Vsakdo, ki se je kdaj iz različnih razlogov znašel na mestnih ulicah okoli pete ure zjutraj, je lahko užival tišino brez zvokov, značilnih za človeški vrvež – z nekaj sreče se takrat celo sliši ptičje petje. Nekateri ta redki trenutek miru v mestu, ki je mogoč le ob res zgodnjih urah, častijo tako močno, da so oblikovali pravo gibanje, imenovano Klub 5AM. Na TikToku se imenujejo #5amClub routins, navdih pa črpajo iz knjige Robina Sharma, strokovnjaka za vodenje, ki opisuje številne koristi zgodnjega vstajanja. Svoji novi navadi so privrženci nadeli poetična in sugestivna imena: jutranji čudež, energijska jutra, ura moči ...
Rana ura, zlata ura
Zamisel nikakor ni nova, saj ljudski izreki povsod po svetu slavijo zgodnjo jutranjo uro. Za številne je bila odločilna vzpodbuda tudi znana izjava Benjamina Franklina, ki ni bil le ameriški predsednik, temveč tudi znanstvenik in še marsikaj drugega: »Zgodaj v posteljo in zgodaj iz postelje – to poskrbi za človekovo zdravje, premoženje in modrost.« Zdrav razum seveda pritrjuje temu, da nekdo, ki zbere voljo in moč, da vstaja ob strupeno zgodnjih jutranjih urah, zbere tudi voljo in moč za športno aktivnost, zdravo prehranjevanje, doseganje zastavljenih ciljev in še kaj. Vse to je mogoče, če se posameznik zna samodisciplinirati.
Vsi pa o tem niso tako prepričani in tudi konkretna izkušnja kaže, da je tak jutranji režim izjemno naporen, sploh za tiste, ki imajo nekoliko drugače naravnan bioritem. Skeptiki trdijo, da gre za fetiš in slepo vero v neko novo idejo, kakršnih je bilo že nešteto, vse pa zatonejo kot modni prebliski.
Nadaljevanje prispevka si lahko preberete v reviji Jana, št. 39, 24. september 2024.