Zaradi majhnosti in kompaktnosti morajo biti robotski sesalniki v vseh pogledih optimalno zasnovani, pri čemer je energetska učinkovitost visoko na lestvici pomembnosti. Vendar ni preprosto ne eni strani zagotoviti zadostno avtonomijo, saj nihče ne želi, da se robot med čiščenjem prepogosto vrača na postajo polnit baterije in na drugi optimalno čiščenje, ne da bi upoštevali vse njegove lastnosti. Že vidite, kam pes taco moli? Nekateri proizvajalci se hvalijo z nadvse visokimi sesalnimi močmi, a pri tem pozabljajo na univerzalno resnico – ko motor deluje z največjimi obrati, baterija nadvse hitro izgublja »dušo«. iRobot zato ne govori o moči, izraženi v številkah. Raje poudarja izredne sposobnosti sesanja in brisanja tal, kar odlikuje vse njihove modele, tudi najboljšega Roomba Combo 10 Max+ s samočistilno postajo AutoWash.
Robot porabi manj energije kot običajni sesalnik
Robotski sesalnik Roomba porabi bistveno manj energije od običajnih. Tega ni težko razumeti. Ker je košek blizu krtače in ustja, ne potrebuje motorja z močjo preko tisoč vatov, da smeti potujejo skozi cevi do meter in več oddaljene vrečke v telesu sesalnika. Zadostuje motor z močjo med 30 in 40 vatov. To hkrati pomeni, da zlahka sesa in celo briše tla vsak dan, poraba energije pa bo še vedno občutno manjša od porabe klasičnega sesalnika, s katerim stanovanje posesate enkrat tedensko. Redno vsakodnevno sesanje obenem odpravi potrebo po občasnem globinskem čiščenju prostorov, za katero vemo, da je energetsko še bolj potratno. Matematika je pri tem neizprosna, pa sploh nismo upoštevali vašega časa, ki je ravno tako dragocen kot energija.
Načrtovanje čiščenja za manjšo porabo energije
Ko opravi delo, se robot vrne na postajo. Novejši modeli sesalnikov Roomba imajo možnost optimiziranega polnjenja, kar pomeni, da se polni samo toliko, kolikor je potrebno, kar zmanjšuje nepotrebno porabo energije. Poleg tega samodejne funkcije in napredni urniki čiščenja omogočajo prilagoditev časa sesanja glede na dejanske potrebe. Ko na tleh ni nepotrebnih predmetov, saj robot porabi manj energije, če se mu ni treba po nepotrebnem izogibati stvarem. Ali ko predvidevamo, da so nekateri prostori bolj umazani. Pravočasnost je pri tem še kako pomembna. Vzemimo kar konkretni primer. Kadar vemo, da je predsoba nasmetena, je bolje, da robota takoj pošljemo tja in preprečimo, da se smeti prenesejo v druge prostore, saj bo potem moral očistiti vse in bo zato porabil več energije.
Energijsko učinkovita postaja s samočistilnimi funkcijami
Zadnje čase so vse bolj priljubljene postaje s samočistilnimi funkcijami. Ker praznijo košek, črpajo vodo v posodico in sušijo blazinice za brisanje tal, so »krive« za dodatno porabo. A spet niso vse enake. IRobotova postaja AutoWash za sušenje namesto vročega uporablja hladen zrak. Ker je grelec potraten porabnik, iRobotova postaja porabi le delček energije, ki jo porabijo postaje tekmecev. Uporaba hladnega zraka seveda ne pomeni, da je sušenje manj učinkovito!
Novejši modeli so pogosto energetsko učinkovitejši, saj vključujejo izboljšane algoritme za navigacijo in varčevanje z energijo med polnjenjem. Robot Roomba zato ni le priročna naprava za ohranjanje čistoče doma, temveč tudi energetsko učinkovita rešitev. Z majhno porabo energije med delovanjem in optimiziranim polnjenjem prispeva k zmanjšanju splošne porabe energije v gospodinjstvu, kar je pomembno v času, ko vsi stremimo k bolj trajnostnim in okolju prijaznim rešitvam.