Kadar se sami lotimo vzgoje sadik, nam včasih še bolj kot strokovna literatura pride prav sposobnost improvizacije. Nasvet, da naj semena posejemo v kakovosten substrat, nam prav nič ne koristi, če ne vemo, kako tega prepoznati. Ali veste, kako lahko zamudniki pospešimo vznik rastlin in katere posode uporabiti, da nam jih ne bo treba kupovati? Kaj sploh še lahko sejemo sredi aprila? Na spletnem portalu delavnice.zazdravje.net so organizirali delavnico Hitri tečaj domače vzgoje sadik. Na njej smo izvedeli vse o tem, kako se znajdemo, četudi ne obvladamo vsakega koraka v vzgoji sadik do potankosti.
»Morda vas bo presenetilo, da razen toplote, vlage in zemlje rastline potrebujejo še nekaj: to, da jim povemo, kaj od njih želimo, in da jih damo v tla, s katerimi si lahko pomagajo in iz katerih črpajo hranila, ki jih potrebujejo za rast,« začne predavanje Sanja Lončar, sopredsednica društva Samooskrbni.net. Priporoča, da pri sajenju upoštevamo biodinamični koledar, ki nas uči, da sejemo v skladu z delovanjem etrov. Ti dajejo rastlini napotek, kateri del naj pospešeno razvija. Datumi, ki so na biodinamičnem koledarju označeni za cvet, plod, list in korenino, tako še zdaleč niso izbrani naključno. Če ne verjamete, napravite preizkus. Del korenja posejte na dan za list, drugi del semen pa dajte v zemljo na dan za korenino. Razlika bo več kot očitna, pri prvem boste imeli veliko zelenja, a manjše gomolje, pri drugem pa ravno obratno.
»Ob setvi seme, ki ga damo v zemljo, vpraša kozmos, kaj hoče od njega.« Uporaba setvenega koledarja je zato zelo pomembna. Če pozorno opazujete naravo, vam ta že sama namigne, kateri dan je. »Na dan za cvet, denimo, rastline res zelo lepo dišijo, na dan za plod pa so jagode in maline bolj sladke kot dan prej. Etri delujejo preko mikroorganizmov v tleh, zato je na dan za korenino v tleh veliko večja aktivnosti dušikovih bakterij, ki zagotavljajo hranila za korenine. Če bomo zemljo razrahljali na dan za korenino, bomo njihovo razmnoževanje še dodatno podprli in tako rastlini zagotovili pospešek ravno za tisti del, ki ga želimo spodbuditi.« In še ena zanimivost: cvetačo je priporočljivo presaditi na vrt na dan za list, brokoli pa na dan za cvet.
To ni hotel mama
»Ko rastline v notranjih prostorih pokukajo iz zemlje, jih moramo prestaviti v občutno hladnejši prostor, da dojamejo, da so prišle ven, in se nehajo pretegovati.« Čeprav do svojih sadik čutimo materinsko skrb, jim ne smemo nuditi hotela s petimi zvezdicami, saj si pozneje v vrtu zagotovo ne želimo razvajenih rastlin, ki ne znajo poskrbeti same zase, namigne Lončarjeva. Še preden jih sploh damo v zemljo, pa se je dobro prepričati, da jim bomo ponudili ustrezna tla.
Vabimo vas, da si nadaljevanje prispevka preberete v reviji Jana, št. 15., št. 15, 11. 04. 2023.