Ženske se pogosteje srečujemo z migrenami kot moški in nemalokrat so povezane z menstruacijo. To so menstrualne migrene, ki se pojavijo pred in med menstruacijo ali takoj po njej, lahko pa tudi med ovulacijo. »Menstrualne migrene povezujemo predvsem z estrogenom, ženskim spolnim hormonom, ki specifično uravnava nihanje menstrualnega cikla. Ko se ravni estrogena in progesterona spremenijo, ženske postanejo dovzetnejše za glavobole. Svoje lahko prispevajo tudi kontracepcijske tablete, ki vplivajo na raven estrogena,« pojasnjuje sogovornica. Menstrualna migrena se začne kot enostranski, utripajoč glavobol, ki ga spremljajo slabost, bruhanje ali občutljivost za svetlobo in zvoke. »Poznamo pa tudi glavobol PMS, ki se razlikuje od migrenskega. Pojavi se pred menstruacijo, spremljajo ga utrujenost, akne, bolečine v sklepih, zaprtje, lahko tudi povečan apetit in želja po čokoladi, soli ali alkoholu. Ker ni nobenih primernih testov, ki bi potrdili diagnozo, je edini način, da ugotovite, ali imate menstrualno migreno, ta, da vodite dnevnik migren in menstrualnega cikla vsaj tri mesece,« priporoča.
Angelika uravna hormone
Če se zaradi migrenskih glavobolov med menstruacijo odpravimo k zdravniku, nam ta običajno poskuša pomagati s hormonsko terapijo, protibolečinskimi zdravili ali kombinacijo obojega. Kaj dosti več uradna medicina v tem primeru ne more pomagati. »Lahko pa se zatečemo po naravno pomoč v obliki izjemnega zelišča tradicionalne kitajske medicine, imenovanega dong quai oziroma kitajska angelika, ki je lahko mnogim v tako veliko pomoč, da hormonske ali protibolečinske terapije niti ne potrebujejo,« opaža certificirana svetovalka tradicionalne kitajske medicine. »Angelika uravna hormone v ženskem ciklu, obenem pa je izredno protivnetna in učinkuje tudi analgetično. Verjetno prav skupek teh lastnosti naredi to zelišče tako učinkovito tudi pri menstrualnih migrenah (in menstrualnih krčih). Sloves angelike je v Aziji skoraj tako močan kot sloves njihovega najbolj uporabljenega zelišča, ginsenga, v tradicionalni kitajski medicini pa velja za eno najpomembnejših ženskih rastlin in ženskih tonikov, čeprav v resnici lahko zelo koristi tudi moškim. Najbolje jo je uživati v obliki kakovostnega prehranskega dopolnila.«
Ženska rastlina
»Angeliki pravimo ženska rastlina ali celo ženski ginseng predvsem zaradi njenega izjemnega učinka na različne ženske težave. Pomaga lahko pri dismenoreji (boleča menstruacija), amenoreji (izostanek menstruacije), pri težavah s plodnostjo in simptomih menopavze ter nasploh pri vseh hormonskih težavah, ki so posledica presežka ali manka estrogena, saj vpliva kot fitoestrogen. To je verjetno tudi eden od razlogov, zakaj pomaga pri menstrualnih migrenah, saj je eden od možnih vzrokov zanje nihanje estrogena. Ker krepi kri, jo v kitajski medicini uporabljajo tudi pri stanjih, ki jih imenujemo 'deficit krvi'. Priporočajo jo po koncu menstruacije, še posebej če je bila menstrualna krvavitev močna. V kitajski medicini se jo poleg tega predpisuje utrujenim in izčrpanim ženskam ter ženskam, ki okrevajo po bolezni ali so izgubile vitalnost – svojo tako imenovano življenjsko energijo.«
V pomoč tudi v menopavzi
»Poleg tega, da izboljša krvno sliko in povrne energijo pa angelika ženskam pomaga tudi pri nespečnosti, artritisu in simptomih menopavze, pa pri (pre)kratkih ali (pre)dolgih in močnih menstruacijah, pozitivne učinke zaznamo celo pri endometriozi (verjetno zaradi njenega protivnetnega in hormonskega učinka), PCOS (sindrom policistitčnih jajčnikov) in (ne)plodnosti. V menopavzi pomaga tako, da zmanjša navale vročine (valunge ali oblive), glavobole in težave s spanjem. Ob tem krepi jetra, znižuje krvni tlak, izboljšuje prekrvitev in prebavo. Angelika lahko učinkuje tudi kot blago zeliščno pomirjevalo, saj umirja živčno napetost in pretirano čustveno občutljivost, kar je še posebej dobrodošlo v času PMS. Znanstveniki sicer še nimajo jasnih odgovorov, na kakšen način angelika učinkuje.«
Ne uživajte je med menstruacijo
Angelike ne uživajte med menstruacijo: »Nehajte jo jemati prvi dan menstruacije in spet začnite prvi dan po končani menstruaciji. Za najboljše učinke se priporoča uživanje vsaj tri mesece, s prekinitvami med menstruacijo,« pravi Diana Vlahinič. Uživanje angelike ni dovoljeno med nosečnostjo in dojenjem, ženskam z rakom dojk ali drugim hormonsko odvisnim rakom (tudi če so ozdravljene) ter ljudem, ki uživajo zdravila proti strjevanju krvi ali visokem tlaku ter hormonska zdravila. Če imate pogosto glavobole, pa sogovornica še dodatno svetuje: »Pri vseh glavobolih je lahko zelo koristen magnezij, saj je skoraj vsak glavobol povezan z njegovim pomanjkanjem. Seveda ne pozabite na osnovo, to je zadostna hidracija. Sicer pa poleg angelike zelo pomaga pri glavobolih tudi beli vratič.« Opevali so ga že v antiki, nato je utonil v pozabo, dokler ni zanimanja zanj pred nekaj desetletji obudila Angležinja, ki je javno spregovorila o tem, da je s pomočjo belega vratiča odpravila migreno, ki jo je spremljala skoraj petdeset let. Nikar torej ne podcenjujmo moči zelišč. Dajmo jim vsaj priložnost, da nam pomagajo.
Več v reviji Jana, št. 40, 4.10.2022