Zdravje

Premagajte nespečnost

Barbara Tišler
27. 3. 2015, 22.30
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.56
Deli članek:

Z nespečnostjo in drugimi motnjami spanja se spoprijema kar od dvajset do trideset odstotkov odraslih. Skrbi, strahovi, bolezen, žalost, stres, nezdrave navade in utrujenost so le nekateri vzroki, zaradi katerih težko ali pa sploh ne moremo zaspati.

Thinkstock

Tako se zavrtimo v začaran krog – ker premalo spimo, se v telesu poveča izločanje stresnega hormona kortizola, ki telo in duha drži v stalni pripravljenosti. Ker smo pod stresom, ne moremo spati, in ker premalo spimo, smo še bolj pod stresom. Pomanjkanje spanca vpliva na vse ravni našega življenja, na čustveno, telesno, umsko in duševno. Dolgotrajno pomanjkanje spanja poslabša občutek za spomin, težje sprejemamo odločitve, manj smo ustvarjalni, primanjkuje nam volje, zaradi nespečnosti trpijo tudi naši medsebojni odnosi. Poleg tega pa lahko postanemo tudi bolj dovzetni za številne bolezni, kot so depresija, bolezni srca in ožilja in sladkorna bolezen. Če vas zaradi nespečnosti pestijo dolgotrajne težave, je dobro, da poiščete strokovno pomoč. Pri lažjih oblikah motenj spanca pa si lahko z nekaj predanosti, zaupanja in discipline pomagamo sami. Upamo, da vam bodo izbrani nasveti pri tem pomagali.

Urnik spanja

Oblikujte si svoj urnik spanja, prilagojen vašim trenutnim zmožnostim, odgovornostim in potrebam. Če je le mogoče, pojdite v posteljo vsak večer ob istem času in se vsako jutro zbudite ob isti uri. Večina strokovnjakov priporoča, da zaspimo pred 22. uro, zjutraj pa naj bi se zbudili do 6. ure, tudi ob koncu tedna.

Večerni ritual

Prehodni del dneva, od trenutka, ko končamo delovni dan, do odhoda v posteljo, je zelo pomemben in dragocen čas, ki močno vpliva na naš spanec. To je čas, ko telesu sporočimo, da je delovni dan končan in da je prišel čas za umiritev in sprostitev. Pred spanjem se skušajte izogniti vznemirljivim aktivnostim, bučnim zvokom in močnim lučem. Vzemite si čas za lepe, nežne stvari, ki jih imate radi: prepustite se glasbi, branju poezije ali pa se poglobite v navdušujočo knjigo. Ugasnite televizor, računalnik in telefon. Posvetite se svojim najdražjim, prijateljem in hišnim ljubljenčkom. Ne glede na to, ali se predate vadbi joge, ki sprosti toge mišice, dihalnim tehnikam in meditaciji, ki umirijo srčni utrip, ljubeči masaži, ki pomiri begajoči um, ali se odpravite na večerni sprehod, vsakodnevni večerni negovalni rituali so zelo pomemben del dneva; pomagajo nam, da se sprostimo in umirimo, poglobimo vase ter mirneje in globlje zaspimo.

Vse to in še več vas že čaka v najnovejši Lepi&Zdravi!