Posebnosti medžimurske mize so dobro znane in ohranjene vse do danes, a jih lokalni gastronomski mojstri radi tudi sodobno preoblikujejo pod vplivom modernih kulinaričnih smernic.
Za obliznit prste
Na tem koščku zemlje, razprostrtim pod medžimurskim nebom, so že od nekdaj uživali hrano, ki sta jo nudili ugodna celinska klima in rodovitna zemlja. Pripravljali so obroke, primerne za težko delo in pridne roke krajevnih ljudi, ki so se večinoma ukvarjali s kmetijstvom. Kulinarični razvoj na tem območju je signifikanten - v zadnjih letih je več kot 10 restavracij prejelo oznako Medžimurski zlati gurman, oznako vrhunskih restavracij.
Kaj naročiti v Medžimurju?
Medžimursko kulinariko zaznamuje več značilnosti. Tradicionalne jedi se v veliki meri pripravljajo z mlekom, suhim mesom in so bogate z zelenjavo. Medžimurci imajo predvsem radi fižol, krompir, zelje, fižol s kislim zeljem in ajdovo kašo. Pravim gurmanom, ki so seznanjeni z medžimursko gastronomsko sceno, se brbončice hitro ogrejejo za meso 'iz tiblice' (lesene posode, podobne sodu, ki je tradicionalno prisotna na medžimurskem območju). Gre za dimljeno svinjsko meso, ki se hrani v zaseki, ta pa se nato pogosto znajde na okusni skorji koruznega kruha kot priloga. Tipične mesne jedi v teh krajih so tudi perutnina, divjačina in rečne ribe, ki so pred pečenjem pomočene v koruzno moko.
Tukaj se pripravlja vrsta jedi iz mleka, najpogosteje svež kravji sir in turoš. Vse več kozjerejcev postopoma spreminja to sliko, saj se povečuje tudi delež ponudbe kozjih sirov. Tudi bučno olje ima v Medžimurju svoj dom in se uporablja za solato (svežo in kislo), namaze ter kot dodatek k jedi.
Značilna medžimurska sladica so predvsem suhi piškoti, orehova potica, makova potica, koruzna zlevanka, štruklji s sirom in jabolki, za posebno poslastico pa štejemo medžimursko gibanico, ki poleg slastnega okusa s svojo izdatno hranljivostjo zagotavlja energijo za ves dan.
V vinu je resnica – resnica visoke kakovosti
Danes se tako tradicionalna kot moderna medžimurska kuhinja dopolnjujeta z vini lokalnih proizvajalcev, med katerimi imajo nekatera zgodovino dolgo desetletja ali celo stoletje.
Če Medžimurje že nosi naziva otoka med dvema rekama in hrvaškega 'cvetličnega vrta', mu z lahkoto pripisujemo tudi vzdevek domovine božanskega vina. Unikatno pokrajino zgornjega Medžimurja na 300 m nadmorske višine ustvarjajo majhni strmi griči z zaobljenimi vrhovi, ki nudijo popoln teren za več sto tisoč skrbno negovanih trt. Tu lahko spoznate lokalne družine, ki z veliko strasti in spretnosti iz svojih vinogradov zvabljajo vina privlačnih arom in osvežujočih okusov več sort, katerih vrednost potrjujejo najpomembnejša svetovna priznanja.
Trte so na medžimurskih gričih sadili že stari Rimljani, danes pa je pokrajina Gornjega Medžimurja prepletena z več kot tisoč hektarji vinogradov. Sorte, ki v Medžimurju prevladujejo, so značilne za klimo in lastnosti zemlje: sauvignon, laški rizling, renski rizling, rumeni muškat, traminec, moslavec, chardonnay, pušipel kot edina avtohtona vinska sorta Medžimurja, pinot noir in cabernet sauvignon
Pušipel, ki v Medžimurju uspeva že več kot stoletje, je naše prvo priporočilo za vsako degustacijo. Gre za lahko belo vino živahnega značaja in diskretnih sadno-citrusnih arom z grafitnimi mineralnimi toni.
Edinstveno doživetje po vinski poti
Odkrijte Medžimursko vinsko cesto, kjer se prek leta odvijajo različne vinarske svečanosti in festivali. Na majhnem in z vsebinami natrpanem območju na izjemno dostopni in dobro označeni vinski poti vas prek celega leta čaka več deset družinskih vinskih kleti. V preteklih letih so bili številni izdelki prav teh kleti prejemniki najvišjih priznanj in kar 35 Decanter medalj.
Ne odlašajte z uživanjem življenja, odpravite se v Medžimurje na izjemno medžimursko kosilo!