Svetovne analize kažejo, da se bo to stanje v prihodnosti samo še poslabšalo. Med bolniki je največ žensk. Tudi po odstranitvi žolčnika se številnim značilne težave ponovijo. Droben pesek in kamni se, ker pač ni žolčnika, naredijo kar v jetrih, kar je lahko nevarno.
Ženska v srednjih letih, ki je po operaciji ležala v sobi skupaj z drugimi bolnicami, je bila presenečena, ko je izvedela, da so nekatere med njimi tam že drugič. Kako je mogoče, da se kamni spet naredijo, čeprav ni žolčnika, se je spraševala. Prisegla si je, da nje tam ne bodo več videli, saj bo storila vse, da to prepreči.
Ko žolčnika ni več, jetra še naprej tvorijo žolč. Manjka pa skladišče zanj, torej žolčnik. V žolčniku se žolč tudi zgošča, ne le shranjuje. Koncentrira se tako na gosto, da ga je lahko – ker je v zgoščeni obliki – desetkrat toliko, kolikor ga sicer žolčnik sprejme (če bi bil v normalni obliki). Tudi ko žolčnika ni več, jetra žolč sproščajo, da nenehno doteka v črevesje. Če človek brez žolčnika poje masten obrok, take hrane ne more več dobro prebaviti, ker ne more sprostiti dovolj žolča za to. Hrana je torej slabo prebavljena, kar povzroči drisko, napihovanje, slabost in prebavne motnje. Nekateri morajo pogosto takoj po obroku na stranišče.
Premalo žolča povzroča mnogo težav. Če človek ne more dobro presnoviti maščob, to pomeni, da ne more prebaviti esencialnih maščobnih kislin, vključno z maščobnima kislinama omega 3 in omega 6. Pomeni pa tudi, da bo težko dobil dovolj v maščobi topnih vitaminov, kot so D, E, A in K. Veliko antioksidantov v zelenjavi je topnih v maščobi: likopen, lutein, karotenoidi. Če telo ne tvori dovolj žolča, ne more absorbirati dovolj teh za življenje pomembnih snovi. Jemanje prehranskih dodatkov ne bo pomagalo, ker jih tudi v taki obliki brez zadostne količine žolča telo ni sposobno absorbirati. Nekaj najbolj običajnih znakov slabe presnove maščob so suhi in lomljivi lasje, suha koža in prezgodnje staranje kože. Nohti so tanki in prav tako lomljivi, pojavijo se bolečine v sklepih. Esencialne maščobne kisline so pomembne za dobro delovanje in zdravje možganov, zato se lahko pojavijo tudi slabo razpoloženje, pretirana zaskrbljenost, depresija in slabše zaznavanje.
Potrebne bodo spremembe. Je to mogoče preseči, si pomagati, da se kaj takega tudi brez žolčnika ne zgodi? Najprej se je treba soočiti z dejstvom, da so težave z žolčnikom nastale zaradi nezdravih jeter in težav s prebavnim sistemom. Če jetra niso zdrava, bodo tvorila žolč slabe kakovosti. Iz takega žolča lahko nastanejo kamni. Odstranitev žolčnika pa ne bo odpravila težav. Pravzaprav lahko pesek in kamni začnejo nastajati tudi v jetrih, kar še bolj oslabi njihovo delovanje. Na svetovnem spletu lahko preberemo zgodbo o ženski, ki so ji odstranili žolčnik, a je morala le nekaj dni po operaciji znova pod nož, ker so našli kamne tudi v žolčevodih in jetrih, kar ji je povzročalo hude bolečine.
Več v reviji Zarja št.,33. 14. 08. 2017