Sanje begajo človeštvo že od pamtiveka. Še v moji mladosti je recimo veljalo, da nimamo pojma, kaj so – in da se zato z njimi povečini sploh nima smisla ukvarjati. A mnogi se s tem ne bi strinjali ne takrat ne danes. Ena od njih je Urška Ajdišek, psihoterapevtka, jungovska psihoanalitičarka in supervizorka pri Mednarodni zvezi za analitično psihologijo v Zürichu. Sanje so bile vedno njena strast. Že kot deklica je vedela, da jih bo nekoč preučevala. In prav te dni bo v knjižni obliki izšel plod vsega njenega raziskovanja, pomenljivo naslovljen: Sanje – tiha zgodba naše duše.
Vi torej pravite, da veste, kaj so sanje.
Rekla bi, da danes sanje že zelo dobro razumemo. Gre za najstarejšo govorico človeške duše. So zelo natančen prikaz naše trenutne duševne kondicije. Ni strokovnjaka, ki bi o nas lahko vedel več kot naše sanje. Sanje nikoli ne lažejo, lahko pa jih napačno razumemo. Brez vsakršnih olepšav nam prikažejo naše psihične slepe pege. Tako nam povedo, kdo v resnici smo. Njihov glavni namen je, da sanjalca usmerijo k boljšemu življenju. Večina sanj namreč napeljuje k spremembi.
Ampak kdo nam pa pravzaprav pošilja vsa ta sporočila? Kdo ali kaj nam pošilja sanje?
Neka višja inteligenca v našem nezavednem. Torej tisti del naše psihe, do katerega nimamo zavestnega dostopa. Tam je jedro našega potenciala, najboljšega v nas. Če mu bomo sledili, se bomo uresničili v svojih najboljših zmožnostih.
Najbrž tudi zato, ker nas sanje pogosto opozarjajo na t. i. senčne vidike nas samih, kajne? Torej na negativne vidike, ki so ponavadi jasni vsem našim bližnjim, le nam ne.
Drži. Sanje pa nam naše notranje resničnosti ne slikajo neposredno, temveč preko simbolov. Sporočilo moramo vedno razbrati iz narave teh simbolov in iz občutkov, ki so jih vzbudili v sanjavcu. Pri številnih sanjah lahko precej jasno razvozlamo smer, ki so jo sanje namenile sanjavcu. Če česa v danem trenutku ne znamo razvozlati, pa se sčasoma pojavijo nove sanje, ki prinašajo isto sporočilo malce drugače. Pri vsem je izjemno pomembno, da pri vstopanju v svet sanj ves čas ohranjamo spoštovanje in ponižnost do sanjskih sporočil. Ter hvaležnost, da nam sanje pomagajo na naši poti.
Kako pa je z nočnimi morami? Te najbrž prinašajo sporočilo, da je sanjavec v psihičnem neravnovesju?
Vsekakor. Terapevti se sicer nočnih mor razveselimo, saj običajno nosijo zelo jasno sporočilo, ki človeka takoj predrami in od njega zahteva delovanje. Če te, recimo, v sanjah nekdo preganja, je analizo zelo pomembno začeti pri tem, kdo in kakšen je, kako mu je sanjavec podoben. Kajti v sanjah nas običajno preganjajo naši lastni vidiki, ki jim drugače namenjamo premalo pozornosti.
Aha, to bova najbrž najlažje pojasnila s konkretnim primerom.
Seveda. Vzemiva primer deloholika, ki sanja, da ga preganja brezdomec. Pri analizi takih sanj se moramo najprej vprašati: kdo je tisti, ki sanjavca preganja? Kakšen je? V opisanem primeru je to nekdo, ki ne dela in skorajda nima materialnih sredstev. Torej živi povsem drugačno življenje od deloholika. Ta brezdomec je simbol, ki sanjavcu prinaša sporočilo, da mora kot deloholik vsaj malo izpreči in si odpočiti.
Da mora torej vsaj kdaj zavestno zaživeti brezdelneža, ki mu ga ponoči v sanje pošilja nezavedno?
Tako.
Hmm … Kaj pa če nas v sanjah preganjajo vampirji, tako kot včasih mene? Kakšno je tu sporočilo?
Kaj pa vam vampirji konkretno pomenijo?
Nevarno zlo.
Aha. Koliko pa vi sami živite zla?
Rekel bi, da mnogo premalo. (smeh)
No, vidite. Morda gre za to, da živite preveč »po regelcih«. Kajti človeška bitja smo kombinacija tako dobrega kot slabega. Ta dva pola v nas vedno iščeta ravnovesje. In zato tiste, ki preveč poudarjajo poštenje in krepostnost, v sanjah pogosto preganjajo zle sile. Tako kot tiste druge, ki so zašli na kriva pota, v sanjah pogosto preganjajo redovnice ali menihi.
O, torej gre za to, da sem preveč kreposten? Ta razlaga je seveda tako laskava, da jo z veseljem sprejmem!
Seveda pa bi lahko šlo tudi za kaj čisto drugega. Recimo za to, da imate občutek, da vam nekdo pije kri.
No, zdajle sva s konkretnim primerom najbrž lepo ponazorila, kako dragoceno je pri interpretaciji sanj vodstvo terapevta. Najbrž niti nima prav veliko smisla, da skušamo svoje sanje razvozlati kar sami?
V začetnih obdobjih je terapevt zelo dobrodošel. Res pa je, da se ljudje s trudom in vztrajnostjo lahko izmojstrijo v razumevanju svojih sanj. A se je dobro