Zanimivosti

Rihemberški grad - kamniti lepotec z bogato zgodovino

14. 4. 2024, 13.05
Posodobljeno: 14. 4. 2024, 13.09
Deli članek:

Na skalnem pomolu vzpetine Golec nad Branikom že stoletja kraljuje mogočni grad, eden najstarejših na Slovenskem.

Karmen Špacapan
Grad Rihemberk

Grajski kompleks je začel nastajati v začetku 13. stoletja na mestu še veliko starejšega prazgodovinskega gradišča. V začetku je obsegal samo eno stavbo in dvorišče, obdano s kamnitim obrambnim obzidjem. Grad je že zgodaj dobil tudi mogočen stolp in kapelo, v kasnejših stoletjih pa so mu dodajali dodatne stavbe in nove obrambne strukture.

Graščaki na gradu Rihemberk

Prvi lastniki gradu so bili gospodje Rihemberžani (Reiffenberg), plemiška rodbina domnevno tirolskega izvora, ki je sluzila goriškim grofom. Rihemberžani so gradu in kraju pod njim dali tudi ime Rihemberk, ki se je ohranilo še dolgo po tem, ko je rodbina izumrla. Kmalu po prihodu na Goriško so Rihemberški aktivno stopili v tamkajšnje dogajanje. Vodili so tudi pragmatično poročno politiko, s katero so se sorodstveno povezali s številnimi pomembnimi plemiškimi rodbinami na Goriškem in Kranjskem. Aktivna in uspešna politika jim je prinesla obsežno posest, ki se je razprostirala od Vipavske doline in Krasa do Gorice, pa tudi na Notranjskem, Bovškem, v Istri, Furlaniji in celo na Koroškem. Njihov nadaljnji vzpon je preprečila usoda - leta 1371 je umrl zadnji moški potomec rodbine. Njihove posesti so pripadle goriškim grofom in po letu 1500 Habsburžanom.

www.svitar.si, www.rihemberk.com
Grad Rihemberk

V tridesetih letih 16. stoletja je grad Rihemberk prišel v roke rodbine Lanthieri in takrat se je zanj začelo novo obdobje. V lasti te družine je ostal več kot 400 let. To je v slovenskem prostoru velika redkost, saj so grajske stave praviloma pogosto menjale lastnike. Lanthieriji so na Rihemberku pustili najmočnejši pečat, saj so ga sredi 17. stoletja prezidali iz srednjeveškega gradu v ugledno rezidenco ambiciozne plemiške rodbine in mu tako nadeli njegovo današnjo podobo.

www.svitar.si, www.rihemberk.com
Grad Rihemberk

V 19. stoletju naj bi bila redna gostja na gradu cesarica Elizabeta (Sissi). Grad naj bi večkrat obiskala, ko se je mudila v tržaškem Miramaru. Leta 1910 je umrl zadnji moški potomec rodbine Lanthieri, Karel Friderik. Rodbinsko dediščino je po njem prevzela njegova hči Karolina, poročena z Erdmanom baronom Levetzowom. Ta je v znak spoštovanja do starodavne ženine rodbine svojemu priimku dodal se njenega. Druzina Levetzow-Lanthieri je nato na gradu Rihemberk gospodarila do konca II. svetovne vojne.

www.svitar.si, www.rihemberk.com
Grad Rihemberk

Sedanji prebivalci gradu

Časi, ko so na gradu Rihemberk bivale plemiške družine, so minili, kar pa ne pomeni, da za temi zidovi ni življenja. Od 32 trenutno prisotnih vrst netopirjev v Sloveniji jih je kar 12 rednih ali občasnih gostov na gradu Rihemberk. Med številno najbolj zastopanimi sta vrsti veliki podkovnjak /Rhinolophus ferrumequinum) ter vejicati netopir (Myotis emarginatus). Na grad Rihemberk med aprilom in junijem prileti do 300 brejih samic vejicatih netopirjev in do 150 brejih samic velikega podkovnjaka, kar štejemo za največji porodniški koloniji obeh vrst v zahodnem delu Slovenije. Območje je pomembno tudi za druge rastlinske in živalske vrste.

www.svitar.si, www.rihemberk.com
Prvi lastniki gradu so bili gospodje Rihemberžani (Reiffenberg), plemiška rodbina domnevno tirolskega izvora, ki je sluzila goriškim grofom.

