Nasveti

Setveni koledar: 25. 2.–4. 3. 2025

Fanči Perdih
25. 2. 2025, 06.30
Deli članek:

Rubriko ureja dipl. inž. agronomije Fanči Perdih, poznavalka biodinamične pridelave, svetovalka za ekološko zelenjadarstvo in ustanoviteljica slovenske ekološke semenske kooperative Amarant.

osebni arhiv
Fanči Perdih je z nami že tri leta.

Pred zemeljskim ozvezdjem Kozoroga potuje toplotni Pluton. Vodni Mars se pridruži toplotnemu Saturnu in Soncu, ki potujeta še naprej pred svetlobnim ozvezdjem Vodnarja, toplotni Merkur pa ju 26. 2. zapusti in se pridruži svetlobni Veneri in vodnemu Neptunu pred vodnim ozvezdjem Rib. Svetlobni Jupiter potuje pred zemeljskim ozvezdjem Bika. Svetlobni Uran je pred toplotnim ozvezdjem Ovna.

Lunina pot je v dvigajočih se lokih – vse energije pretekajo v brste in liste.   

Letos bo za setev prvih spomladanskih posevkov na prosto, direktno na gredice treba izkoristiti vsak ugoden trenutek. S setvijo lahko pohitimo tako s korenovkami, ki potrebujejo čim manjši zemeljski izdih, ki se v aprilu bistveno ojača, zato korenček in rdeča pesa, sejana od srede aprila naprej, praktično ne naredita korenov ali pa so ti hitro leseni in pokajo. Tudi preostale rastline, kot so grah, bob, solata in kapusnice, rukola in špinača, imajo rade hladno in vlažno, zato jih lahko sejemo takoj, ko uspemo obdelati gredice, saj nam bo zgodnja setev dala več pridelka kot setev v aprilu in maju. Vedno znova pozabljamo, da te rastline prenesejo mejne temperature do –7 °C in jim pomladanski mraz ne škodi, zato tudi pokrivanje z vrteksom ni potrebno, razen če jih zaščititi pred škodljivci, kot so pri kalečem grahu ptiči.

Od torka  od 5. ure do četrtka do 4. ure: luna pred zemeljskim ozvezdjem Kozoroga, ugodno za korenovke.

Konstelacija: v sreda od 22. ure naprej in četrtek neugodno zaradi Merkurja v padnem vozlu.

Ozvezdje Kozoroga stimulira rast korenov, zato je čas, ko je luna pred Kozorogom, ugoden za setev korenčka, pastinaka, korenastega peteršilja in črnega korena.

Sicer lahko plitvo obdelujemo zemljo v suhem vremenu v jutranjem času, da izdihuje in gre odvečna vlaga ven. Na ta način bomo lažje pripravili gredice za prve posevke. Tudi če delamo grebene za sajenje čebulčka in česna, jih delamo v jutranjem času. To pomlad bo treba večkrat razmišljati, kako bomo pravočasno pripravili gredice in na kakšen način lahko naravne ritme izkoristimo sebi v prid.

V notranjih prostorih so sedaj zadnji termini za pravočasno setev gomoljne zelene in čebule za sadike. Poznejše setve bodo dale manjši pridelek, razen pri gomoljni zeleni lahko pozneje pospešimo rast z vzgojo na višji temperaturi, kar pa zahteva tudi bistveno več svetlobe, kot je imamo pri hobi programu doma. Pri poru trenutno še vedno izbiramo med sortami za jesensko pridelavo. Pomembno je vedeti, da por potrebuje precej časa, da oblikuje dovolj debele sadike. Pri lastni pridelavi sadik nam bo bolje uspel, če ga bomo sejali »počez«, kot če sejemo vsako seme v novo luknjico v platoju. 

Pohitimo s sajenjem pomladanskega česna, za šalotko in čebulček je še dovolj časa.

Še več navdihujočih novic iz rubrike Svetilnik vas čaka v reviji Jana, št. 8, 25. februar 2025.

revija Jana
Izšla je nova številka revije Jana. Prijazno vabljeni k branju!

Zanimivosti

blazina
Sveža postelja

Za sladek spanec primerno vzdržujte odeje in vzglavnike

žafran v kulinariki
Rastline v kulinariki

Žafran je nekoč slovel kot zdravilo, danes kot začimba

rep08-2025_naslovka
Zanimivosti

Koga se boji Janez Janša: predsednik SDS na shod Ruparjevih upokojencev prišel v spremstvu telesnih stražarjev

Roškar, Glorija in Tijan
Posebna gosta

Na počitnicah pri Roškarju: Navihana osnovnošolca zabavala voditelja

opuncija
Indijska figa

Zdrav sadež, ki ima pomembno vlogo pri ohranjanju zdravja ožilja

Rakek_emb_skupina03
Zanimivosti

Prihodnost farmacevtske embalaže: Inovativni pristopi DS Smith Slovenija na sejmu Pharmapack 2025