Dravsko polje, Haloze: Ukinjanje in združevanje volišč
Z letošnjim februarjem je začela veljati novela Zakona o volitvah v državni zbor, ki skopo določa: »Volišča morajo biti dostopna invalidom.« Državni zbor je novo določbo zakona sprejel na podlagi odločbe Ustavnega sodišča RS, a si z njo glave očitno ni pretirano belil. Zakaj so na nedavnem referendumu o izgradnji drugega tira železniške proge Koper–Divača nekateri občani Vidma morali do volišč premagati tudi nekaj kilometrov več kot na preteklih volitvah in referendumih?

V Državni volilni komisiji (DVK) so pojasnili, da je omenjeno določbo zakona treba razumeti tako: »Objekt in prostor v njem morata biti invalidom dostopna (brez arhitektonskih ovir).« Zakon, skratka, ne določa ničesar o okolici objekta in teoretično torej predpostavlja, da je tudi volišče na vrhu oddaljenega, strmega, pozimi neprevoznega makadamskega klanca, a opremljeno s klančino za invalide, volivcem lažje dostopno od volišča v sosednji hiši, do katerega je treba premagati nizko stopnico.
Dostopnost volišč invalidom je po zakonu dovoljeno zagotoviti tudi z namestitvijo le začasne (mobilne) klančine. Tajnica volilne komisije 11. okraja osme volilne enote (v ta okraj sodi tudi videmska občina) Alenka Pihler je povedala, da so zagato zaradi novih zahtev reševali v dogovoru z lastniki objektov: »Ti so na lastne stroške poskrbeli za začasne rešitve, npr. lesene klančine, ki omogočajo dostop za invalide.«
Na DVK so k temu dodali, da lastniki objektov, v katerih uredijo volišča, za to prejmejo neobdavčeno plačilo v višini 42 evrov. Mimogrede: člani volilnih odborov na voliščih prejmejo za svoje delo neobdavčenih 48 evrov, predsedniki odborov pa 55,5 evra. Odbor sestavlja šest članov. Vedno morajo biti na volišču prisotni vsaj trije, sicer pa si lahko urnik organizirajo sami.
Pihlerjeva je razložila, da se okrajne volilne komisije glede odločanja o ustanovitvi ali ukinitvi volišč vedno predhodno dogovorijo s posameznimi občinami, saj isti kriteriji za volišča veljajo tudi ob lokalnih volitvah: »Volišča za lokalne volitve določa občinska volilna komisija.« Poudarila je, da Občini Videm nikoli niso predlagali ukinitve volišč: »Nasprotno, občino smo pisno (kot tudi vse druge občine) zaprosili za pomoč pri iskanju nadomestnih sedežev volišč (za tista, ki niso bila dostopna invalidom), kar se žal med občani napačno razlaga kot ukinitev volišč. Z občinami sodelujemo prav z namenom, da se njihovim občanom ne bi oteževal dostop do volišč oz. da se ne bi zmanjševala udeležba na glasovanjih.«
Drugam je moralo skoraj 2.000 volivcev
Volišča so odnesle urejene ceste
Ni vse v številu
Sprememb še ni konec
Preberite več v Štajerskem Tedniku
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se