Otroci so med odraščanjem najbolj zvesti spremljevalci slehernega koraka staršev in vzgojiteljev. Veliko sprašujejo, opazujejo in nato še posnemajo vse, kar naredijo starejši. Pri tem se igraje prepustijo doživljanju in spoznavanju. To velja tudi za dejavnost otrok na vrtu, kjer spoznajo skrb in negovanje rastlin, vzgojo zelišč in zelenjave, pobiranje pridelkov in semen. Vse to je v ospredju mednarodnega projekta Ekošola.
Znak Ekošole je zelena zastava
V Sloveniji je program že osemnajst let. Vanj je vključenih več kot 130.000 otrok, učencev in dijakov ter 8500 vzgojiteljev, učiteljev, mentorjev in projektnih vodij. V šolskem letu 2013/14 je v program vključenih 711 ustanov iz vse Slovenije. Vse tiste, ki uspešno izvedejo aktivnosti po metodologiji sedmih korakov in končajo aktivnosti po načrtu dela, pridobijo zeleno zastavo.
Na večjih ali manjših vrtovih ob šolah in vrtcih otroci poskrbijo za zasnovo, izvedbo, načrtovanje ekovrta, spoznavajo ekološko vrtnarjenje in različne vrste vrtov, še zlasti zeliščnega, kjer rastline gojijo, opazujejo in vonjajo. Spoznajo celoten pridelovalni krog rastlin, od kalitve in rasti v lončkih do presajanja v visoke grede in uporabe. V Ekošolah že drugo leto posebej poudarek namenjajo avtohtonim vrstam semen, ki jih je prispevala Semenarna Ljubljana in so prilagojene slovenskim podnebnim in življenjskim razmeram.
Zeliščarski dnevnik
Otroci in učenci se srečujejo z delom na vrtu, obenem pa seznanjajo z osnovnimi vidiki samooskrbe, med seboj se dogovarjajo za organizacijo dela in sodelujejo pri izvedbi in skrbijo za obdelovanje vrta. Vodijo zeliščarski dnevnik, v katerem opisujejo opravljena vrtnarska opravila po mesecih. Zapisujejo svoja spoznanja ter dodajo fotografije, na primer načrtovanje zeliščarskega vrta, preskrba zelišč v lončkih, pregledovanje rastlin v lončkih in sajenje zelišč, presajanje zelišč, priprava gredic za setev, sajenje zeliščarskih trajnic, dodajanje lubja med zelišča, pobiranje listov, sušenje, nabiranje zeliščarskih semen, obrezovanje zelišč, zaščita občutljivih zelišč s tunelom, presajanje zelišč v zabojnike in skrb za zelišča v lončkih.
Ekovrt je učinkovit način za ozaveščanje številnih drugih vsebin, povezanih z našim okoljem, od zdrave prehrane do odgovornega življenjskega sloga. Tako bodo prihodnje generacije laže gradile svojo odgovornost do okolja in zdrav način življenja.