Nosni polipi

Skoraj neopazni krivci, ki povzročajo zanašen nos in nepojasnjeno smrčanje

Maja Kopriva
13. 4. 2024, 13.07
Deli članek:

Polipoza nosu je znana že tisoče let. Je razmeroma pogosta bolezen, vendar medicina še vedno išče ustrezen terapevtski pristop, saj se zdi, da se pri tovrstnem stanju ne odzivamo vsi ljudje enako.

Dreamstime
Zaradi polipov lahko nastaja izcedek, ki teče iz nosu in po grlu.

Nosni polipi so nekakšni pecljasti izrastki, ki nastanejo na nosni sluznici in v obnosnih votlinah. Gre za želatinozno tkivo, pokrito s sluznico. Znotraj njega so vnetnice in njihovi produkti, torej celice, ki so del našega imunskega odziva. Polipoza nosu je že tisočletja stara zdravstvena težava. Zgodovina nosne polipoze sega v daljno preteklost, saj so zapise o bolezni našli v 5000 let starih papirusih. Že v času Hipokratove medicine so iskali vzroke te bolezni, obstajali naj bi tudi že načini kirurškega zdravljenja v smislu resekcije ali kavterizacije. Kljub dejstvu, da je to stanje torej znano že dolgo časa, do zdaj še niso povsem pojasnili vzrokov in procesov razvoja polipoze. Še vedno obstajajo neznanke in nerešena vprašanja, posledično pa tudi zdravljenje ni povsem učinkovito.

Kako pogosti so nosni polipi

Polipoza nosu je razmeroma pogosta bolezen. Pesti približno pet odstotkov ljudi. Pri moških je dvakrat pogostejša kot pri ženskah. Na splošno je nosna polipoza del diagnoze kroničnega rinitisa z nosno polipozo, čeprav obstajajo polipi, ki se pojavijo zunaj konteksta kroničnega vnetja nosne sluznice in obnosnih votlin (vendar so ti polipi v manjšini). Se pa polipi pogosto pojavijo v povezavi s številnimi kroničnimi sistemskimi boleznimi dihal in nekaterimi drugimi boleznimi. Tako obstaja povezava z neprenašanjem aspirina in drugih nesteroidnih protivnetnih zdravil, z alergijsko in nealergijsko astmo, cistično fibrozo, alergijskim glivičnim sinusitisom in sindromom ciliarne disfunkcije. Obstajajo študije, ki kažejo, da ima od 30 do 70 odstotkov bolnikov z nosno polipozo tudi astmo ali kronično obstruktivno pljučno bolezen (KOPB). Glede na to dejstvo obstaja mnenje, da je nosna polipoza lokalna manifestacija neke generalizirane vnetne bolezni.

Kako nastanejo polipi

Strokovnjaki opažajo da se ozaveščenost o pomenu zavarovanj iz leta v leto povečuje

Zanimivosti

Ozaveščenost o pomenu zavarovanj se v Sloveniji iz leta v leto povečuje

Vzrokov in mehanizmov nastanka polipov je veliko. Ena teorija govori o tem, da je tovrstno stanje nalezljivo, druga pa, da prizadene alergike. Prva teorija pravi, da se nosna polipoza razvije med nekaterimi bakterijskimi vnetji v sluznici nosu in sinusov. Druga, alergijska teorija, predpostavlja, da alergijski procesi v sluznici spodbujajo tvorbo polipov. Toda obe teoriji puščata dovolj prostora za veliko ugibanj.

Profimedia
Težave bolnikov so tudi solzenje oči, glavoboli in smrčanje.
Kateri simptomi so značilni za polipe

Kakovost življenja bolnikov z nosno polipozo je izrazito poslabšana. Prevladujoči simptom je zamašen nos, zaradi česar je dihanje skozi nos težko ali popolnoma nemogoče. Zaradi te mehanske ovire pride do motenj ali popolne izgube voha ter nastaja izcedek, ki teče iz nosu pa tudi po grlu. Bolniki se spopadajo s solzenjem oči, glavoboli in smrčanjem. Trpijo zaradi simptomov, povezanih s samo nosno polipozo, pa tudi zaradi simptomov, ki so posledica stalnega dihanja skozi usta, kot sta suhost in vnetje grla, dodatno pa tudi oslabljen apetit zaradi oslabljenega okusa, zaradi izgube vonja in nelagodja v družbi zaradi nenehnega izcedka iz nosu.

Kako postavijo diagnozo in kako poteka zdravljenje 

Če so vas zaradi težav, ki bi lahko naznanjale polipe, napotili k specialistu otorinolaringologu, vas bo ta pregledal in postavil diagnozo na podlagi anamnestičnih podatkov, otorinolaringološkega pregleda ter CT-pregleda. Cilja zdravljenja nosne polipoze sta po navadi dva: vzpostavitev nosne prehodnosti in prezračevanja oziroma drenaža obnosnih votlin in obnovitev voha ter preprečitev ponovitve bolezni. Do nedavnega je bila izbrana metoda zdravljenja nosne polipoze kirurška, saj ni bilo učinkovitih zdravil proti bolezni. Danes je konservativno zdravljenje nosne polipoze sorazmerno učinkovito zaradi kortikosteroidne terapije, lokalnega pršila za nos, sistemskega zdravljenja oziroma jemanja peroralnih kortikosteroidov ali injekcij. V primerih napredovale trdovratne polipoze se izvaja kirurško zdravljenje.

Zanimivosti

možgani, glava
Psihološki pojav

Znanstveniki spreminjajo navade v možganih

gebhard rosmanith (1)
Intervju

Na koncu ljudje jedo tisto, kar je v interesu korporacij

zanositev
Zgodba Melite Slavič

Rodila pri 46 letih: ni besed, ki bi opisale, kaj sem čutila, ko sem ga prvič zagledala

hladilnik, prenajedanje, nočni prigrizek
Zdravi prigrizki

Ste tudi vi nenehno lačni in brskate po hladilniku?

viki-groselj
Intervju

Viki Grošelj se po petdesetih letih vrača pod veličastni Makalu

pitje čaja
Zeliščni napitek

Za svežo in sijočo polt si vsak dan privoščite skodelico čaja