Zdravje

Razlogi za vnetje mehurja v poletnih mesecih

MIJA REN / revija Bodi zdrava
21. 8. 2023, 17.00
Deli članek:

Vnetje mehurja je ena izmed najbolj razširjenih bolezenskih poletnih težav, s katero se srečujejo predvsem ženske. Kako si lahko pomagate?

Shutterstock
Ko peče in tišči ...

Splošno govorimo o okužbi urinarnega trakta, ki lahko prizadene kateri koli njen del: ledvice (čistijo kri in proizvajajo urin), sečevod (dve tanki cevi, ki povezujejo ledvica z mehurjem), mehur (zbirališče urina) alisečnico (povezuje in prenaša urin iz mehurja do urinacije).

Večina infekcij urinarnega trakta prizadene spodnji del sečil in med najpogostejšimi sta vnetje mehurja in vnetje sečnice. Za vnetje mehurja pogosto upravljamo besedno zvezo »prehlajen mehur« ali strokoven izraz cistitis.

Obstaja več razlogov, zakaj je vnetje mehurja pogostejše poleti. Nekateri pomembni dejavniki so:

*Dehidracija
V vročih poletnih mesecih je pogosto večje tveganje za dehidracijo, saj se zaradi povečanega potenja telo izgubi več tekočine. Nezadostna hidracija lahko zmanjša količino izločenega urina, zato se bakterije v mehurju lažje razmnožujejo.

*Povečana aktivnost
Poleti se ljudje pogosto ukvarjajo z različnimi aktivnostmi na prostem, kot so kopanje, potapljanje, kolesarjenje itd. Te dejavnosti lahko povzročijo draženje sečnice in olajšajo vstop bakterij v mehur, kar lahko poveča tveganje za vnetje.

*Vlaga in toplota
Vroč in vlažen zrak lahko ustvari idealno okolje za rast in razmnoževanje bakterij. Vlaga lahko pripomore k zadrževanju bakterij na koži in genitalnem predelu, kar lahko pripomore k vnetju mehurja.

*Splošno slabšanje imunskega sistema
Pogosti so tudi poletni virusi, alergije in drugi dejavniki, ki lahko oslabijo imunski sistem. Ko je imunski sistem oslabljen, je telo dovzetnejše za okužbe, z vnetjem mehurja vred.

Če vas teži vnetje mehurja, obstaja nekaj načinov, s katerimi si lahko pomagate:

 - Pijte veliko tekočine. Povečan vnos tekočine, še posebej vode, pomaga izplakniti bakterije iz mehurja. To lahko olajša simptome in pospeši okrevanje. Izogibajte se kofeinskim in alkoholnim pijačam, saj lahko poslabšajo simptome.

- Nanašanje toplote na spodnji del trebuha, na primer s toplo vodo ali grelno blazinico, lahko pomaga lajšati nelagodje in bolečine, povezane z vnetjem mehurja.

 - Redno uriniranje je pomembno, da se bakterije izločijo iz mehurja. Poskusite urinirati takoj, ko začutite potrebo, in se izogibajte zadrževanju urina.

 - Izogibajte se uživanju začinjene hrane, alkohola, kofeina in gaziranih pijač, saj lahko dražijo mehur in poslabšajo simptome.

 - Ohranjajte dobro higieno genitalnega predela. Umivajte se s toplo vodo in nežnim milom ter se po potrebi preoblecite v suha oblačila. Izogibajte se uporabi odišavljenih higienskih izdelkov, saj lahko dražijo sečnico.

Pomoč različnih oblikah sečnega vnetja

PAPIR_shutterstock_1418237465

Izpostavljeno

Trajnost v papirni industriji

Pripravki, ki jih povezujemo s pomočjo pri vnetju mehurja, vsebujejo:

- D-manozo in

- ekstrakt brusnic.

Uporabo prehranskih dopolnil in medicinskih pripomočkov, ki vsebujejo D-manozo in/ali ekstrakt brusnic, priporočajo pri akutnem vnetju mehurja in tudi ob ponavljajočih se vnetjih sečil.

Kdaj k zdravniku

Če opažamo, da se vnetje vleče že dalj časa in prehaja v kronično obolenje, ali pa obstaja sum na ledvično vnetje (nenehna hrbtna bolečina v ledvičnem predelu), je obisk zdravnika nujno potreben. Zdravnik lahko po lastni presoji za vaše težave predpiše antibiotike; kadar jih jemljemo, lahko vzporedno posegamo tudi po prehranskih dopolnilih in medicinskih pripomočkih, ki nam jih svetujejo v lekarni.

Zakaj je vnetje mehurja pogostejše pri ženskah

1.     Ženska sečnica je krajša kot moška. Zato imajo bakterija krajšo pot od sečila do mehurja.

2.     Tudi razdalja med anusom in vagino je kratka. Dobro poznan ukrep, ki pomaga kot preventiva proti vnetju mehurja, je brisanje vagine v smeri od vagine proti anusu (in ne nasprotno).

3.     Tamponi. Ženske, ki uporabljajo tampone, lahko z vstavljanjem tampona pomagajo bakteriji preiti od vagine do mehurja.

4.     Podobno kot za tampone velja za diafragme, ki jih nekatere ženske uporabljajo kot način kontracepcije.

5.     Po menopavzi imajo ženske manj hormona estrogena. To povzroči tanjšanje stene mehurje in možno spremembo v naravni bakterijski flori vagine, kar zviša verjetnost za okužbe.

Še več lepotnih, modnih, zdravstvenih in prehranskih nasvetov najdete v priljubljeni ženski reviji BZ (Bodi zdrava), ki jo lahko kupite tudi v prodajalnah dm po vsej Sloveniji.

revija Bodi Zdrava
Izšla je nova številka revije Bodi zdrava. Vabljeni k branju!

Zanimivosti

možgani, glava
Psihološki pojav

Znanstveniki spreminjajo navade v možganih

gebhard rosmanith (1)
Intervju

Na koncu ljudje jedo tisto, kar je v interesu korporacij

zanositev
Zgodba Melite Slavič

Rodila pri 46 letih: ni besed, ki bi opisale, kaj sem čutila, ko sem ga prvič zagledala

hladilnik, prenajedanje, nočni prigrizek
Zdravi prigrizki

Ste tudi vi nenehno lačni in brskate po hladilniku?

viki-groselj
Intervju

Viki Grošelj se po petdesetih letih vrača pod veličastni Makalu

pitje čaja
Zeliščni napitek

Za svežo in sijočo polt si vsak dan privoščite skodelico čaja