Omeniti velja velikega pupka, plašno repato dvoživko, ki jo z malo sreče lahko opazimo v opuščenih koritih ob nekdanjih hlevih gradu Rihemberk. Vse vrste netopirjev v Sloveniji so zavarovane, varuje se tudi njihove življenjske prostore. Najbolj jih ogroža pretirana uporaba insekticidov in posledično zmanjšanje številnosti njihovega plena ter uničevanje zatočišč v stavbah, kar je tudi zakonsko prepovedano. Za zaščito netopirjev je pomembno, da ne osvetljujemo preletnih odprtin in da jih z različnimi dejavnostmi ne vznemirjamo v njihovi zatočiščih. Temu sledijo tudi na gradu Rihemberk, kjer so nekateri prostori namenjeni izključno netopirjem.

(Dušan Klenovšek/ZRSVN)
Veliki podkovnjak

Fotografija: Veliki podkovnjak (Dušan Klenovšek/ZRSVN) 2

Sožitje Z NARAVO NATURA 2000

Kot mogočen branik med Vipavsko dolino in Krasom je grad Rihemberk obdan z raznoliko in ohranjeno naravo, varovano v okviru dveh Natura 2000 območij: Dolina Branice in Kras. Raznolika življenjska okolja so domovanje številnim redkim in ogroženim vrstam (hroščev, rib, dvoživk, kačjih pastirjev, metuljev). Območje je posebej pomembno za vejicate netopirje, ki imajo v gradu Rihemberk največjo znano porodniško kolonijo v Sloveniji, in laško žabo, ki ima tu skrajni vzhodni rob areala. Natura 2000 je evropska mreža posebnih varovanih območij), na katerih živijo najbolj ogrožene vrste in kjer najdemo najbolj ogrožene tipe življenjskih okolij. Da bi jih ohranili, moramo na teh območjih prilagoditi človekove dejavnosti. Območja Natura 2000 obsegajo 37 % slovenskega ozemlja, kar 70 % te površine pokrivajo gozdovi. V svetovnem merilu je najuspešnejši način ohranjanja žive narave.

www.svitar.si, www.rihemberk.com
V tridesetih letih 16. stoletja je grad Rihemberk prišel v roke rodbine Lanthieri in takrat se je zanj začelo novo obdobje.

Poslanstvo zavoda Svitar

Svitar je zavod za oblikovanje prostora, zgodovino in umetnost je zasebni zavod v javnem interesu, ki se ukvarja predvsem z interpretacijo in varstvom kulturne dediščine.

www.svitar.si, www.rihemberk.com
Grad Rihemberk

“Da bi našo dragoceno in v veliki meri pozabljeno preteklost predstavili na čim bolj edinstven, lep in doživljajski način, v zavodu razvijamo kostumsko igrano interpretacijo dediščine, ki skuša z različnimi sredstvi in metodami kar najbolj vključiti obiskovalca. Od ustanovitve leta 2007 je ekipa zavoda oblikovala in izvedla nekaj tisoč igranih in glasbenih kostumskih nastopov.”

www.svitar.si, www.rihemberk.com
Gita – Skupina za srednjeveško glasbo

Zavod vodi Bojana Čibej, krajinska arhitektka, pevka in interpretatorka kulturne dediščine, ki programe oblikuje v sozvočju načel mednarodne organizacije Interpret Europe.

Od leta 2008 Svitar sledi višjemu cilju oživljanja gradov z omogočanjem njihove dostopnosti javnosti in vzpostavitvijo programov interpretacije.

Tako sta danes Svitarjeva ljubezen in trud namenjena gradu Rihemberk na Vipavskem in njegovim obiskovalcem. S prevzemom gradu v uporabo, se na njem rojevajo barviti programi, ki so poklon gostom in dediščini te mogočne grajske utrdbe.

www.svitar.si, www.rihemberk.com
Grad Rihemberk

“Dediščino gradov in srednjega veka imamo radi z vsem srcem, zato jo želimo predstavljati na način, ki osvaja srca ljudi, jih zbližuje, navdušuje ter zbuja njihovo skrb in občudovanje. Naš dom je grad Rihemberk.”

www.svitar.si, www.rihemberk.com
Blagovna znamka Igre plemstva združuje programe igranih kostumskih vodenj, team buildingov, iger in glasbenih nastopov.

