Alpinist Gregor Kresal te dni končuje snemanje psihološke drame o odpravi na Muztagh Tower, ki se je za njegovega prijatelja in enega najboljših alpinistov na svetu Pavleta Kozjeka končala tragično. Film Osem krogov in pol je študijski – magistrski projekt pod mentorstvom slavnega režiserja in hollywoodskega velikana Davida Lyncha. Na študij na Maharishi University of Management (MUM) v majhnem, zelo posebnem ameriškem mestecu Fairfield ga je med drugim pripeljalo značilno slovensko nagajanje. Avtor večkrat nagrajenega filma Sfinga, po izobrazbi sicer arhitekt, je namreč še eden tistih, ki jim je v tujini uspelo prej in bolje kot doma. Po dveh letih in pol neuspešnega prijavljanja na razpise v Sloveniji so v ZDA tako rekoč takoj v njem prepoznali ustvarjalni potencial in v samo 14 dneh je spakiral kovčke ter z družino odletel čez lužo.
Snemanje filma Osem krogov in pol pod mentorstvom Davida Lyncha je pri koncu. Bi lahko rekli, da vam je poleg Katarine Čas od Slovencev uspelo priti najbolj v srce Hollywooda?
Ne, to bi bila zelo pretirana ocena. Kot vem, je največja slovenska hollywoodska zvezda Željko Ivanek, sam pa se v teh krogih šele preizkušam in sestavljam. Najprej moram zmontirati ta film, potem pa se bo morda, tako vsaj upam, velika skala skotalila po bregu navzdol. Pri nas, v Sloveniji, se ne odkotali nikamor, vsakokrat znova kdo podstavi kakšno deblo!
Menda po večkrat nagrajeni Sfingi niste mogli nič več snemati, saj so vaše projekte samo zavračali. Kako si to razlagate?
To bi bilo morda za obravnavo kakega psihoanalitika! Zdi se mi, da gre pri tem za značilno slovensko nagajanje. Nadaljevanje Sfinge sem prijavljal dve leti in pol, vsega skupaj je bilo 14 zadev in druga za drugo so bile zavrnjene, včasih s prav neverjetnimi obrazložitvami. Vedno je bilo kaj narobe, enkrat so dobro ocenili scenarij in slabo izkušnje z režijo, naslednjič ravno obratno, potem sem se pritožil in je bilo spet nekaj tretjega. S preprostim matematičnim izračunom sem ugotovil, da nikoli ne bom zbral dovolj točk in da sem vse te mesece, leta, zmetal stran. Skupaj z debelimi mapami listin, dokumentov in scenarijev.
In potem ste se prijavili na razpis, ki ga je objavila univerza, kjer je glavni mentor Lynch, in bili sprejeti …
Ja, tako nekako. Razpis je bil mišljen najprej kot tekmovanje kratkih filmov. Izbrali so 14 najboljših in ti so se imeli možnost prijaviti na študij. Med njimi sem bil tudi jaz. Z mojim filmom so bili tako zadovoljni, da so mi sporočili, da bodo delno poravnali moj študij.
Res je nenavadno, da doma v vas niso prepoznali potenciala, v ZDA pa takoj.
Seveda se zavedam, da je film v ZDA krvav posel, filmarjev je na tisoče. Ves štos je v tem, da moraš tudi tam seveda najprej nekaj pokazati, ko se to zgodi in v tebi prepoznajo potencial, imaš odprte možnosti. Ko po ameriških kriterijih nekaj narediš dobro, dobiš takoj kontakte od nekoga, ga pokličeš in poveš, kdo te priporoča … Vsa Amerika tako dela, pri nas pa se to ne more zgoditi! Proti koncu obdobja, ko so moje projekte kar naprej zavračali, sem namreč že razmišljal o tem, ali je z mano kaj narobe. Na srečo sem v Ameriki ugotovil, da ni tako. Spakiral sem v 14 dneh.
Še prej pa ste se morali poročiti!
Res je, tik pred odhodom smo morali rešiti tudi ta problem. Morala sva se poročiti, saj drugače Katka in sin Luka ne bi dobila vizuma za eno leto in se mi ne bi mogla pridružiti. Vse je bilo na kupu, izseljevali smo se iz našega stanovanja, pakirali stvari, urediti sem moral na tone papirjev in vrh vsega je padla še poroka. Katka je v sredo klicala na matični urad, ali bi se lahko v petek ali soboto poročila. V ponedeljek je bil namreč predviden odhod. Najprej so jo zavrnili, češ da bi se morali prijaviti najmanj dva tedna prej, a je bila očitno tako vztrajna, da so popustili in nama dali termin v soboto. A poroka je bila super romantična!
Je pa zanimivo, sedaj sta dve Katarini Kresal! Ena je vaša sestra, nekdanja ministrica za notranje zadeve, in ena vaša žena.
Pravzaprav sta dve Katki, saj moji sestri doma rečemo Katka, moja žena pa je tudi v rojstnem listu Katka. Res pa je, da je to že večkrat povzročilo zmedo pri poročanju medijev.