Med finančno krizo, ko je modro varčevati in ne pretirano porabljati prihrankov, je mogoče nekaj privarčevati tudi s preudarnejšim nakupovanjem. V naših prodajalnah se bližajo dnevi razprodaj, ki so priložnost, da poceni nakupimo tisto, kar res potrebujemo.
Med finančno krizo, ko je modro varčevati in ne pretirano porabljati prihrankov, je mogoče nekaj privarčevati tudi s preudarnejšim nakupovanjem. V naših prodajalnah se bližajo dnevi razprodaj, ki so priložnost, da poceni nakupimo tisto, kar res potrebujemo. In pri tem tudi nekaj prihranimo. Začnimo s preudarnim razmislekom, kaj in koliko zares potrebujemo, napišimo seznam, šele potem se podajmo izbirat med trgovske police.Zlato pravilo načrtovanja
Najpomembnejše vprašanje, ki bi si ga morali postaviti in upoštevati pred vsakim nakupovanjem in porabo denarja, je, kot pravijo tudi naši ekonomisti, kaj in koliko zares potrebujemo. Bodimo preudarni. Vsekakor ni slaba zamisel, da napišemo seznam vseh stvari, ki si jih želimo, in ga nato skrčimo na seznam reči, ki jih pravzaprav potrebujemo. Pri tem lahko na hitro izračunamo, koliko iz svoje ali družinske blagajne v resnici zmoremo porabiti za neki izdelek oziroma več izdelkov.
Koliko lahko zapravimo?
Razmislimo, koliko denarja si v nekem trenutku lahko privoščimo zapraviti. Premislimo, ali se nam res splača za neki nakup izkoristiti morda bančni limit ali kratkoročno posojilo? Preračunajmo, ali bomo s tem pridobili več, kot bomo izgubili. Ali bomo ta denar morda koristneje lahko porabili pozneje? Ne prenaglimo se.
Načrtovanje se nam pri nakupovanju vedno obrestuje, vendar to ne pomeni, da si pri tem ne moremo izpolniti tudi nekaj manj nujnih želja. Največja napaka nepremišljenega nakupovanja je, da prepogosto kupujemo tisto, česar pravzaprav ne potrebujemo in kar kmalu pristane na vrhu omare.
Nihče ni toliko bogat, da bi kupoval poceni
Stari rek je modro upoštevati še posebno med gospodarsko krizo, saj nam pride prav vsak privarčevani evro. Zato naj bo pri nakupovanju prvo merilo kakovost in resnična uporabnost, saj se povprečno v naših omarah ali policah praši že preveč zgrešenih nakupov. Bolje manj, pa tisto kakovostno in dlje uporabno.
Več v Jani, 5. januar 2010