INFEKCIJE

Prihajajoče poletje je čas bolečih ušes

Z.F. / Novice Svet24
26. 5. 2018, 15.42
Posodobljeno: 26. 5. 2018, 16.58
Deli članek:

Ker so ušesa izpostavljena številnim škodljivim dejavnikom, kot so nečistoče iz okolice, mikrobi in hrup, v prihajajočih mesecih tudi voda, se hitro pojavijo nevšečnosti, povezane z njimi.

Profimedia
Ušesno maslo ni umazanija, temveč sluhovod ščiti pred izsušitvijo.

Nepravilna higiena lahko pripelje do nastanka ušesnih čepkov in vnetja ušesa. Uho je z evstahijevo cevjo povezano z žrelom in s tem tudi z nosno votlino. To pomeni, da se vnetja žrela in nosu, ki ga povzroči običajen prehlad, lahko prek evstahijeve cevi razširijo tudi v srednje uho. Za ohranitev zdravih ušes zato najbolje poskrbimo z zdravim življenjskim slogom, saj si s tem zagotovimo ustrezno imunsko odpornost in se tako ubranimo pred prehladom. Priporočljiva je tudi uporaba fiziološke raztopine, s katero nosno sluznico še temeljiteje, vendar nežno očistimo in povečamo njeno vlažnost.

Higiena sluhovoda

Če vnetje ne izzveni v nekaj dneh, moramo obiskati zdravnika. Če so povzročiteljice bakterije, bo treba jemati antibiotik, glivične okužbe pa zdravijo protiglivična zdravila.

Vatirane paličice niso dobra izbira za čiščenje uhlja in vhoda v sluhovod, z nepravilno uporabo namreč lahko poškodujemo bobnič, še posebno pri otrocih, ali povzročimo nastanek čepa in ušesnega masla, saj z njimi maslo porivamo globlje proti bobniču, kjer se nabira in strdi. Ušesno maslo samo po sebi sploh ni umazanija, zato ga ni treba odstranjevati iz sluhovoda. Njegova vloga je prav nasprotna, saj kožo sluhovoda ščiti pred izsušitvijo in pomaga odstranjevati nečistoče z njene površine. Povsem dovolj je, če ga odstranimo z vhoda v sluhovod, kamor pripotuje iz notranjosti in s seboj prinese nečistoče, to pa lahko storimo kar s koncem vlažne brisače, denimo po prhanju.

Najpogostejše težave z ušesi

1. Ušesni čep: k njemu smo nagnjeni, če imamo ozek sluhovod ali če nosimo slušni aparat. Znaki, po katerih prepoznamo nabiranje ušesnega masla v zunanjem sluhovodu, so šumenje in bolečine v ušesih, občutek zamašenosti ušesa, neprijetno odmevanje lastnega glasu, postopna ali nenadna delna izguba sluha in vrtoglavica. 2. Vnetja: vname se lahko katerikoli del ušesa. Pri odraslih se največkrat vname zunanje, pri otrocih pa srednje uho. Če je koža, ki obdaja sluhovoda, zdrava, nas ščiti pred okužbami z mikrobi. Če pa je zaradi škodljivih dejavnikov ranljiva, denimo zaradi drobnih poškodb, izsušenosti ali razdraženosti, jo mikrobi lažje napadejo. Kdor je veliko v vodi oziroma trenira plavanje, ima lahko slabšo obrambo kože v sluhovodu.

Estrada

Sophia Loren
Jubilej

Diva Sophia Loren slavi že 90 let: Iz revščine v Hollywood

Kesha
Nihče ne želi imeti opravka z njim

Pevka Kesha zaradi tega incidenta preoblikovala besedilo

lady gaga gucci-gucci
Soočila se je na drugačen način

Lady Gaga spregovorila o govoricah z začetka svoje kariere, da je moški

kraljica Margareta II
Na opazovanju

Nekdanja danska kraljica Margareta II. končala v bolnišnici

peter-kočjaž, maja-oderlap
Triletna plovba

Iskreno z Majo Oderlap: Peter in Natalija sta prodala vse in se odpravila okoli sveta

mariah-carey, pevka
Izguba sestre in mame

Mariah Carey v težkih trenutkih tolaži njen bivši mož

Zanimivosti

supet-luna, sankt-peterburg
Mini luna

Zemlja bo za kratek čas dobila še eno luno

HUAWEI Watch GT 5-6
Zanimivosti

Vau! Huawei predstavil nove naprave!

IMG_2113
Mednarodni festival

Speculum Artium 2024: Kjer se srečajo umetnost, znanost in virtualna resničnost

cryptocoin, kriptovaluta, mining, rudarjenje, kripto
Zanimivosti

Najboljši načrt za zaslužek s kriptovalutami: CrytocoinMiner vam omogoča zaslužek vsak dan

kovanec
Izjemno redka zbirka

Po stotih letih začeli s prodajo kovancev "kralja masla", za enega iztržili 1,2 milijona evrov

avto, henry ford
Model T

Avto je vse pregnal s ceste