Zgodbe

Ne bomo več hiteli z napovedmi

Marija Šelek
17. 2. 2015, 08.00
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.57
Deli članek:

Predpretekli petek smo vsi čakali, da bo Slovenijo do konca zasulo s snegom. Vremenoslovci so namreč razglasili rdeči alarm.

Napovedi kar nekaj dni zapored kazale veliko verjetnost močnega sneženja nad Slovenijo. V nekaterih delih države so se napovedi uresničile, v osrednji, severni in severovzhodni Sloveniji pač ne. Ampak ker ni bilo snežne katastrofe, je nastala tista druga in ves gnev se je vsul na naše vremenoslovce, ki jih sicer čisto vsak večer zavzeto čakamo v domačih dnevnih sobah. Kakšni nesposobneži, so vpili nekateri. Je bil zaradi napačne prognoze sploh kdo zadovoljen, saj, hvalabogu, ni bilo nič hujšega?

Burja na Primorskem je pihala tako močno kot že vsaj tri leta ne, po nekaterih meritvah je dosegala tudi 200 km/h in povzročala škodo ne samo v prometu, temveč tudi na infrastrukturi – v teh napovedih se niso zmotili. Pa tudi na Kočevskem so ljudje komaj lahko sproti vihteli lopato. Zdi se, da vremenska napoved še nikoli ni tako odmevala kot  tokrat in ker se ni uresničila v popolnosti, še nikoli doslej ni požela tolikšnega zgražanja. Ljudje so pričakovali do pol metra snega in ker ga ni bilo tudi pred njihovim pragom, so bili ogorčeni. »Velikokrat ljudje ne znajo širše pogledati kot zgolj skozi svoje okno; to, da je morda od 10 do 15 kilometrov stran od njih popolnoma drugačen svet in da je situacija zelo resna, jih ne zanima. Tokrat smo dobili občutek, da so ljudje razočarani, ker ni zapadlo toliko snega, kot smo ga sprva napovedovali,« je povedal Branko Gregorčič z Agencije RS Slovenije za okolje (ARSO) in pokazal eno izmed elektronskih sporočil, ki so jih nanje naslavljali slovenski državljani. Ton v  teh pismih ni bil nič kaj prijazen in samo dobre manire ter mirna kri naših meteorologov so zaslužni, da so tudi takšni neotesani pošiljatelji dobili prijazen, korekten in zelo obširen odgovor. Skušali so biti vljudni, je skromno pripomnil Gregorčič.

A če bi se črni scenarij uresničil, bi bili pa vsi srečni, so se spraševali sogovorniki Branko Gregorčič, Andrej Pečenko in Janez Markošek, ki smo jih povprašali, kako so »preživeli« ves srd, ki se je zgrnil nadnje. Kaj če bi bilo obratno – da bi bile razmere še hujše od napovedanih ali če opozorila sploh ne bi izdali, pa bi padlo ogromno snega brez napovedi? V vsakem primeru bi bili krivi.

Koliko snega bo zapadlo na mojem dvorišču? Ljudje od vremenskih napovedi vsakokrat pričakujejo več, vedno natančnejše številke želijo. »Sprašujejo celo, koliko bo od te in te ure padlo snega prav na njihovem dvorišču,« nas je z nerealnimi pričakovanji seznanil Markošek. Kar ušlo nam je iz glave, da sicer res živimo v obdobju razcveta sodobne tehnologije, vendar vremenske napovedi še vedno niso in ne morejo biti stoodstotno zanesljive, da mati narava v rokavu pač še vedno skriva takšne in drugačne adute ter nas vedno znova postavlja na svoje mesto – človek ni vsemogočen. In tudi vremenoslovci niso vedeževalci, kaj šele preroki.

»Pri intenzivnem vremenu, ki se redko pojavlja, nikoli ne moremo biti stoodstotno prepričani o napovedi. Napovedi se celo večkrat dnevno spreminjajo. Nimamo opraviti le  z enim izračunom, temveč z več različnimi modeli. Ko se ti med seboj bolj ali manj ujemajo, je stopnja verjetnosti za razvoj napovedi večja. Na spletu objavljamo analize teh dogodkov, kjer se vidi, kako smo odvisni od modelskih napovedi, in te so bile za nekaj dni naprej takšne, kakršna so bila naša prva opozorila. Potem smo stopnjo opozoril sicer zmanjševali, ampak ljudje radi slišijo senzacionalistične novice in četudi kasneje miriš, ni več učinka, saj je duh že ušel iz steklenice,« je pripomnil Gregorčič.

Da mediji nosijo svoj del odgovornosti, je treba priznati. Tu so na udaru predvsem televizijske hiše in internetni portali. Saj veste, kako je šlo: televizijska poročila so se začenjala z bombastičnimi naslovi o grozljivem sneženju, nato pa so mediji tekmovali, kateri bo prikazal hujši scenarij – nekateri so šteli vreče soli in peska, drugi so preizkušali, kako dolgo se  lahko obdržiš na nogah v siloviti burji z mikrofonom v rokah. Zagnano poročanje o vremenu je kritične gledalce tokrat sililo ne le v zgražanje, temveč tudi v smeh. Saj nič ne rečemo: človek rad pogleda, kako sta se sosedova Micka in Francelj spopadla z lopato, koliko šilcev žganja sta odnesla sosedom in da so s traktorjem vlekli avto po zasneženem klancu, toda apokaliptični toni o sneženju sredi zime?! Pozimi pač sneži – še posebej v Sloveniji, saj smo menda ja še vedno alpska dežela. Zdrav razum se nam včasih res izmuzne.


Več preberite v tiskani Jani (št. 7, izid: 17.2.2015).

Estrada

Simon Popek, Miša Molk
Začel se je LIFFe

Ljubitelji filmov spet prišli na svoj račun

pf-na-v-1-pelko
Vip Petek na TV Veseljak Golica

Primorski fantje na Veseljaku: »Morda nas bo od zgoraj pozdravil tudi Bogdan«

1731506601-z-jasno-in-glasno-1731506560883
TV Veseljak Golica

Jasna s Saško Smodej in Dejanom Dogaja

Karel III
Današnji slavljenec

Foto: Karel III. bo 76. rojstni dan praznoval delovno.

Tako kralj Karel kot njegova žena Camilla sta jasno pokazala svoje navdušenje nad konjskimi dirkami,
Estrada

Preiskava zasebnih nepremičnin britanskega kralja razkriva sporne posle

rdeča-preproga-aktual
Novost

Aktualov rojstni dan: Rdeča preproga za nastopajoče, voditelje in oboževalce