»Koliko energijskih pijač prodate najstnikom?« vprašam prodajalko v majhni trgovini 200 metrov od osnovne šole. »Ogromno,« odgovori.
Največ jih kupujejo 13-, 14-, 15-letniki, pa tudi kak desetletnik se najde vmes. Mnogi jih pijejo vsak dan in več na dan. Čeprav je že dolgo jasno, da so energijske pijače za otroke še posebej škodljive, omejitev pri prodaji ni.
Starši ne poznajo tveganj
Spomnim se, ko se nas je nekaj družin pred kakimi desetimi leti zbralo pri prijateljici. Na mizi so, poleg drugega, stale pločevinke pijače, ki ti da krila. Z eno od njih se je sprehajal naokoli tudi njen štiriletni sin. Ko smo se preostali čudili, kako to, da mu pusti piti energijske pijače, je bila začudena, zakaj ne. Pojma ni imela, da je s tem kaj narobe. Desetletje ter nepreštevne članke in opozorila o tveganjih za zdravje kasneje starši še vedno ne vejo, da energijska pijača ni navadna pijača. Raziskava Zveze potrošnikov Slovenije med ljubljanskimi osnovnošolci je pokazala, da jim energijske pijače ponudijo celo starši sami, misleč, da gre za eno izmed »navadnih« brezalkoholnih pijač.
A poleg umetnih barvil, arom in tudi do 14 kock sladkorja je glavna sestavina energijskih pijač kofein. Ta sicer v zmernih količinah ni škodljiv, v energijskih pijačah pa ga je toliko, da ga mladostnik hitro zaužije preveč, kaj šele manjši otrok. Po podatkih Evropske agencije za varno hrano je največji še varen vnos kofeina za otroke in mladostnike 3 mg/kg telesne mase, kar pomeni, da ga 25-kilogramski otrok (okoli osem let) skoraj preseže že z eno 250-mililitrsko pločevinko. Energijske pijače ga namreč vsebujejo od 21 do 32 mg na 100 ml. Poleg kofeina energijske pijače vsebujejo tavrin in d-glukuronolakton, katerih učinki v kombinaciji s kofeinom še niso dobro raziskani.
Že samo kofein v preveliki količini lahko spremeni srčni ritem, poviša krvni tlak, povzroči razburjenost, nervozo, tesnobo, glavobole, dehidracijo, bolečine v trebuhu, dolgoročno pa povečano izločanje stresnih hormonov in težave s spancem.
Energijske pijače namreč vplivajo na delovanje živčnega sistema, srca in ožilja, prebavnega sistema ter mišic. Ker so drobnejši kot odrasli, se pri otrocih neželeni učinki pojavijo še hitreje in intenzivneje kot pri odraslih. Po podatkih Nacionalnega inštituta za javno zdravje lahko uživanje energijskih pijač ob večjih telesnih naporih povzroči tudi srčno aritmijo ali celo hujše zaplete v delovanju srčne mišice.
Nadaljevanje prispevka si lahko preberete v reviji Jana, št. 13, 28. 03. 2023.