Spremembe, ki se pri ženskah dogajajo »tam spodaj«, so odvisne od starosti, menstrualnega cikla, nosečnosti, infekcij, kontracepcijskih metod, spolne aktivnosti, rabe različnih zdravil, osebne higiene in nekaterih drugih dejavnikov, ki lahko vplivajo na pomanjkanje laktobacilov v nožnični flori. Laktobacili v rodnem obdobju sicer prevladujejo v nožnici in vzdržujejo normalno nožnično bakterijsko floro, saj preprečujejo čezmerno razrast patogenih in drugih neželenih mikroorganizmov. Njihov mehanizem zaščitnega delovanja temelji na stimulaciji imunskega sistema, tekmovanju z drugimi mikroorganizmi za hranilne snovi in pritrditev na celice vaginalnega epitelija, tvorbi mlečne kisline ter posledičnem zmanjševanju pH in tvorbi protimikrobnih snovi. Mlečna kislina, ki jo laktobacili proizvajajo, torej vzdržuje kislost nožnice (nizek nožnični pH, od 3,5 do 4,5), kar je naravna obramba proti okužbam nožnice in okužbam sečil. Vsak dejavnik, ki poruši te razmere v nožnici in zviša njen pH v smer zmanjšanja kislosti, je prvi pogoj za okužbo z različnimi mikrobi.
Vpliv menopavze
Med dejavniki, ki lahko najbolj poslabšajo ravnovesje vaginalne flore, je nastop menopavze. V okolju s pomanjkanjem estrogena se količina laktobacilov zmanjša za 60 odstotkov, pH nožnice pa zraste do 5,5. To privede do bolj suhe nožnice, pa tudi do srbečice, ščemenja in drugih težav. Pomenopavzne težave pogosto lajšamo s hormonskim zdravljenjem, a nekatere ženske kljub težavam ne želijo takšnega zdravljenja in se raje odločijo za samozdravljenje. Obetavne rezultate dajejo pripravki s probiotiki. Laktobacili so sposobni kolonizirati nožnico ter na ta način zdraviti in tudi preprečevati vnetja zaradi bakterij in glivic. Vendar pri vzdrževanju nožničnega zdravja niso enako učinkoviti vsi probiotiki. Med najpomembnejše uvrščamo seva L. rhamnosus GR-1 in L. reuteri RC-14, s katerima so opravili tudi največ kliničnih raziskav. Po pripravkih s probiotiki lahko posežejo tudi mlajše ženske, ki imajo težave s porušeno vaginalno floro ali želijo zgolj preventivno ohraniti nožnično ravnovesje.
Vpliv kontracepcijskih tablet in antibiotikov
Posebno pozornost morate intimnim predelom posvetiti poleti. Probiotiki imajo veliko preventivno vlogo za zdravje nožnične flore. Izsledki mnogih raziskav namreč navajajo, da se ob preventivni rabi probiotikov tveganje za nožnično okužbo zmanjša kar za 81 odstotkov. Ravno tako je uporaba probiotikov zelo priporočljiva ob obremenitvah zaradi stresa ali med uporabo oziroma jemanjem snovi, ki vplivajo na kakovost vaginalne flore (mila, antibiotiki, kontracepcijske tablete). Posebno pozornost morate intimnim predelom posvetiti v toplejši polovici leta. Ob spremembi okolja, kopanju v bazenih oziroma morju ter drugih športnih aktivnostih se nam hitro lahko zgodi, da se poviša pH vaginalnega okolja. Pojavijo se srbečica, povečan izcedek, pekoč občutek pri mokrenju, zunanje spolovilo in vaginalna sluznica pa sta pordela. Tudi pri teh težavah so lahko v veliko pomoč probiotiki s sevi laktobacilov, ki bodo poskrbeli, da bo v nožničnem okolju spet vse, kot mora biti.