Ljudje

Misli so najmočnejša sila narave

Lidija Jež
16. 12. 2014, 08.00
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.57
Deli članek:

Stara zgodba pravi, da je bog poslušal ljudi, ko so se pritoževali čez svoje življenje. Odločil se je, da jim bo omogočil spremembe. Vzel jim je možgane in jih nato prodajal na tržnici. Toda vsak je kupil prav svoje …

V naših možganih so fantastične možnosti – le razmišljanje moramo spremeniti, pravi dr. Yurij Yatsko.

Alternativa je nujna. V nekdanji Sovjetski zvezi je po diplomi iz fizike začel delati kot mladi raziskovalec pri razvoju materialov v okviru kozmičnih programov in tako tudi doktoriral. Kot zavzet mlad znanstvenik je bil odprt za vsa področja. Takrat je ne le v Sovjetski zvezi, temveč tudi po svetu odmevala zdravilka Džuna Davitašvili, ki naj bi zdravila tudi Brežnjeva, za njene sposobnosti pa se je zanimal celo ameriški predsednik. Zanimala pa je tudi mladega Yurija; še zlasti ker sta obe njegovi babici imeli neobičajna znanja in sposobnosti. Vendar se ob Džuni ni spraševal, ali je sploh mogoče pozdraviti bolezen brez dotikanja in celo na velike razdalje ter »nemedicinsko«, ampak ga je zanimalo predvsem to, kako deluje mehanizem zdravljenja. Da bi prišel do teh skrivnosti,  se je vpisal v nekaj tečajev, ki so jih organizirali zdravilci (rekli so jim tudi  ekstrasenzoriki). Toda ugotovil je, da večina zdravilcev ni analizirala uspehov svojih metod in da jih ne zna razložiti. Spoznal je, da alternativa odpira drugačen pogled na probleme in pomaga izstopiti iz utečenih postopkov, to pa omogoča učinkovitejše reševanje. »Zato so alternativna gibanja dobrodošla, celo nujna prav na vseh področjih življenja – od znanosti do šolstva in kmetijstva, ne le na področju zdravja, s čimer jih ljudje najpogosteje povezujejo,« pravi dr. Yatsko.

Bioenergija sodi v medicino. Ob tem doda, da bioenergija ne sodi v alternativo, ker so njena  logika in mehanizmi delovanja v okviru znanstvene paradigme klasične medicine. Čudi se, zakaj medicina bioenergetske metode doslej še ni vzela pod svoje okrilje. »Biopolje je širok pojem, sestavljen iz več struktur, del pa jih je mogoče že zdaj meriti in analizirati s fizikalnimi napravami. To bi lahko koristilo pri zgodnejšem diagnosticiranju in zdravljenju tam, kjer uradna medicina ni dovolj učinkovita. V medicini zmanjkuje denarja, saj  ga je že sedaj premalo, ker pa se pojavljajo še nove in se vračajo stare bolezni, bo potreb po denarju vedno več. Prav njegovo pomanjkanje pa bo prej ali slej prisililo uradno medicino k uporabi bioenergetskih metod diagnosticiranja in zdravljenja.«

Zakaj življenje poteka tako in ne drugače? Nenehno raziskovanje je dr. Yatska vodilo skozi različne etape – zdravljenje je bilo le ena od njih. »Ko sem prišel do zaključka, da moramo rešitve za vse naše probleme iskati v naših glavah, sem se posvetil psihologiji. Ta veda me je navdušila, vendar mi ni dala vseh odgovorov, ki sem jih iskal. Psihologija je samo še en ozek pogled na človeka. Jaz pa sem želel razumeti, kaj se dogaja s človekom, zakaj življenje teče tako in ne drugače, kaj ali kdo nam povzroča težave – tudi zdravstvene ... Zato sem moral raziskovanje razširiti na delovanje družbe in civilizacije, lotil sem se celo zgodovine in lingvistike ... In prišel do presenetljivih spoznanj.«

Svobodno razmišljamo tri minute na dan – preostanek smo na avtopilotu. Z vsemi temi znanji sedaj svetuje in uči, kako reševati probleme, pomaga pri osebnostnem razvoju, izboljšanju medosebnih odnosov, vključno z obvladovanjem čustvene inteligence in dvigom mentalnih sposobnosti. Oblikoval je paket znanj, ki se jih lahko priuči vsakdo, vendar pa so namenjena predvsem podjetnikom in menedžerjem, saj od udeležencev programov pričakuje ne le predznanje, temveč predvsem vztrajnost pri izpolnjevanju »domačih nalog« in vaj. Dr. Yatsko pojasnjuje: »Prvi korak je vzpostavitev in razvoj temelja osebnosti, ki ga imenujem racionalni jaz. Ta ima sposobnost svobodnega razmišljanja in odločanja. Na žalost je pri povprečnem človeku aktiven le od dve do tri minute na dan! To pomeni, da je samo tri minute dnevno sposoben sprejemati resnično svobodne odločitve, v izjemnih primerih morda 'celo' štiri ali pet minut na dan. Vsi drugi procesi se pri posamezniku odvijajo napol nezavedno; pravim, da je človek na avtopilotu. Zato udeležencem mojih programov poskušam pomagati, da bi se čim večkrat na dan resničnozavedali, kaj govorijo, kaj počnejo, kaj mislijo. Če tega ni, se nam dogajajo stvari, ki jih določajo okolica, situacije in predvsem vzorci, ki smo jih dobili od svojih staršev, družine …« Opozarja, da je racionalni jaz edini, ki zmore ozavestiti realno situacijo in lahko sproži potrebne spremembe, da človek ne bi le sledil toku dogodkov.


Več preberite v tiskani Jani (št. 50, izid: 16.12.2014).

Estrada

Simon Popek, Miša Molk
Začel se je LIFFe

Ljubitelji filmov spet prišli na svoj račun

pf-na-v-1-pelko
Vip Petek na TV Veseljak Golica

Primorski fantje na Veseljaku: »Morda nas bo od zgoraj pozdravil tudi Bogdan«

1731506601-z-jasno-in-glasno-1731506560883
TV Veseljak Golica

Jasna s Saško Smodej in Dejanom Dogaja

Karel III
Današnji slavljenec

Foto: Karel III. bo 76. rojstni dan praznoval delovno.

Tako kralj Karel kot njegova žena Camilla sta jasno pokazala svoje navdušenje nad konjskimi dirkami,
Estrada

Preiskava zasebnih nepremičnin britanskega kralja razkriva sporne posle

rdeča-preproga-aktual
Novost

Aktualov rojstni dan: Rdeča preproga za nastopajoče, voditelje in oboževalce