Zdravje

V hladnem delu leta kožo pomladite z microneedlingom

Zoran Franc
13. 12. 2022, 13.16
Posodobljeno: 13. 12. 2022, 13.18
Deli članek:

Pozni jesenski in zimski meseci so najprimernejši meseci za izvajanje intenzivnejših pomlajevalnih tretmajev, med katerimi je zelo priljubljen microneedling, saj je v teh mesecih sonce manj močno in se ne izpostavljamo sončnim žarkom. Več o tem nam je razkrila Laura Sardinšek, magistrica kozmetike, diplomirana kozmetičarka in diplomirana medicinska sestra.

Luka Švigelj
Laura nanaša negovalno in hranilno masko, da se koža pomiri in nahrani.

Microneedling je učinkovita terapija za izboljšanje strukture kože in odpravljanje njenih nepravilnosti. Je nekirurška in naravna metoda za spodbujanje tvorbe kolagena, ki je eden izmed najpomembnejših strukturnih proteinov v naši koži ter ji zagotavlja mladosten, lep in zdrav videz.

Kaj je microneedling in kako deluje na kožo?

Microneedling deluje na principu mehanskega prodiranja drobnih iglic in ustvarjanja mikropoškodb v koži, s čimer se spodbudi njena regeneracija. Med terapijo ustvarimo drobne mikrovbode v koži, s čimer sprožimo intenzivno regeneracijo kože s tvorbo novega kolagena in stimuliramo proces celjenja po poškodbi, kar spodbuja izločanje rastnih faktorjev ter posledično sintezo kolagena in izgradnjo normalne, zdrave mreže vezivnih in elastičnih vlaken. S kontrolirano mikropoškodbo kože izzovemo tudi blago krvavitev. Z mikrovbodi ustvarimo v koži kanalčke, po katerih lahko v kožo uvedemo različne sestavine, ki sicer zaradi varovalne vloge kože ne bi prodrle v globlje plasti. Obnovo tkiva dosežemo že s samostojno terapijo microneedlinga, še boljši učinek pa dosežemo s sočasnim nanašanjem učinkovin v izbranih koktejlih. Za učinkovine v koktejlih lahko uporabimo hialuronsko kislino, vitamine, aminokisline, peptide, antioksidante ...

Luka Švigelj
Drobne iglice prodrejo v globlje plasti kože in jo primerno navlažijo ter nahranijo in pomadijo.

Terapijo microneedling bi lahko torej opisali kot terapijo zbadanja z mikroiglami, saj pri terapiji v kratkem času naredimo s potegi čez kožo v različnih smereh na tisoče drobnih ranic. Namen microneedlinga je torej nadzorovana poškodba tkiva in posledično obnova tkiva. Obnovitveni proces se zaradi majhne razdalje med posameznimi vbodi ne omeji le na posamezne točke, ampak zajema celotno površino tretirane kože. Pri terapiji tako ustvarimo na tisoče drobnih poškodb, ki so nevidne in se zacelijo v nekaj urah ter ne povzročijo nastanka brazgotin.

Za koga je najbolj primeren microneedling?

To terapijo se poleg glajenja gubic, ožanja por in izboljšanja čvrstosti kože učinkovito uporablja tudi za zmanjševanje izbočenih (hipertfofičnih) in poakenskih brazgotin ter brazgotin po opeklinah. Microneedling uporabljamo predvsem na obrazu, vratu in dekolteju, namenjen pa je tudi zmanjševanju brazgotin in strij po telesu.

Koliko mora biti stara oseba, da je primerna za terapijo?

Starost osebe pri terapiji ni pomembna, saj imajo težave z razširjenimi porami in poakenskimi brazgotinami, za katere je ena izmed najbolj primernih terapij ravno microneedling, tudi mladostniki. Za microneedling je namreč najbolj primerna oziroma hvaležna mastna, mešana koža, ta pa je tudi bolj debela in z vidno razširjenimi porami. Terapija ni primerna za zelo tanko kožo in kožo s popokanimi kapilarami ter vnetimi aknami.

Kakšen je potek okrevanja po terapiji?

Na koži je po terapiji običajno prisotna rdečica, ki čez nekaj ur postopoma izzveni. Prve dni je koža lahko razdražena in suha, zato je pomembno, da se za domačo nego uporabljajo izdelki, ki so namenjeni hitrejši regeneraciji in obnovi kože. Koža se po treh do petih dneh začne nežno oziroma mokasto luščiti, proces luščenja v večini primerov traja od dva do tri dni. Nekaj dni po terapiji lahko že zaznamo bolj napeto kožo ter pomlajen in svež videz. 

Kdaj lahko pričakujemo prve rezultate?

Izboljšanje strukture kože je opazno kmalu po posegu (predvsem po medicinskem microneedlingu), a je treba na končne rezultate počakati od osem do 12 tednov, ko se končajo procesi celjenja in regeneracije. Največje spremembe oziroma rezultati so opazni pri osebah z razširjenimi porami in poakenskimi brazgotinami – manj izražene in plitvejše brazgotine opazimo že po prvem tretmaju, prav tako se zmanjšajo pore. A je za optimalne rezultate treba poseg večkrat ponoviti (4–6 tedenski presledki).

Luka Švigelj
Drobne iglice prodirajo v kožo, v katero vnašamo potrebna hranila.