Če po plači spadate med povprečne Slovence, potem nimate nobenega razloga, da se veselite zasluženega pokoja. Povprečna neto pokojnina je v letu 2009 namreč znašala 619, 32 evra ali 66,6 odstotka povprečne plače. Če smo prav razumeli zapletene statistike, pa v povprečni pokojninski razred spada samo 16,6 odstotka vseh upokojencev, največ, slabih 20 odstotkov jih prejema še manj, zgolj 400 do 500 evrov mesečno, 17,4 odstotka pa jih sodi v razred s prejemki od 500 do 600 evrov. Samo 14 odstotkov državljanov prejema med 800 in 1000 evri, 9,3 odstotka pa med 1000 in 1500 evri. Če si torej za mejo kolikor toliko dostojanstvenega preživetja vzamemo 800 evrov mesečno, nam pokojninska statistika pokaže, da z najmanj toliko denarja živi samo slaba tretjina državljanov. Kar 72,6 odstotka upokojencev se mora znajti z manj.
Večina na robu preživetja
Številke so naravnost šokantne, a kot kaže, bodo v prihodnosti še bolj! Nihče si niti v sanjah ne more zamisliti, da bi se zgodil čudež in bi se pokojnine (realno) povišale. O tem, kako se bodo predvidoma gibale v prihodnosti, smo povprašali dr. Aleša Berka Skoka, docenta na Ekonomski fakulteti Univerze v Ljubljani: »Odmerna stopnja pokojnine se bo že po zdaj veljavnem zakonu o pokojninskem in invalidskem zavarovanju zmanjševala vse tja do leta 2025, in sicer bo z današnjih 80,25 odstotka predvidoma padla na 72,50 odstotka. Ker je treba upoštevati še valorizacijski količnik, naj bi predvideno dejansko nadomestitveno razmerje padlo s 60,5 na 54,67 odstotka. Ker je zaradi neugodnih demografskih gibanj in še večjega primanjkljaja v pokojninski blagajni v naslednjih letih pričakovati nadaljnje zaostrovanje razmer, lahko posameznik pričakuje še nekoliko manj. Naša nedavna raziskava je pokazala, da bi človek moral varčevati še približno 120 evrov na mesec, da bi ob upokojitvi pri 65 letih skupna pokojnina iz prvega in drugega stebra znašala 70 odstotkov njegove zadnje plače. Če bi se želel upokojiti pri 61. letu starosti, pa še približno 20 odstotkov več.«
Pokojninski stebri niso več trdni
Preživeli pa ne bomo niti z dodatnim varčevanjem v drugem ali tretjem pokojninskem stebru. Do zdaj nas je veliko, skoraj pol milijona, še živelo v veri, da si bomo z vplačevanjem v pokojninske sklade vsaj toliko dvignili mesečne prejemke, da si bomo lahko kdaj pa kdaj privoščili manjši luksuz, kakšno potovanjce ali pa vsaj izlet in da nam ne bo treba na stara leta varčevati na vsakem koraku, če smo to počeli že v delovni dobi. A žal živimo v veliki zmoti. Drugi in tretji pokojninski steber sta namreč tako slabo donosna in ob izplačilu tako močno obdavčena, da bomo po vsej verjetnosti dobili celo manj, kot smo vplačali. Ne verjamete?
Več v Jani št. 15, 13. 4. 2010
Tekst: TINA HORVAT, tina.horvat@delo-revije.si, foto: DREAMSTIME