pravzaprav je Slovenija na tem zemljevidu videti prej žarišče prisotnosti komarja kot obrobno območje, kjer bi morali komarja šele pričakovati. Prisoten je tudi v delih Nemčije, v preostalih delih Evrope pa ga še niso zaznali.

Na spletni strani NIJZ ni mogoče najti opozoril glede te morebitne zdravstvene težave, razen kratke informacije o možnosti cepljenja proti japonskemu encefalitisu v primeru potovanja na območja s takšnim tveganjem. Podrobneje so opisane bolezni denga in denga hemoragična vročica, ki ju prenašata tigrasti ter egiptovski tigrasti komar.

Več v reviji Zarja Jana, št. 40, 5.10. 2021

Estrada

SanjskaPoroka-clanek-svet
Last minute Sanjska poroka

Glasovanje: Kdo si zasluži 'Last minute Sanjsko poroko'?

Moamer Kasumović
Šok v BiH

Znani bosanski igralec Moamer Kasumović obsojen zaradi spolnega napada na mladoletnika

tisti dnevi v mesecu
Podkast

Video: Tisti dnevi v mesecu v drugi sezoni še bolj pikantni in žgečkljivi

Blaž Švab, Jasna Kuljaj, Z Jasno in glasno
Z Jasno in glasno

Kaj si Blaž Švab misli o velikem hitu poletja, pesmi Brajde

Sophia Loren
Jubilej

Diva Sophia Loren slavi že 90 let: Iz revščine v Hollywood

Kesha
Nihče ne želi imeti opravka z njim

Pevka Kesha zaradi tega incidenta preoblikovala besedilo

Zanimivosti

ciper_2
Ciper

Vse izgleda kot pred 50 leti

supet-luna, sankt-peterburg
Mini luna

Zemlja bo za kratek čas dobila še eno luno

HUAWEI Watch GT 5-6
Zanimivosti

Vau! Huawei predstavil nove naprave!

IMG_2113
Mednarodni festival

Speculum Artium 2024: Kjer se srečajo umetnost, znanost in virtualna resničnost

cryptocoin, kriptovaluta, mining, rudarjenje, kripto
Zanimivosti

Najboljši načrt za zaslužek s kriptovalutami: CrytocoinMiner vam omogoča zaslužek vsak dan

kovanec
Izjemno redka zbirka

Po stotih letih začeli s prodajo kovancev "kralja masla", za enega iztržili 1,2 milijona evrov