Gospa svojemu moškemu, ki ga še nikoli ni vedela v živo, pošlje 3400 evrov, da se lahko na daljavo poročita. Potem naenkrat ni več ne duha ne sluha o njem. Ko je gospa že čisto na robu obupa, se ji spet oglasi. Pove, da so bombardirali bolnišnico in da nujno potrebuje še nekaj denarja.
»Zdravnik v Siriji, marinec na mirovni misiji v Iraku, ovdovel delavec na naftni ploščadi. Vsi šarmantni gospodje z zlomljenim srcem na spletu iščejo damo, ki jih bo razumela. To bi lahko bil začetek velike ljubezenske zgodbe, a je vse prej kot to. Osamljene ženske, ki so se na spletu zapletle s šarmantnimi tujci, so po letu dni 'razmerja' na daljavo ostale brez nekaj deset tisoč, nekatere celo brez več kot sto tisoč evrov.« Ljubezenske prevare so le ena od vej nigerijskih prevar, za začetek razložita Gorazd Božič, vodja SI-CERTA (nacionalni odzivni center za omrežne incidente, op. avt.), in Marta Štefanič, ki v podjetju dela v programu Varni na internetu. »Kriminalci svoje žrtve iščejo na družbenih omrežjih in jim pošiljajo prošnje za prijateljstvo. Predstavljajo se kot osamljeni ločenci ali vdovci, navadno imajo tudi majhnega otroka. Da bi z žrtvijo vzpostavili čim bolj pristen stik, ji razkrijejo svojo – običajno tragično – življenjsko zgodbo in ji pošiljajo fotografije. Ko se ustvari čustvena zveza, včasih traja tudi več mesecev, se na žrtev obrnejo s prošnjo, da jim nakaže denar. Izgovori so različni: potrebujejo denar za zdravljenje otroka, za potovanje domov ali da bi prišli na obisk. Spet drugič imajo dostop do večje količine denarja, vendar najprej potrebujejo nekaj denarja od žrtve, da uredijo vso birokracijo, ipd. Če jim žrtve ugodijo in denar pošljejo, se zgodba tu ne konča, saj pričakujejo vedno več denarja, hkrati pa z žrtvijo vzpostavljajo še močnejšo čustveno vez, zaradi katere se jim ta zelo težko upre.«
Ljubezenske prevare so le ena od vej tako imenovanih nigerijskih prevar.
Kakšna je torej nigerijska prevara?
Božič: To so prevare, ki izvirajo iz Nigerije in jih pretežno izvajajo Nigerijci, včasih pa tudi kriminalci iz Gane ali Slonokoščene obale. Z žrtvami vzpostavijo stik s pomočjo elektronske pošte ali družbenih omrežij, najpogosteje na Facebooku, lahko tudi po Skypeu, in jih prosijo za pomoč pri dvigu denarja. Variacij je na tisoče. Vsem je skupno to, da žrtvam obljubljajo, da jim bodo v primeru, da jim pokrijejo del stroškov za dvig njihovega denarja, v zameno dali nekaj odstotkov. To so zelo visoki zneski, od več tisoč pa do nekaj milijonov ameriških dolarjev.
Rekli ste, da stike vzpostavijo tudi po Skypeu. A v tem primeru človeka lahko vidimo in slišimo!
Štefanič: Žrtve poročajo, da je slika zelo slaba, zvoka ni nikoli. Pogovarjanje vedno poteka s pomočjo tipkovnice.
Kdaj ste opazili porast ljubezenskih prevar?
Božič: Zadnji dve leti opažamo, da je teh primerov vse več. Med žrtvami, ki so prijavile goljufijo, prevladujejo ženske različnih izobrazb. Običajno so srednjih let, pogosto so osamljene. Čeprav so žrtve romantičnih goljufij v tem primeru ženske, tudi moški niso odporni proti tovrstnim prevaram. Pred nekaj leti so na podoben način spoznavali mlade Rusinje.
Več v reviji Zarja št. 48. 29. 11. 2016