Medtem ko se opiti z dehtečimi vonjavami sprehajamo pod slapovi burbonk v rožnem vrtu frančiškanskega samostana, poslušam čudovite zgodbe svoje sogovornice, predsednice Goriškega društva ljubiteljev vrtnic, ki je svojo ljubezen do vrtnic nadgradila z obilico strokovnega znanja. Spoznala sem jo pred osmimi leti, ko je napisala knjigo Z okusom vrtnic, v kateri so bile v Sloveniji prvič v kulinarični knjigi predstavljene jedi z vrtnicami. In ta 55-letna gospa se jih še vedno ni naveličala – pravzaprav je prav nasprotno, saj prav zdaj končuje diplomsko nalogo na tematiko vrtnic. Dobro ste prebrali, gospa končuje štiriletni študij evolutivne naturopatije v Novi Gorici in zato zelo pospešeno zbira novo gradivo o vrtnicah. Ob tem pa bo letos naredila tudi Bachovo cvetno esenco iz damaščanske vrtnice.
Ljubezen, ki počasi presega prostovoljske okvir.
Katja Kogej je po poklicu etnologinja in sociologinja. Dolga leta je bila vodja odnosov z javnostjo v novogoriškem Hitu. Zdaj je vsa predana svoji trgovini Zale & Pepe v Novi Gorici, v kateri ponuja izbrano ekološko pridelano in predelano hrano. Ime trgovine spominja na znano besedno zvezo sale e pepe (sol in poper), vendar gre pri njej za izkazovanje spoštovanja družinski tradiciji. Zale in Pepe sta bila Rozalija in Jožef Peršolja, Zahišarjeva iz Šmartnega v Brdih. »Naši starši oziroma stari starši, ki so potomcem še vedno zgled poštene podjetnosti, delavnosti in srčnosti, so imeli v Šmartnem trgovino in gostilno, obdelovali so napredno kmetijo in vodili predelavo sliv v prunele, ki so kot velika gurmanska posebnost romale daleč v svet – v Nemčijo, Skandinavijo, Rusijo in celo v Ameriko. Od njih sem se nalezla tudi ljubezni do vrtnic,« pojasnjuje Katja.
Maj je tradicionalno v znamenju kraljice rož. Tokrat je potekal že 11. festival vrtnic, letos še posebno dobro obiskan, saj so od lani vpisani v evropski register rozarijev, tako da so bili s festivalskim dogajanjem tokrat seznanjeni tudi številni tujci. »Imamo drugo največjo zbirko teh starodavnih vrtnic v Evropi. Prva in največja je v Parizu. V zbirki imamo sedemdeset vrtnic, tukaj, na vrtu frančiškanskega samostanav pa jih je nekaj več kot petdeset. Zadnja leta jih prihaja občudovat vse več ljudi od blizu in daleč, tudi Francozi, Japonci in Avstralci. Vsekakor si bomo še naprej prizadevali, da bo vrtnica, ta kraljica rož, odpirala srca in meje vseh vrst, širila obzorje in povezovala prave ljubitelje tega cvetja od blizu in daleč. Je pa res, da je začela ta zadeva preraščati prostovoljske okvire. Ja, prav ste razumeli, skrb za to čudovito zbirko je prepuščena ljubezni in trudu prostovoljcev.«
Najbolj znan vonj na planetu. Kako pa je z njegovo zdravilnostjo?
»Kraljica rož že tisočletja spremlja človeka. Njene skrivnosti poznajo izročila številnih ljudstev. Vrtnica ima bogato simboliko in, ustvarjena v ritmu pentagrama, plemeniti naše življenje. S svojim visokim valovanjem umirja, blaži, uravnoveša, zdravi, spodbuja, razveseljuje, odpira, greje, hladi, uravnava, normalizira, čisti, mehča, tolaži ... skratka, zdravi telo in dušo. Kot okras na vrtu in v vazi, kot navdih v glasbi, pesmi, sliki in besedi, kot dišava, lepotilo in zdravilo, pa tudi kot okusna hrana in dobrodejna začimba,« s strastjo pojasnjuje Katja. Nedavno so celo odkrili, da eterično oziroma esencialno olje vrtnic dobro učinkuje proti raku, zatrjuje naša sogovornica.
Z vrtnicami nad raka?
Skrivnosti kraljice rož, ki jih proučuje Katja Kogej V Novi Gorici je Katja Kogej znana gospa, ki se ponaša s številnimi talenti. Ljudje jo najbolj poznajo po tem, da je izjemna poznavalka vrtnic, ena tistih, ki bdijo nad zbirko dišečih vrtnic iz 19. stoletja, poimenovanih burbonke. Te vrtnice krasijo rožni vrt frančiškanskega samostana na Kostanjevici. Samostan smo obiskali v času najbujnejšega cvetenja in dogajanj v okviru že 11. festivala vrtnic. Katja Kogej, ženska s pretanjenim okusom, ljubiteljica izbranih dišav in someljejka, pa nam je podarila delček svojega bogatega znanja o vrtnicah, ki ga vestno nabira vse od otroštva.