Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.
Reorganizacija ReCO

MO: Dežurstva združujemo zaradi racionalnosti


M. M.
28. 6. 2012, 12.00
Posodobljeno
05. 07. 2012 · 10:26
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

reconm_2.jpg
J. M., arhiv Lokalno.si
Zaposleni na ReCO Novo mesto načrtovani reorganizaciji nasprotujejo. (Foto: J. M., arhiv Lokalno.si)

Poročali smo o bojazni zaposlenih na novomeški izpostavi Regijskega centra za obveščanje (ReCO), torej dežurnih operaterejev na števili 112, da namerava ministrstvo za obrambo (MO) njihov center ukiniti oz. združiti z brežiškim. Zaposleni se bojijo, da sprva predvidena združitev le v nočnem času pomeni, da bodo nekoč novomeški center povsem ukinili, z ministrstva pa so poslali dodatna pojasnila, zakaj že z julijem spreminjajo način dela dežurnih centrov.

Kot so zapisali v sporočilu za javnost, imamo trenutno 13 ReCo-jev po državi, Uprava za zaščito in reševanje pa je v vseh opravila analizo delovanja in obremenjenosti, ki je pokazala, da so posamezni centri zlasti v nočnem delu bistveno manj obremenjeni. Statistika klicev je pokazala, da jih povprečno najmanj sprejmejo med 22.30 in 6.30, razmerje klicev med nočnim in dnevnim časom pa je 1:4.

klici_reco.jpg
J. M., arhiv Lokalno.si
Pregled klicev na številko 112 za obdobje 2005-2001. (vir: MO)

Razlog tudi pomanjkanje kadra?

Na odločitev o (nočni) racionalizaciji pa, kot kaže, ni vplival le manjši obseg dela, temveč tudi kadrovska politika. Na obrambnem ministrstvu namreč priznavajo, da so se že sedaj soočali s pomanjkanjem kadra. "Lani in letos smo nezasedena delovna mesta poskušali popolniti tudi z zaposlenimi na ministrstvu za obrambo, vendar nam to v celoti ni uspelo. Nezasedenost delovnih mest operaterja smo do zdaj zaradi prepovedi zaposlovanja reševali s podjemnimi pogodbami z upokojenimi operaterji. Ker takih pogodb ni več mogoče podaljševati in ker se bo letos upokojilo dodatnih 11 operaterjev, hkrati pa želimo ohraniti sedanjo organiziranost CO, smo predlagali organizacijske ukrepe tudi na tem področju," so zapisali v sporočilu za javnost.

Za dežurstvo na interventni številki 112 v nočnem času potrebujejo po dva operaterja na center, zato bodo posamezne ReCO združili. "Soočeni smo bili z možnostmi: ali ukiniti določene centre za obveščanje ali imeti enega operaterja na izmeni v posameznem CO ali pa v določenih CO ukiniti izmene v nočnem času."

Izbrali so slednji ukrep, kar pomeni, da ukinjajo nočno izmeno v ReCO Novo mesto (pa tudi ReCO Murska Sobota, Postojna, Ptuj, Slovenj Gradec in Trbovlje). Dežurstvo bodo z julijem prenesli na ReCO Brežice, v vsaki izmeni pa bo ponoči navzoč poleg operaterja iz Posavja tudi operater iz novomeškega centra oz. Dolenjske in Bele krajine. Največja bojazen zaposlenih v novomeškem RECO je bila namreč prav to, da se bo sistem zaščite in rešavanja z reorganizacijo oslabil, ker bodo dežurstva prevzeli operaterji iz drugih centrov, ki specifik lokalnega okolja in ljudi ne poznajo.

"Tehnična sredstva in komunikacijske povezave omogočajo preusmeritev klicev v nočnih izmenah na sosednje ReCO. Tako bosta zagotovljena nemoteno aktiviranje pripadnikov reševalnih služb s pozivniki oziroma sirenami javnega alarmiranja in tudi informacijsko-komunikacijska podpora vodjem intervencij. Z novim načinom dela in zmanjšanim številom zaposlenih sledimo cilju, da bi ohranili dosedanjo raven odzivnosti sistema opazovanja, obveščanja in alarmiranja. Uporabniki storitve klica v sili na številko 112 spremembe ne bodo čutili, saj jim bo, tako kot zdaj, ustrezna pomoč pravočasno zagotovljena," še zatrjujejo na obrambnem ministrstvu.

Ali omenjeni ukrep dejansko pomeni dokončno ukinitev ReCO Novo mesto tudi v dnevnem času, pa je še prezgodaj napovedati.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.