Začeli so ob sončnem vzhodu in pohod uspešno zaključili čez natanko 24 ur. Prehodili so 23 krogov, kar znese 97 kilometrov! Niso bili sami, pridružilo se jim je veliko pohodnikov, ki so z njimi naredili krog, dva ali pet. Brez pomoči prijateljev, ki so jim stali ob strani, Bogdan priznava, da ne bi uspeli. Tudi podpora domačinov in župana občine Lukovica jim je vlivala moč in pogum, da so vztrajali.
24 urni pohod okoli Gradiškega jezera s sloganom »S KRESNIKOM ZA 365 DNI SREČE« je podprla tudi čebelarska zveza Slovenije in župan občine Lukovica, Matej Kotnik. »Bogdan se je kaj kmalu oglasil pri meni v pisarni in skupaj s svetnico z moje liste Barbaro Dimc smo se pogovarjali o različnih stvareh. Ne le o tem, zdaj že legendarnem pohodu okrog jezera, ampak tudi o drugih dogodkih, ki bi dali življenju v občini Lukovica dodatno obogatitev. 24-urni pohod okrog gradiškega jezera sem takoj podprl, pa ne vem ali zaradi Bogdana, ki se ne ustraši nobenega takega dela ali zaradi tega, ker vem, da so nenavadne, drugačne stvari danes zanimive. In res je uspelo. Sam sem bil na jezeru prav na začetku in množica me je naravnost osupnila. Toliko ljudi je podprlo ta projekt, tako dobra organizacija, ki sta jo vodila Barbara in Bogdan, toliko prostovoljcev pri pripravi, in takšno število pohodnikov. Samo hvala lahko rečem, za to idejo in organizacijo in prepričan sem, da se bo to spet dogajalo ob Kresu naslednje leto! Za občino Lukovica je to izreden dogodek in veliko dejanje prepoznavnosti.«
Ko so bile bolečine po večih urah neprekinjene hoje v telesu neznosne, so pohodniki nujno potrebovali pomoč. »Prva kriza je nastopila ob 17. uri popoldan. Po 50 km in 12 krogih oziroma 12 urah. V desnem stegnu me je močno bolelo. Naslednja dva kroga sem stalno masiral boleče mesto. Maserka Hiše na travniku mi je v desetih minutah razbila vozel. Od bolečin sem v sebi tulil kot žival. Izplačalo se je. Brez njene terapije bi ne zmogel hoditi naprej,« nam je zaupal Bogdan. Direktorja Hiše na travniku, Barbara in Martin Vilar, dolgoletna Bogdanova prijatelja, sta vesela, da so mu lahko stali ob strani.
Špela Leskovšek, vodja centra Hiša na Travniku nam je povedala, da kot športni center radi podpirajo športne dogodke, zato so bili zelo veseli Bogdanovega povabila k sodelovanju na dogodku. »Dan smo začeli s krajšim ogrevanjem in Bogdana tudi sami spremljali nekaj krogov okoli Gradiškega jezera. Popoldne in večerne ure smo preživeli v družbi najmlajših udeležencev dogodka in poskrbeli za animacijo. Za njih smo pripravili skakalni grad (v sodelovanju s ŠD Škrat Petka), športni poligon in ustvarjalno delavnico. Medtem, ko so starši lahko naredili krog ali dva, so se otroci zabavali in kratkočasili. Vzporedno z otroško animacijo smo udeležencem dogodka nudili krajše masaže. Veseli smo, da smo z masažo malenkost olajšali Bogdanov celodnevni podvig in mu delno razbremenili utrujene noge. Upamo, da dogodek postane tradicionalen in da se ga naslednje leto udeleži še večje število ljudi. Za konec naj še enkrat poudarimo, da smo zelo hvaležni Bogdanovega povabila k dogodku in da smo ponosni na njegov velik športni dosežek.«
Izpostavljeno
Trajnost v papirni industriji
Bogdan je vseh 23 krogov naredil skupaj z Barbaro Dimc, Andrejo Fistrovič in mladim Andražem Slaparjem, ki je doma iz Blagovice. Andraž je star 15 let in je pravkar zaključil Osnovno šolo na Brdu pri Lukovici ter se vpisal na Srednjo strojno in kemijsko šolo v Ljubljani - strojni tehnik. V prostem času se rad ukvarja s športom (kolesarjenje, nogomet, odbojka), igra pa tudi na harmoniko in ima rad podvige kakršen je bil ta ...
Koliko časa že poznaš Bogdana?
»Bogdana se spoznal na dan prireditve.«
Zakaj si se mu pridružil?
»Pridružil sem se, ker je bil to zame velik izziv. Že na začetku sem si zastavil cilj, katerega sem želel izpolniti. Seveda s takšno družbo in vzdušjem to ni bilo težko. Skozi celotno pot so me vzpodbujali sošolci, domači in prijatelji.«
Kako si se počutili med hojo? Kdaj je nastopila prva kriza in kako si 'splaval' iz nje?
»Med hojo sem bil poln adrenalina in dobre volje tudi zaradi harmonike, ki me je spremljala 6 krogov. Najtežji del je bil okoli 11 kroga, saj sem bil začetnih 10 krogov obut v čevlje z zelo tankim podplatom in so me zelo bolela stopala. To težavo sem hitro rešil z drugimi čevlji.«
Vsi, ki ste letošnjo najbolj zabavno rekreacijo »24 urni pohod okoli Gradiškega jezera« zamudili, ne skrbite! Vidimo se naslednje leto!