Buč hokaido ni treba lupiti
Altovi pridelajo največ buč sorte hokkaido uchiki kuri, ki jih poberejo na začetku septembra, ko se jim lupina močno oranžno obarva. Imajo zelo okusno oranžnordeče meso in so po njihovem mnenju najbolj vsestranske za uporabo v jedeh. Zaradi visoke vsebnosti karotena so koristne za zdravje. Spadajo med najbolj priljubljene jedilne sorte buč, so najbolj trpežne za vzgojo in dajejo veliko pridelka. »Osebno so mi všeč tudi zato, ker so edine buče, ki jih ni treba lupiti. Iz njih pripravljam skoraj vse jedi, od pečenih do kuhanih. Vložim jih v kompot in iz njih delam marmelado,« je povedala Anka Alt, ki si jo je marsikdo zapomnil kot lanskoletno tekmovalko v TV-oddaji Masterchef Slovenije.
Maslene buče za kremaste juhe in omake
Pridelajo tudi maslene buče butternut, ki so med najbolj kremastimi in okusnimi. »Trpežna sorta butternut dobro uspeva v naših vremenskih razmerah in zato na rastlinah dozorijo zdravi plodovi,« je povedala Altova. Maslene buče imajo semena le v spodnjem, debelejšem delu ploda, v preostalem delu pa so mesnate. Njihova prednost je, da jih lahko v navadni kleti skladiščimo zelo dolgo, celo do maja naslednje leto. S skladiščenjem postaja meso intenzivnejše oranžne barve in še boljšega okusa. Iz maslenih buč, ki po obliki spominjajo na hruško, pripravljamo odlične kremaste juhe, omake in zavitke.
Muškatne buče za peko, marmelade in kompote
Muškatne buče so zaradi izrazitega okusa za marsikoga najokusnejše. Izvrstne so za peko v pečici, za kuhanje marmelad, vložene kot kompot, v sladkih zavitkih in pecivih, nepogrešljive pa so tudi v jesenskih juhah in enolončnicah.
Bodeča buča ali čajota je izvrstna vložena
Nekaj posebnega med Ankinimi bučami je bodeča buča ali čajota. Njeni plodovi so gladki ali bodičasti in jih pred uporabo vedno olupimo. Na sredini ploda imajo eno samo koščico. Plodovi so bogati z vitaminom C in jih uživamo presne, pečene ali vložene. »Užitna je vsa rastlina, liste lahko uporabimo kot špinačo. Zanimivo je, da pri čajoti ni treba posaditi semen. Nakaljeno čajoto spomladi položimo v lonček z zemljo in jo do polovice zasujemo, ko mine nevarnost za pozebo, pa presadimo na prosto, ob oporo in v zavetje,« je razložila.
Vietnamske buče, dolge meter in pol
Posebne so tudi vietnamske buče. »Vzgojim jih na brajdi in jeseni občudujem viseče plodove, ki so dolgi tudi do meter in pol. Imajo zelo dolg vrat in rahlo odebeljen spodnji del. Meso zrele vietnamske buče je nežno zelene barve, okus sladkast, meso čvrsto. Velika prednost te buče je, da je ni treba uporabiti cele naenkrat. Odrežem samo del, ki ga potrebujem za kuhanje, preostanek ploda pa pustim na rastlini. Odrezani del buče se sam zaraste.«