Lasišče lahko prizadene vrsta kožnih bolezni in bolezni las. Najpogostejše so prhljaj, izpadanje las, zlasti pri moških, lojne ciste, luskavica, glivične infekcije in okužbe z zajedavci, na primer z ušmi. Pri dojenčkih je pogosta nenevarna oblika seboroičnega dermatitisa, ki jo spremljajo ploske lojnate skorje na lasišču in ki povečini mine sam od sebe. Tudi temenice so oblika dermatitisa, ki je le kozmetični problem in se ga zlahka rešimo z gostim glavnikom.
Hrana za zdrave lase
Lasem koristi vse, kar je na splošno zdravo za organizem: veliko sadja in zelenjave, nezačinjena hrana, izogibanje sladkarijam in mastni hrani. Še posebej dobrodošlo za hitrejšo rast las je železo, ki ga je veliko v jajcih, rdečem mesu in zeleni zelenjavi. Če opazimo redčenje las ali plešavost, prosimo zdravnika za krvno sliko. Ta pokaže, katerih elementov in mineralov nam manjka. Šele potem je smiselno jemanje prehranskih dodatkov za bujnejše lase.
Tudi če postajate plešasti, pojdite k zdravniku
Z leti postajajo lasje čedalje tanjši, zato je videti, kot da jih imamo vse manj, redčiti pa se ne bi smeli. Več kot 200 las na dan nam ne glede na leta ne bi smelo izpasti. Če jih na krtači ostaja več, je dermatolog najboljši naslov, še posebej če poleg izpadanja las opazimo spremembe na lasišču, kot so rdečina, vnetje, gnoj, če je plešavost oziroma redčenje las lokalizirano in opazimo okroglasto ali nepravilno oblikovano plešo različne velikosti, od nekaj milimetrov do več centimetrov. Po naravni poti izpadlega lasu ni več mogoče nadomestiti, zato je treba izpadanje čim prej ustaviti.
Pogosto krtačenje škodi
Lasje bodo močnejši, če bomo z njimi ravnali karseda nežno; če si jih ne bomo kar naprej krtačili in jih bomo s šamponom, naj je še tako nežen, umili kvečjemu dvakrat tedensko. Po telesni vadbi jih zgolj sperimo z vodo. Tudi zategovanja v konjski rep iz dneva v dan lasje ne marajo.