Vsaka živilska sestavina, ki jo najdemo v izdelkih v trgovini, mora pred vstopom na evropski trg pridobiti odobritev EU. To pomeni, da mora prestati obsežne varnostne preglede in izpolnjevati stroge kriterije glede kakovosti ter vpliva na zdravje. Nekatera živila zato morda pri nas niso na voljo, saj EU s strogimi zakonskimi predpisi zagotavlja, da je hrana, ki jo najdemo na naših trgovinskih policah, varna in zaupanja vredna.
Evropski predpisi na področju živil
Razlog, zakaj nekaterih živil, ki jih lahko brez težav najdemo v drugih delih sveta, ni na evropskih policah, se skriva v strogi ureditvi Evropske unije. EU namreč za varnost hrane postavlja zelo visoke standarde. Predpisi zajemajo številna področja, vključno s strogimi pravili uporabe aditivov, kot so konzervansi, barvila in ojačevalci okusa, predvsem glede preverjanja njihovega vpliva na zdravje. Podobno velja za gensko spremenjene organizme (GSO), ki morajo pred uporabo v živilih prestati temeljite varnostne presoje. Da bi zagotovili varnost tako za potrošnike, kot tudi za okolje, so v EU pri pridelovalcih natančno določili pogoje za uporabo pesticidov, ter s tem največje dovoljene količine njihovih ostankov v hrani.
Kaj pa kosmiči iz serije Prijatelji?
Razlog, zakaj v Sloveniji za zajtrk ne moremo jesti enakih kosmičev kot Joey v seriji Prijatelji, se skriva predvsem v tem, da ti izdelki ne ustrezajo strogim predpisom EU. Nekatera živila, ki jih vidimo v tujih filmskih uspešnicah, v EU niso odobrena zaradi prisotnosti nekaterih snovi ali aditivov (npr. barvil). Lahko pa vsebujejo preveč sladkorja, soli in maščob, kar bi prav tako lahko negativno vplivalo na zdravje potrošnikov. Čeprav kosmiči, ki jih ješ za zajtrk, morda niso enaki tistim, ki jih uživajo priljubljeni junaki iz serij, pa so varni in zdravi, kar je veliko bolj pomembno.
O kampanji
Kampanja Safe2eatEU ozavešča o različnih vidikih varnosti hrane. Letos poteka v 17 evropskih državah, drugič v Sloveniji. Cilj kampanje je vzpostaviti povezavo med znanostjo o varnosti hrane in hrano, ki konča na naših krožnikih, ter ljudem omogočiti, da z zaupanjem sprejemajo odločitve o hrani. Varnost živil zagotavlja Evropska agencija za varnost hrane (EFSA), ki na zahtevo Evropske komisije ocenjuje tveganja v zvezi z varnostjo novih živil ter živilskih sestavin, ki jih je potrebno odobriti pred začetkom trgovanja z njimi.