Po podatkih Svetovne zdravstvene organizacije v Evropi izgubljamo zobe dvakrat pogosteje od svetovnega povprečja. Kar vsakemu četrtemu prebivalcu, starejšemu od 20 let, manjka vsaj en stalni zob. V starosti pa je vsaj delna proteza tako rekoč neizogibna. Ne gre samo za zdravje. Grdi in nezdravi zobje so ena prvih stvari, ki jih opazimo na človeku, po raziskavah po stanju zob ljudem pripisujemo tudi osebnostne lastnosti. Neurejeno zobovje je lahko celo razlog, da težje dobimo zaposlitev. Če temu dodamo še čedalje bolj borno zobozdravstveno košarico, astronomske cene samoplačniških storitev in pomanjkanje zobozdravnikov, je novica, da so morda odkrili zdravilo, s pomočjo katerega nam zraste še tretja serija stalnih zob, resen razlog za veselje.
Tretjo vrsto zob smo sčasoma izgubili
»Rast novih zob so sanje vsakega zobozdravnika. Na tem sem delal že od podiplomskega študija. Prepričan sem bil, da mi bo uspelo,« pravi Katsu Takahaši, vodilni raziskovalec in vodja oddelka za zobozdravstvo in oralno kirurgijo na medicinskem raziskovalnem inštitutu Kitano v mestu Osaka. Tam naj bi v sodelovanju s farmacevtskimi podjetji in japonsko agencijo za medicinske raziskave in razvoj že naslednjega julija na ljudeh začeli preizkušati zdravilo, ki je na živalih odlično delovalo.
Zdravilo bodo najprej preizkusili na otrocih z anodontijo – stanjem, pri katerem zaradi prirojenih dejavnikov vsaj nekateri zobje nikoli ne izrasejo. Ljudje z anodontijo imajo že od malega težave z žvečenjem, požiranjem in govorjenjem.
Nadaljevanje prispevka si preberite v reviji Jana, št. 28, 11. julij, 2023.