Ljudje

Humanitarno društvo Kid: Mi ne čakamo, ukrepamo hitro

Katja Željan / revija Jana
9. 8. 2024, 04.00
Deli članek:

Ko se je Majda Smrekar pred šestnajstimi leti uradno upokojila, ni zaprla vrat svoje trgovinice s ponudbo za nosečnice in otroke v Ulici Gradnikove brigade 9 v Novi Gorici, se je pa ta prelevila v izmenjevalnico rabljene otroške opreme, obleke in obutve. In ni se končalo s tem – Humanitarno društvo Kid, ki je nastalo prav tu, danes pomaga vsem pomoči potrebnim. Kako je naši sogovornici uspelo pritegniti ljudi, da pomagajo sočloveku v stiski? »Veste, tudi sama o tem včasih premišljujem. Ko ljudje vidijo in začutijo, kako v našem društvu pomagamo, in zaupajo našemu poslanstvu, se vedno najde pomoč, pa naj gre za takšne ali drugačne stiske. In teh je veliko.«

revija Jana
Smrekar Majda

Že ko je imela v središču Nove Gorice trgovino za nosečnice in otroke, so se pri njej radi ustavljali otroci ter ji zaupali stiske in težave. Tako je prikupen prostor s prijetno in vedno prijazno gospo že leta 2003 postal varna točka za otroke. Svojo dejavnost je kmalu razširila z odkupom in prodajo rabljene otroške opreme. »Začetki so bili težki, a se je že takrat videlo, da je takšna dejavnost dobra za ljudi. Zadnjih šestnajst let, odkar obstaja naše Humanitarno društvo Kid, pa otroška oblačila, obutev in opremo podarjamo,« pove Majda Smrekar. Na pomoč priskočijo tudi drugače, največkrat s plačevanjem položnic in zbiranjem humanitarne pomoči. Na Goriškem še ni pozabljena velika akcija zbiranja pomoči za prizadete v lanskoletnih poplavah, ki so jo izvedli v tem društvu, pa odmevno zbiranje pomoči za Ukrajino, po vrtcih je društvo zbralo od 15 do 20 ton zamaškov, pred desetletjem pa so z Ljubljanskimi mlekarnami organizirali veliko zbiranje mleka za socialno najbolj ogrožene družine. Vse to in še mnogo več je državni svet prepričalo, da je lani konec leta Majdi Smrekar podelil plaketo za prispevek civilni družbi, izjemno pomoč pri izboljšanju življenja ter krepitev solidarnosti.

Ne obsojajo, samo pomagajo

Kot rada pove sogovornica, na pomoč s prostovoljci društva priskočijo prav vsakomur, ki se znajde v stiski, pri tem pa »nič ne popisujejo, ne sprašujejo, ne presojajo, ne obsojajo, samo pomagajo«. Prisegajo torej na hitro pomoč. »Lani je na naša vrata potrkala mamica z dvojčkoma in triletnim sinom, ki je čez noč ostala sama, in treba je bilo pomagati takoj s hrano, plenicami, z vsem. Preden se zbudi sistem v Sloveniji, je že ves mesec naokrog. Tu se v društvu razlikujemo od državnih ustanov, saj takoj začnemo akcijo, nato pa človeka v stiski povežemo še s Karitasom, Rdečim križem, centrom za socialno delo, Zvezo prijateljev mladine in drugimi,« poudarja.

Nadaljevanje prispevka si lahko preberete v reviji Jana,   št. 32, 6. avgust, 2024.

revija Jana
Izšla je nova številka revije Jana. Prijazno vabljeni k branju!

Zanimivosti

Andrej Vodušek, Sanja Brezočnik, Nejc Tisu, Štefan Šarkezi, Rok Pintar, Filip Koza
Pomembne mejnik

Rekord za Radio 1 80's: Slovenci vse bolj obožujemo hite iz osemdesetih

Foto 1
Zanimivosti

25 let Božičnega jogurta Zelene doline prinaša praznično knjigo Skrivnostni božični recept

image0
Pohitite

Le še 500 vstopnic za Aktualov rojstnodnevni koncert

par, odnosi, prepir
Partnerstvo

Rutina in samoumevnost sta eni najpogostejših uničevalk odnosov

plesalca
Plesna prvaka

Plesalca Maša Kastelic in Akim Pekunov: Delo na sebi je neskončna pot

taklamakan-desert
Veliki zeleni zid

Kitajci končali gigantski projekt, ki so ga začeli leta 1978