Na prvi pogled limonska trava spominja na ozkolistno travo, ki jo najdemo na slovenskih travnikih. A naj povemo, da gre za izredno aromatično zelišče, ki prihaja sicer s tropskih območij in ponuja široko paleto zdravilnih koristi. Kot omenjeno, jo pogosto najdemo v receptih za pripravo azijske hrane, kjer je nepogrešljiva začimbnica, a ajurvedski zdravilci jo skorajda kujejo med zvezde, saj slovi po svojih antibakterijskih, antiglivičnih in protimikrobnih lastnostih.
Izjemna moč
Limonska trava velja za skladišče številnih esencialnih hranil, je vir esencialnih vitaminov, kot so vitamini A, skupina vitaminov B, folata in vitamina C, esencialnih mineralov, kalija, kalcija, magnezija, fosforja, mangana, bakra, cinka in železa. Vsebuje pa tudi antioksidante, glikozide in kavne kisline. Kot glavo sestavino sicer navajajo citral, ki ima antiglivične in antimikrobne lastnosti. Vonj pa spominja na limono, po čemer je limonska trava dobila tudi ime. Ne smemo pa pozabiti na izjemno močne antioksidante, ki jih najdemo v limonski travi. Ti ščitijo celo pred bakterijo Staphylococcus aureus, ki je odporna proti antibiotikom ter pomaga pri uravnavanju optimalne ravni holesterola. Redno uživanje limonske trave pomaga tudi pri sladkorni bolezni tipa dve, raku in v času razstrupljanja telesa. V aromaterapiji se uporablja proti utrujenosti, tesnobi in zoper neprijeten telesni vonj.
Bolezni dihal
Nepogrešljiva je v času prehladnih obolenj, saj v limonski travi najdemo tudi visoko vsebnost vitamina C. Ajurveda jo priporoča pri zdravljenju kašlja in prehlada, lajša pa tudi simptome gripe in respiratornih obolenj. Niža vročino in spodbuja potenje.
Težave prebavil
Limonska trava je koristna tudi pri preprečevanju bolezni prebavil. Koristi pri zdravljenju želodčnih razjed in pomaga pri stimulaciji črevesja ter proti driski. V prehrani svetujejo njeno uporabo predvsem pri pripravi težke in mastne hrane, saj bo pospešila in razbremenila presnovo ter preprečila občutek težkega želodca in napihnjenosti.