Zdravje

Hospic vendarle naj ne bi umrl

STA / T.C.
12. 5. 2015, 20.40
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.57
Deli članek:

Sestanek pristojnih ministric za zdravje in za delo, Milojke Kolar Celarc in Anje Kopač Mrak, s predstavniki Hiše hospic še ni prinesel rešitve glede financiranja hiše. Ministrici pa verjameta, da jim bo to uspelo. Kot je po sestanku povedala Kolar Celarčeva, so se danes dogovorili, da se v sredo dobijo na operativni ravni.

Foto Tomek

Sredin sestanek bo na ministrstvu za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti, na njem pa se bodo pogovarjali o konkretnih rešitvah in postopkih, kako zagotoviti dolgoročno stabilen način financiranja programa hospic, je pojasnila ministrica za zdravje.

Po njenih besedah so se pogovarjali, da bodo v Hiši hospic poskušali iskati začasne, premostitvene finančne rešitve, da ne bi prišlo do njenega zaprtja, medtem pa nameravajo najti zakonske podlage za dolgoročen sistem financiranja tako zdravstvenih kot socialnih storitev.

Planet TV

Ministrica za delo Anja Kopač Mrak je spomnila, da so v letu 2013 pripravili razpis za institucionalno varstvo, ki so ga pripravljeni ponoviti. Po njenem mnenju je to najboljša možna rešitev v tem trenutku, ob tem pa bi iskali dodatne rešitve glede zdravstvene nege.

Rešitev bodo poskušali najti čim hitreje, je pa po njenih besedah dejstvo, da je pri javnem razpisu potrebnega nekaj časa in morajo biti pogoji široko dostopni tudi drugim. Po oceni strokovnih služb bi vse skupaj lahko trajalo tri, štiri mesece, je dejala Kopač Mrakova. Za vmesno obdobje pa verjame, da bodo v Hiši hospic našli možnosti.

Pri tem je navedla, da ministrstvo za delo sofinancira programe društva hospic v letošnjem letu v obsegu 200.000 evrov. Pojasnila je, da sofinancirajo program spremljanja umirajočih, v zadnjem obdobju tudi program spremljanja žalujočih otrok, mladostnikov in odraslih.

Hišo hospic so sofinancirali do lanskega leta, letos na žalost ne. Društvo namreč za ta program ni pridobilo verifikacije s strani socialne zbornice, kar pa je bil pogoj, zato za sofinanciranje hiše letos niso mogli zagotoviti okoli 43.000 evrov, kot so jih v preteklih dveh letih.

Arhiv Svet24

"Dejstvo je, da ljudje pričakujejo, da Hiša hospic dela dobro, da je nek program, ki je tudi mednarodno primerljiv," je ugotavljala Kopač Mrakova. A je obenem opozorila, da mora imeti država, ko razdeljuje denar, jasne standarde. Pri tem se po njenih besedah pojavi tudi vprašanje, ali za denar to zagotavljamo 12 ali 30 umirajočim.

Predsednica Slovenskega društva hospic Renata Roban je dejala, da ni razloga, da ne bi verjela ministricama. "Mislim, da smo se že kot ženske sposobne usesti skupaj in narediti nekaj dobrega za ljudi," je dejala. Po njenih besedah pri hospicu ne gre za nadstandard, ampak za "standard, ki bi si ga želel vsak človek takrat, ko umira".

Arhiv Svet24