"Zrak, ki ga dihamo, je postal onesnažen s snovmi, ki povzročajo raka. Vemo, da je zunanje onesnaževanje zraka ne samo veliko tveganje za zdravje na splošno, temveč da je tudi največji okoljski povzročitelj smrti zaradi raka," je povedal Kurt Straif iz Mednarodne agencije za raziskave rakavih obolenj (IARC) pri WHO.
Zanimivosti
Ozaveščenost o pomenu zavarovanj se v Sloveniji iz leta v leto povečuje
IARC je sporočila, da je skupina strokovnjakov našla "zadostne dokaze" o tem, da izpostavljenost zunanjemu onesnaževanju zraka povzroča pljučnega raka in poveča tveganje za raka na mehurju.
Čeprav se oblike onesnaženja in stopnje izpostavljenosti lahko zelo razlikujejo glede na lokacijo, agencija opozarja, da njene ugotovitve veljalo za praktično vse regije sveta. Že dolgo je sicer znano, da onesnaženje zraka poveča tveganje za bolezni dihal in srca.
Agencija pri tem še opozarja, da se je izpostavljenost onesnaževanju v nekaterih predelih v zadnjih letih dramatično povečala, še posebej v državah z naglim razvojem industrije in velikim številom prebivalcev. V preteklosti je IARC merila prisotnost posameznih kemikalij in mešanic snovi v zraku, kot so na primer izpušni plini, kovine in prah. A najnovejša raziskava temelji na splošni kvaliteti zraka.
Glavni viri zunanjega onesnaževanja zraka so po ugotovitvah agencije promet, pridobivanje energije, izpusti iz tovarn in kmetij ter ogrevanje stanovanj.