»To je preprosto moja življenjska zgodba. Zgodba, ki je na svoji poti srečala tisoče drugih zgodb, vsako s svojimi duševnimi in telesnimi bolečinami. S tem, ko sem se poistovetila z bolečinami drugih, sem postajala vse bolj pozorna tudi na svoje bolečine. Nadaljevala sem po tej poti in zaživela brez bolečine, ki me je pred tem zasužnjevala. Bolečine, ki je načenjala moje telo in uničevala mojo dušo. Bolečine, ki me je odnašala. Tako kot se to dogaja tudi mojim bolnikom,« je v predgovoru svoje knjige Rak na duši zapisala dr. Nela Sršen, kirurginja v bolnišnici Ospedale civile, Hrvatica, ki že več kot 30 let živi in dela v Padovi. Te dni bo knjiga, katere avtorica je prepričana, da so telesne bolezni ogledalo trpljenja duše, izšla tudi v slovenskem jeziku.
V velikem medicinskem centru v Padovi se dr. Nela Sršen ukvarja predvsem s presajanjem jeter v okviru tima, ki so ga ustanovili leta 1990. Poleg tega se ukvarja s splošno kirurgijo, zlasti onkološko. Čeprav so se pod njenimi kirurškimi rokami in v njenem domu zvrstile številne usode, jo je hrvaška javnost podrobneje spoznala, ko je pred leti presadila jetra Arsenu Dediću, znanemu hrvaškemu skladatelju, pevcu in pesniku. Šele takrat smo izvedeli, da si je po vseh svojih močeh prizadevala tudi pri zdravljenju številnih drugih bolnikov iz Hrvaške, Bosne in Hercegovine ter Slovenije, pri tem pa mnogim odprla celo vrata svojega doma v Padovi. Pa ne samo njim, tudi člane njihovih družin je včasih imela v gosteh dolge mesece in z njimi delila usodo, ki jo prinaša bolezen. Del teh usod je opisala v svoji knjigi Rak na duši, izšla je v italijanskem in hrvaškem jeziku, zdaj pa je prevedena tudi v slovenščino. Knjigo je prevedla Stajka Skrbinšek, Ljubljančanka, ki je bila prav tako pacientka dr. Nele Sršen. Bolnica z rakom debelega črevesja in metastazami na jetrih, ki jih v Kliničnem centru v Ljubljani tehnično več ni bilo možno operirati, je imela srečo, da so njeni bližnji slišali za dr. Nelo Sršen, ji pisali in čakali na odgovor. Nela jim je ne le odpisala, temveč se je med enim od svojih številnih potovanj tudi ustavila v Ljubljani, podrobno pregledala vse njene izvide in jo povabila v Padovo. »Nikoli ne bom pozabila Nelinih odločnih korakov, ki odmevajo po hodnikih bolnišnice, in njenih nežnih dotikov. Pomislite: med pogovorom o operaciji me je božala po laseh, pred operacijo pa me je poljubila na čelo. Zame je bila in je sinonim dobrote in poosebljenje samega boga,« nam je s solzami v očeh pripovedovala Stajka, ki je brez metastaz in upa, da bo tako tudi ostalo.
Pomagala ji je izkušnja lastne bolezni
Tudi sama sem pred leti v hrvaških medijih brala o dr. Neli Sršen. Glede na njene vrhunske dosežke sem si jo predstavljala kot vzvišeno, dominantno, resno in zadržano zdravnico. Najprej me je presenetila njena navidezna krhkost, nato pa tudi neposrednost in preprostost. Ljubko je bilo, ko je na mizo pred seboj razvrstila tri mobilne telefone: italijanskega, hrvaškega in bolnišničnega. »Izučili so me previsoki stroški,« nam je pojasnila. Naročila si je kavo in prižgala cigareto. Hm, zdravnica, ki se prav nič ne trudi, da bi na človeka naredila poseben vtis, sem pomislila, ko sem opazovala to 48-letno žensko, ki je postala kirurginja pri 29 letih.
Nela Sršen je posebna ženska. Na prvi pogled bi človek prej pomislil, da ima pred seboj filmsko zvezdo, ne pa zdravnico, vendar pa nato kaj hitro ugotovi, da gre za strokovnjakinjo, ki izredno hitro razmišlja, tako da ji je težko slediti. Do enake ugotovitve pridejo tudi bralci njene knjige v trenutkih, ko z zgodbe presedla na razlago prepletenih in zapletenih morebitnih vzrokov za bolezen. Dr. Nela Sršen namreč uradno medicino in znanost v knjigi prepleta z alternativnimi metodami zdravljenja in poudarja, da je um oziroma moč mišljenja glavni vladar našega zdravja. Ne le strokovno opazovanje bolnika, temveč tudi njene osebne izkušnje, travma, duševno trpljenje, telesne bolezni in še zlasti klinične smrti so jo prepričali o tem, da so telesne bolezni ogledalo trpljenja duše. Izkušnja lastne bolezni je pri njej spodbudila še večjo empatijo z bolniki. Iz leta v leto se je bolj poglabljala v raziskave po vsem svetu in potrjevala to svojo teorijo.