S telefonom za mizo? Nič več!
Se opravičujemo za vsiljivost – kaj je bilo danes za kosilo?
Danes je bil neobičajno miren dan, brez sestankov in naročil za potičke, tako da sem imela dovolj časa za kuhanje kosila. Ker je ravno pustni torek, sem skuhala velik lonec ričeta s prekajenim mesom, za posladek pa so bili seveda krofi. Ostanek ričeta razdelim na manjše porcije in ga zamrznem za nujne primere, ko zmanjka časa za kuhanje. V zimskem času, ko se bolj priležejo jedi na žlico, tako pripravim tudi golaž in joto, v zamrzovalniku pa je vedno kakšna porcija že pripravljene bolonjske omake za testenine ali lignjev v paradižnikovi omaki, ki so ostali od kosila.
Kaj je za vas idealno kosilo?
Najraje kuham po navdihu, zato se moje idealno kosilo začne že s tem, da si lahko vzamem čas in skuham nekaj za dušo. V tem primeru je to skoraj vedno nekaj morskega, saj obožujem vse, kar diši po morju. Zraven ne sme manjkati kozarec dobrega vina, ki se ujema z jedjo, in pri tem sem dokaj izbirčna. Raje pijem vodo kot pa slabo vino. Očitno se je že vsa družina nalezla mojega gurmanstva, tako da pogovori za mizo pogosto potekajo o ujemanju hrane in vina. Običajno se ti pogovori razvijejo v načrtovanje kulinaričnih izletov, saj vsi zelo radi potujemo ter odkrivamo in poskušamo nove okuse. In tako se naše kosilo lahko zavleče tja do večerje ... Sicer pa je idealno kosilo čas, ki ga z družino preživim v sproščenem razpoloženju in ob dobri hrani bodisi doma ali v restavraciji.
Kdo kuha pri vas doma?
Običajno, če mi le čas dopušča, kuham jaz. Zaradi različnih urnikov in obveznosti pa si hčeri velikokrat skuhata kar sami, tako da se vedno večkrat zgodi, da med tednom skuham samo za dva. Za posebne priložnosti, kot so na primer božična večerja, praznovanja, pa tako rekoč nimam več skrbi. Hčeri sestavita štirihodni meni in vinsko spremljavo, meni pa naložita nabavo sestavin. Včasih pomagam samo pri kakšni bolj zahtevni pripravi. Mož pa je hišni mojster za žar in svoje delo odlično obvlada.
Katero jed najpogosteje skuhate?
V hladnih dneh me rešujejo juhe in enolončnice, sicer pa testenine in solate. Zelenjavne juhe so hitro pripravljene in z malo domišljije so lahko vedno drugačne. Največkrat skuham bučno, brokolijevo ali ohrovtovo juho. Enolončnice običajno pripravim vnaprej, posebno takrat, kadar imamo čez dan vsi veliko obveznosti in si tako vsak lahko sam pogreje svoj obrok. Na srečo imamo vsi zelo radi testenine, ki so tudi hitro pripravljene in bi jih lahko jedli na sto načinov. Včasih tudi preliv za testenine pripravim vnaprej, da je kosilo hitreje na mizi. Še posebno poleti, ko je na domačem vrtu veliko solate in zelenjave, je za kosilo pogosto mešana solata, včasih tudi s piščancem, jajci ali jogurtovim prelivom. Zame pa je najboljša solata radič s krompirjem in prelivom iz bučnega olja.
Kaj morate nujno imeti v svojem hladilniku?
V hladilniku imam vedno por in korenje, ki sta osnova vseh zelenjavnih juh, enolončnic in rižot. Od zelenjave so v hladilniku skoraj vedno še brokoli, rukola in ohrovt ter glava solate. Poleg tega še maslo, jajca, parmezan, kozarec oliv, kos dobrega sira, pršut in kakšna domača salama. Na polici za steklenice pa penina, kakšen domači liker ali borovničke, pločevinka ali dve piva in naravni pomarančni sok. Vina ne hranim v hladilniku, ampak v kleti.
Ali je med kuhanjem v vaši kuhinji (kreativni) nered ali sproti pospravljate?
Moja kuhinja je zelo majhna, tako da zahteva sprotno pospravljanje, sicer se hitro zgodi, da zmanjka površin za odlaganje. To je zame kar v redu, ker med kuhanjem »padem notri« in me zanima predvsem, kaj se dogaja na štedilniku. Če bi imela več prostora v kuhinji, bi verjetno hitro nagrmadila več posode.
S kom najpogosteje sedite za mizo?
Zadnje čase s telefonom, kar me je prešinilo pred nekaj dnevi. Tega se nameravam čim prej odvaditi in čas, ko sem za mizo, zavestno posvetiti obroku in sebi.
S čim se najraje pregrešite?
Ne postavljam si omejitev, kaj in koliko bi smela pojesti, ampak jem po občutku, tako kot mi telo narekuje. Včasih malo več čokolade, včasih malo več pršuta, včasih pa mi teden ali dva sploh ne dišita.
Česa na krožniku ne marate preveč?
Polnjenih paprik in kumar v omaki. To sta edini dve jedi, ki me odbijata že po vonju, in to že od otroštva. Pa sploh ne vem, zakaj, ker me nikoli niso silili jesti tega. Težko pogoltnem tudi krvave stejke, kot jim pravim jaz. Sicer pa me na krožniku najbolj zmoti prevelika količina hrane, kar v slovenskih gostilnah še vedno lahko doživite. Pretirano naložen krožnik mi vzame pol teka.
Kateri od obredov, povezanih s prehrano, vam je všeč, katerega pa ne marate?
Navdušuje me prav vse, kar je povezano s hrano, sem štejem tudi vrtnarjenje, saj je najlepši občutek, ko lahko skuhaš nekaj, kar si sam pridelal. Obožujem tržnice in ta vrvež med stojnicami, ki se šibijo pod kupi sadja in zelenjave. Med nakupovanjem v trgovini je najbolje, da se mi mudi, sicer med policami izgubim občutek za čas, ko si ogledujem kakšna nova zanimiva živila. In seveda marsikaj tudi kupim. Rada imam lepo pogrnjeno mizo, ta del sta že prevzeli hčeri, ki za praznike še posebno poskrbita, da so dekoracije v skladu s tematiko praznovanja. Kolikor z navdušenjem kuham, pa toliko manj rada pomivam posodo. Na srečo družinski člani pogosto prevzamejo ta del.