Danes še sonce in 20 stopinj Celzija – naslednji dan pa pršenje in temperature okoli 10 stopinj. Hitre spremembe vremena v spomladanskem času pogosto poskrbijo za napade vrtoglavice in glavobole. Strokovnjaki ocenjujejo, da je »vremensko občutljiv« vsak tretji zemljan. Posebno prizadete so ženske, ki imajo zelo senzibilen krvni obtok. V starosti vremenska občutljivost okrepi že obstoječe težave in lokalne bolečine. Uradna medicina meni, da gre pri »vremenski občutljivosti« za motnje razpoloženja, ki jih ni treba zdraviti, vendar pa naravno zdravilstvo ponuja cel kup pomagal in veliko namigov.
NIZEK ZRAČNI TLAK IN RAZPOLOŽENJE
Težave: kadar pade barometer, se znižajo temperature in pride hladna fronta, je veliko ljudi razdražljivih, slabo spijo in trpijo za glavoboli. Poleg tega se okrepijo težave s srcem (na primer angina pektoris), astma in bronhitis. Priporočilo: energičen polurni sprehod vsaj dvakrat na teden zviša prilagodljivost krvnega obtoka in presnove. Podobno deluje menjavanje vročega zraka in ledeno hladne vode ter redno savnanje. Iz rastlinskega sveta so se zelo izkazala različna mazila z izvlečki močvirnih rastlin in pitje ingverjevega čaja (ena žlička praška na skodelico). Depresivno razpoloženje lahko ublažita tudi baldrijan ali šentjanževka. Glavobole ustavi metino olje.
VISOK ZRAČNI TLAK ZAČUTIMO KOT GLAVOBOL
Težave: bližajoča se topla fronta predvsem pri ljudeh z migreno in nizkim krvnim tlakom povzroči težave, kot so glavoboli. Priporočilo: pomaga uravnotežena prehrana – sveža polnovredna živila namesto hitre prehrane. Prav pri naraščajočih temperaturah je pomembno, da pijete veliko tekočine (najmanj dva litra na dan). Pri motnjah krvnega obtoka si lahko pomagate z zdravili z oksilofrinom, ki zviša krvni tlak v 50 minutah. Svetovna zdravstvena organizacija pri težavah z vremensko občutljivostjo priporoča tudi akupunkturo: uspešnost je dokazana v številnih študijah. Pomaga pa tudi akupresura: ob napadu vrtoglavice si z nežnimi pritiski štiri minute masirajte »notranji mejni zid« (tri prste pod pulzom na podlahti).
STRELE IN GRMENJE DRAŽIJO ŽIVCE
Težave: študije so pokazale, da naši možgani ob bližajoči se nevihti spremenijo aktivnost – pride celo do majcene razelektritve. Posledica so motnje spanja in koncentracije. Bistveno se poveča tudi nevarnost nesreč. Priporočilo: eterično olje melise deluje harmonično na vegetativni živčni sistem. V skodelico zeliščnega čaja kanite dve žlički melisnega žganja (na primer »Klosterfrau«) in ga popijte. Za zmanjšanje tveganja povzročitve prometnih nesreč strokovnjaki svetujejo, da se izogibate dolgotrajnim vožnjam in tudi vožnji po zabavah. Pomaga tudi vodenje posebnega vremenskega dnevnika. Tako boste lahko dognali, katere vremenske razmere so kritične za vas.
OB JUŽNEM VETRU SE OGLASIJO BRAZGOTINE
Težave: topli, suhi jesenski vetrovi predvsem v bližini Alp izzovejo bolečine sklepov, glave in v predelih z brazgotinami. Priporočilo: redno knajpanje pomaga, da je telo manj občutljivo za te spremembe. Pomembno: če se boste ob slabih dneh poskrili v svoj dom, lahko spomladi tvegate tudi pomanjkanje svetlobe. Zaradi tega koncentracija melatonina v krvi naraste in počutimo se utrujene, brez volje in depresivne. Bolje bo, da se redno zadržujete na svežem zraku in si načrpate dragocenih moči sončnih žarkov.