Psihiatrična bolnišnica Idrija je pred svetovnim dnevom duševnega zdravja pripravila posvet na temo prepoznavanja in zdravljenja odvisnosti od alkohola. Vodja oddelka za zdravljenje odvisnosti Janja Milič je ob robu posveta dejala, da je zdravljenje še vedno stigmatizirano, vendar se število odvisnih, ki se odločijo za zdravljenje, povečuje.
Hospitalnemu sledijo še drugi programi
Miličeva je pojasnila, da v idrijski bolnišnici izvajajo različne programe zdravljenja. V sklopu hospitalnega programa, ki traja od osem do deset tednov, poteka skupinski psiho-terapevtski program, v katerega so vključeni tudi družinski člani. Ob tem izvajajo tudi ekstra hospitalni program. Gre za ambulantno zdravljenje, ko ljudje živijo doma in prihajajo enkrat na teden v psihoterapevtski program skupaj s svojci.
Kot je poudarila, imajo tudi ambulanto za diagnosticiranje in zdravljenje sindroma odvisnosti in spremljajočih duševnih motenj, ambulanto za pomoč svojcem ter ambulanto za voznike. Poleg tega izvajajo še rehabilitacijske programe, kamor se ljudje vračajo, potem ko že zaključijo zdravljenje.
V korak s časom: bliže bolnikom z ambulantnim programom
Miličeva je izpostavila, da se v programu zdravljenja poskušajo odzivati na družbene spremembe. Ljudje namreč ne morejo več sodelovati na daljših programih zdravljenja, zato se poskušajo približati bolnikom z ambulantnim programom. Poleg tega v zadnjih letih več uporabljajo tudi farmakoterapijo odvisnosti.
Programi se po njenih besedah individualizirajo v smislu približevanja potrebam odvisnih ljudi. Kljub temu je zdravljenje odvisnosti v Sloveniji še vedno stigmatizirano. Prav posvet ima namen seznanjati javnost, da je odvisnost motnja, ki je sprejemljiva za učinkovito zdravljenje. Sicer pa ostajajo odvisni ljudje, ki so terapevtsko nedostopni in jim ne znajo pomagati, pravi Miličeva.
Bolniki, ki se zdravijo zaradi odvisnosti od alkohola, so različne starosti, vedno več pa je po njenih besedah mlajših. Ob tem je poudarila, da si tudi ženske vedno bolj upajo začeti z zdravljenjem.
Kot najpogostejše razloge za odvisnost je Miličeva izpostavila življenjske stiske, genetske dejavnike ter družinski odnos do alkohola. "Odvisnost od alkohola je bolezen zanikanja, saj se bolniki težko soočijo s tem, da imajo težave," je poudarila.
Priznani slovenski strokovnjaki, ki se ukvarjajo s kliničnim delom na področju odvisnosti od alkohola, so na današnjem posvetu med drugim obravnavali pristope k zdravljenju te bolezni in spremljajočim motnjam ter nevrološkim zapletom. Poleg tega so se posvetili tudi najnovejšim psihoterapevtskim metodam v zdravljenju sindroma odvisnosti od alkohola ter rehabilitacijam.