Igre plemstva

Blagovna znamka Igre plemstva združuje programe igranih kostumskih vodenj, team buildingov, iger in glasbenih nastopov. Izvajajo jih na gradu Rihemberk, lahko pa tudi na drugi izbrani lokaciji. Glede na izbrani program se obiskovalci lahko prepustijo prijetnemu vodenju skozi zgodovino, iščejo zaklade, se preizkusijo v plemiških veščinah ali pa se oblečejo v srednjeveški kostum in se podajo na pot raziskovanja plemiča v sebi.

www.svitar.si, www.rihemberk.com
Svitar je zavod za oblikovanje prostora, zgodovino in umetnost je zasebni zavod v javnem interesu, ki se ukvarja predvsem z interpretacijo in varstvom kulturne dediščine.

Gita – Skupina za srednjeveško glasbo

Beseda Gita pomeni pesem. Iz nje izhaja beseda gitice – kitice, ki jo v slovenskem jeziku uporabljamo še danes.

V skupini Gite so združeni iskalci skrivnostnih pomenov mnogoterih kitic, ki so nam jih zapustili naši predniki. Njihovo druženje jih resnično osreči, ko poslušalcem predajajo besede in glasbo skrivnostne preteklosti in v njih zbudijo radost in spoštovanje do nje.

www.svitar.si, www.rihemberk.com
Gita – Skupina za srednjeveško glasbo

  • Eleonora – Bojana Čibej: Glas, kitarska lutnja
  • Leonhard – Klemen Čibej, cistra, glas
  • Viljem – Matevž Drenovec, flavta
  • Sibila – Šejla Usenik ali Izabela – Mirjam Šolar, fidel, violina
  • Herman – Matija Bartol, boben, tamburin

www.svitar.si, www.rihemberk.com
Gita – Skupina za srednjeveško glasbo

V letu 2023 glasbena skupina Gita praznuje 15 let skupnega raziskovanja, ustvarjanja in nastopov.

V tem času je Svitar izdal 2 Gitini glasbeni zgoščenki:

Gitice, Eleonora in Leonhard, 2010, z ljudsko glasbo, Čas zlate ptice – tempus Avis Aureae, 2019, s srednjeveško glasbo in renesančnimi plesi

www.svitar.si, www.rihemberk.com
“Dediščino gradov in srednjega veka imamo radi z vsem srcem, zato jo želimo predstavljati na način, ki osvaja srca ljudi, jih zbližuje, navdušuje ter zbuja njihovo skrb in občudovanje. Naš dom je grad Rihemberk.”

Netopirji

Mogočni grad Rihemberk poleg srednjeveške zgodovine predstavlja še bogato bivališče za posebno živalsko vrsto. V večernih urah ga preletava kar 12 vrst visoko ogroženih in zaščitenih netopirjev. Samice posameznih vrst, ki imajo na gradu kotišče, se po prezimovanju drugje vrnejo v svoj domači grad in tu vsako leto gnezdijo od aprila do oktobra, letos pa so se vrnile šele v nekoliko toplejšem maju. Te nočne živali so atrakcija tudi za umetnike.

www.svitar.si, www.rihemberk.com
okvirček z 2 netoprijema: Mogočni grad Rihemberk poleg srednjeveške zgodovine predstavlja še bogato bivališče za posebno živalsko vrsto ....

Glasbenik, skladatelj in pionirski umetnik zvočnih kulis Boštjan Perovšek, ki ustvarja eksperimentalno elektroakustično, še posebej bioakustično glasbo, ki temelji na zvokih živali, zlasti žuželk, je v pričakovanju GO 2025 že začel s snemanjem Netopirske simfonije. Avdio in video instalacija ter niz dogodkov, ki preiskuje netopirje, njihove zvoke in gibanje, bo ponudila vpogled v življenje kolonij netopirjev in njihovih značilnih ultrazvočnih vokalizacij.

Karmen Špacapan
V 19. stoletju naj bi bila redna gostja na gradu cesarica Elizabeta (Sissi).

vir: www.svitar.si, www.rihemberk.com,foto: www.svitar.si, www.rihemberk.com

Zanimivosti

neprepoznavni_1
Preprost program

Postanite neprepoznavni v samo nekaj tednih

možgani, glava
Psihološki pojav

Znanstveniki spreminjajo navade v možganih

gebhard rosmanith (1)
Intervju

Na koncu ljudje jedo tisto, kar je v interesu korporacij

zanositev
Zgodba Melite Slavič

Rodila pri 46 letih: ni besed, ki bi opisale, kaj sem čutila, ko sem ga prvič zagledala

hladilnik, prenajedanje, nočni prigrizek
Zdravi prigrizki

Ste tudi vi nenehno lačni in brskate po hladilniku?

viki-groselj
Intervju

Viki Grošelj se po petdesetih letih vrača pod veličastni Makalu