Lastniki psov dobro vedo, da jih ima njihov ljubljenček brezpogojno rad. Celo takrat, ko človek s psom grdo ravna, ga bo žival gledala z oboževanjem. Vlažen smrček in predan pogled njegovih zvestih oči so za pasjega ljubitelja nekaj najlepšega. Znanost pa ugotavlja, da so psi za ljudi koristni tudi drugače: lahko namreč odkrijejo raka v najzgodnejši fazi, ko ga ne zazna noben diagnostični postopek. Pes pa ga zavoha v urinu ali izdihani sapi. Kmalu bomo pasje detektorje raka dobili tudi v Sloveniji.
Zgodba naj bi bila stara okrog 30 let. Pripoveduje o kužku, ki se je nenadoma začel zaganjati v lastničino nogo, in to v vedno isti predel, kjer je imela materino znamenje. Vsaj mislila je, da je temen madež na koži materino znamenje. Njen pes je stalno drezal vanj, ji lizal nogo, dokler se ji ni zdelo vse skupaj le malo preveč čudno in je šla k zdravniku. Preiskave so pokazale, da ima maligni melanom v zgodnji fazi. Pri tovrstnem kožnem raku je še posebej pomembno, da ga odkrijejo zgodaj, ko ga je mogoče pozdraviti, sicer je smrtonosen.
Daisy je zavohala tumor v dojki
Drugo zgodbo lahko vsak najde na svetovnem spletu. Claire Guest, lastnica labradorke Daisy, pripoveduje, kako je njena psička pred nekaj leti odkrila, da ima raka dojke. Daisy je drezala v njeno levo dojko. »Kar strmela je vame, kot da mi hoče nekaj pomembnega povedati. Čudno se je vedla, takšna ni bila nikoli prej. S smrčkom se je zaletavala v mojo dojko, dokler me ni minilo potrpljenje in sem se najprej sama dobro pregledala. Našla sem vozliček in izkazalo se je, da je rakav,« pripoveduje Claire. Sposobnost njene psičke, da je zavohala bolezen, jo je tako navdušila, da se je začela ukvarjati s treniranjem psov za odkrivanje raka. Danes vodi podjetje Medical Detection Dogs (psi za medicinsko detekcijo). Na spletu si lahko ogledate, kako eden od njenih psov med več vzorci človeškega urina pokaže na tistega, ki ga je dal človek z rakom prostate.
Lucy so vrgli iz šole
Lucy je mešanka med labradorcem in irskim španjelom. Ker je veliko obetala, so jo lastniki dali v pasjo šolo, da bi postala vodnica za slepe. Toda bila je preveč radovedna, vsaka malenkost jo je vznemirila, vzbudila njeno pozornost, in to jo je sililo, da je zavila kam drugam, kot je bilo mišljeno. Zgodilo se ji je tisto, kar se zgodi neubogljivim učencem: vrgli so jo iz šole. A lastniki niso odnehali. Ker je Lucy očitno najbolj nagajal njen voh, so pomislili, da bi to »pomanjkljivost« morda spremenili v korist. Tako se je znašla med psi, ki so jih učili, da zavohajo raka. Naučila se je, da je bolezen zavohala iz vzorcev urina bolnikov z rakom mehurja, ledvic in prostate. Učila se je sedem let in danes rakavo bolezen odkrije s 95-odstotno zanesljivostjo. Tisto, kar je posebej pomembno, pa je, da bolezen odkrije, ko je še v začetni fazi, in situ, kot pravijo onkologi.
Več v Zarji št. 18, 3. 5. 2016