Ljudje

Tanja Fajon že dolgo živi – z rakom

Milka Krapež
15. 10. 2013, 07.55
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.57
Deli članek:

Tanja je ena od tistih srečnic, ki se niso nikoli vdale malodušju, in s trmasto vztrajnostjo je dočakala, da so ji z zdravili bolezen zazdravili.

Le kaj v resnici vemo o ljudeh, ki jih pogosto videvamo na televizijskih zaslonih? Eni se nam  zdijo simpatični, drugi zoprni, nekateri radi govorijo o sebi, drugi ne.  Med tistimi, ki dosledno skrivajo svoje zasebno življenje, je novinarka in evropska poslanka Tanja Fajon, simpatična, hkrati pa načelna in odrezava sogovornica, ki je očitno nič ne premakne s tečajev.  Prav zaradi tega je nedavno mnogim zastal dih od presenečenja, ko je razkrila, da že skoraj pol življenja živi s kronično mieloično levkemijo, eno od oblik krvnega raka. Tanja je ena od tistih srečnic, ki se niso nikoli vdale malodušju, in s trmasto vztrajnostjo je dočakala, da so ji z zdravili bolezen zazdravili.  

»Ko sem zbolela, to je bilo leta 1995, o tem nisem hotela govoriti. Šele dosti pozneje so me k temu pripravili drugi,« pravi. »Imela sem neverjetno srečo. Ko sem zbolela, je bila kronična mieloična levkemija povečini smrtonosna bolezen. A medicina je napredovala, prišla so nova zdravila, tako da se skozi mojo zgodbo vidi tudi njen napredek. V zadnjem času pa sta me pritegnili dve društvi bolnikov, s pojasnilom, da bi moja zgodba ljudem, ki so v stiski zaradi bolezni, morda lahko pomenila močno oporo. Temu se nisem mogla upreti in sem začela delati z društvoma, kar mi je v veliko veselje. Prej nisem hotela javno govoriti o tem, da ne bi bilo videti, kot da si hočem z boleznijo graditi kariero. Na zadnjem kongresu bolnikov sem povedala svojo zgodbo.«

Kakšen kongres je bil to?

22. septembra je svetovni dan kronične mieloične levkemije; pri tej bolezni sta okvarjena dva kromosoma: 22. in 9., zato so izbrali 22. september za  njen svetovni dan. Kronična mieloična levkemija je redka krvna bolezen, ki je bila še pred leti neozdravljiva oziroma za veliko bolnikov smrtna. Danes pa  je skoraj ambulanta bolezen, ker je znanost tako napredovala, da je res veliko možnosti za zdravljenje. V Sloveniji je približno 170 bolnikov. Na ta dan smo imeli tudi letos kongres v Mengšu. To je bilo druženje z bolniki in svojci, in javnosti ni ušlo. Tam sem povedala svojo zgodbo.

Kako so bolezen odkrili pri vas? Ste imeli kakšne težave?

Problem te bolezni je, da nima simptomov, zato  jo je  težko odkriti. Pri meni se je začelo, ko sem bila proti koncu študija, popolnoma nevajena bolezni, saj sem bila dotlej zmeraj zdrava. Spomnim se, da smo s prijateljicami sedele pri nas doma v dnevni sobi, one so se smejale in smejale, jaz pa se nisem mogla smejati, ker me je strašno bolel trebuh. Soseda, pediatrinja, mi je svetovala, naj si pridem za vsak primer pregledat kri. Res sem šla. Popoldne je pozvonila pri nas in mi rekla, vzemi pižamo, greva v bolnišnico. Več ni hotela povedati,  a je bilo čutiti, da je nekaj hudo narobe. Imela sem zelo povečane levkocite in trombocite. Zadržali so me v kliničnem centru, na oddelku za hematologijo, med bolniki s krvnimi raki. Spraševala sem, kaj mi je, pa mi zdravnik ni hotel povedati.  

Kako to?

Nesrečna okoliščina je bila, da je bil moj oče po hudi možganski kapi. Prizadela mu je polovico telesa; bil je delno paraliziran, na vozičku, ni mogel hoditi. Moja mama in jaz sva morali biti stalno, 24 ur na dan, z njim. Mama je zaradi tega prosila zdravnika, naj mi pove, kakšno bolezen imam, šele takrat, ko bo tudi ona ob meni, saj je za diagnozo že vedela. A sem bila preveč vztrajna in tako mi je na lep, sončen dan v  svoji sobi obzirno povedal, kaj mi je. Nisem razumela, kaj mi je, le da je nekaj hudo narobe.  Povedal mi je tudi, da je edina možnost za ozdravitev presaditev krvnih celic, to je bil zahteven poseg. Najti je bilo treba primernega darovalca, kar je v Sloveniji skoraj nemogoče. Povedal je še,  da je bolnik s to boleznijo preživel največ sedem let, a naj ne vržem puške v koruzo. To so besede, ki jih nikoli ne pozabiš. 

 


Več preberite v tiskani Jani (št. 42, izid: 15.10.2013).


Estrada

Simon Popek, Miša Molk
Začel se je LIFFe

Ljubitelji filmov spet prišli na svoj račun

pf-na-v-1-pelko
Vip Petek na TV Veseljak Golica

Primorski fantje na Veseljaku: »Morda nas bo od zgoraj pozdravil tudi Bogdan«

1731506601-z-jasno-in-glasno-1731506560883
TV Veseljak Golica

Jasna s Saško Smodej in Dejanom Dogaja

Karel III
Današnji slavljenec

Foto: Karel III. bo 76. rojstni dan praznoval delovno.

Tako kralj Karel kot njegova žena Camilla sta jasno pokazala svoje navdušenje nad konjskimi dirkami,
Estrada

Preiskava zasebnih nepremičnin britanskega kralja razkriva sporne posle

rdeča-preproga-aktual
Novost

Aktualov rojstni dan: Rdeča preproga za nastopajoče, voditelje in oboževalce

Zanimivosti

mozart_2
Nenadna smrt

Življenje ovito v tančice skrivnosti: Mozart in miti

panuozzo1
Slastna alternativa

Panuozzo – še ena zvezda iz sveta pice

cistilnica-novak04
Zanimivosti

Oblačilom in preprogam se splača privoščiti pravo nego

Klic dobrote 2023_Bernarda Žarn in Jure Sešek
Klic dobrote 2024

Dobrodelni koncert za pomoč družinam v stiski

leteči tigri
Claire Lee Chennault

Leteči tigri so rešili Kitajsko

_DSC5241
Zanimivosti

Huawei predstavil nove pametne ure in pojasnil pomen zabeleženih podatkov