Zanimivosti

200 milijonov v naslednjih štirih letih

Oglasno sporočilo
10. 8. 2023, 12.44
Posodobljeno: 10. 8. 2023, 12.47
Deli članek:

V Ljubljani bo septembra velik teniški dogodek, ko bodo osrednje igrišče postavili na nenavadno, izjemno in ekskluzivno lokacijo. Najboljša dekleta bodo na turnirju WTA Zavarovalnica Sava Ljubljana igrala kar v osrednjem ljubljanskem parku Zvezda. Veliko zaslug, da se bo to zgodilo, pa ima seveda tudi Zoran Janković.

MARTIN METELKO
Kaja Juvan in Zoran Janković

Brez ljubljanskega župana Zorana Jankovića se v Ljubljani ne zgodi nič. Še najmanj pa kakšen velik športni dogodek. Mestna občina Ljubljana namenja športu veliko denarja, župan 'najlepšega mesta na svetu' pa je tako ali tako zaljubljen v šport, zato mu ni težko, da iz proračuna občine nameni veliko denarja prav športu.

Župan Janković je sicer odigral veliko vlogo pri izbiri lokacije. "Selitev v Ljubljano je bila dokončna spomladi, ko smo se uspeli dogovoriti z Mestno občino Ljubljana. Župan je hitro sprejel našo idejo, nato pa je bilo treba najti lokacijo. Najprej smo razmišljali, da bi igrišče postavili na Trgu republike, kjer pa to ni bilo mogoče. Nato smo se tudi ob pomoči župana odločili za Kongresni trg, a igrišča tja preprosto ne moreš umestiti. Na koncu pa je zmagala ideja o postavitvi igrišča v park Zvezda," je povedal direktor Teniške zveze Slovenije Gregor Krušič.

Ponos ob selitvi tenisa v središče Ljubljane je izrazil tudi ljubljanski župan Zoran Janković, razveselil pa se je tudi someščanke Kaje Juvan, ki jo nekoč vidi med prvih deset igralk na svetu. "Dejstvo je, da je Tenis Slovenija pripravila dober program, da bi bil turnir najprej na Trgu republike. Čeprav so dobili soglasje Zavoda za varstvo kulturne dediščine, smo se na občini odločili, da ne. Naša odločitev je bila, po tistem hokejskem poskusu, ki je bil tragedija, da so tam lahko le državne prireditve. Nato so še vztrajali in ponudili smo jim Kongresni trg, ki je že gostil odbojko na mivki. Predsednik zveze Andrej Slapar me je klical in potrdil, da bodo igrišče postavili na Kongresnem trgu. No, malce stran, v parku Zvezda. Fotografije, ki so jih na zvezi pripravili, da vidimo, kako bo vse skupaj videti, so me navdušile. Videti je res izvrstno. Tudi cesta na obeh straneh je prehodna, tako da bodo morali v tistem času Ljubljančani narediti le korak ali dva več. Toda to je za promocijo tenisa. Občina Ljubljana je pomagala nekaj mladim teniškim igralcem, seveda pa ne moremo tekmovati z največjimi teniškimi centri po svetu. Imamo pa Kajo Juvan. Že pred leti sva s Kajo govorila, da bo zmagala na turnirju doma. Res jo vidim, da bo nekoč med najboljšimi desetimi igralkami na svetu," je o bližnjem športnem spektaklu v središču Ljubljane povedal ljubljanski župan, potem pa spregovoril še o drugih teniških projektih v slovenski prestolnici: "Teniška zveza Slovenije, Olimpijski komite Slovenije in Mestna občina Ljubljana se dogovarjamo po gradnji osrednjega slovenskega teniškega centra. To bo na področju viške Svobode. Tam imamo že gimnastični center, imamo izbranega projektanta in pridobivamo gradbeno dovoljenje za plezalni center, ki sem ga obljubil Janji Garnbret. Na tem področju smo se odločili za projekt, ki ne sme biti preveč osiromašen. Čakamo še, da podžupan potrdi projekt, potem pa bomo začeli. Potem bo Športni park Svoboda rešen."

Velik kos

V Ljubljani se pospešeno gradi športna infrastruktura. "Šport bo v naslednjih treh letih dobil zelo velik kos proračunske pogače. Govorili smo o največji naravni katastrofi, poplavah v Sloveniji in Ljubljana je prišla skozi razmeroma dobro. Od države ne bomo zahtevali nobenega povračila, čeprav so naši gasilci posredovali na 200 objektih, ko je bila voda v kleteh. V preostalih delih Slovenije ljudje trpijo mnogo bolj in naša odločitev je, da jim ponudimo brezplačni prevzem odpadkov. Iz katerekoli občine v Sloveniji, ki je bila prizadeta. Ob taki katastrofi ne moreš biti vojni dobičkar. Toda v življenju je treba biti pozitiven. In šport je zagotovo pozitivna plat našega življenja. Treba je veliko trenirati, delati, pa še srečo moraš imeti, da zadeneš eno črto več od tekmice," se je Janković obrnil h Kaji Juvan. Seveda ni mogel mimo torkovega športnega večera v Stožicah, ko je najprej slovenska košarkarska reprezentanca igrala proti Črnogorcem, potem pa se je Olimpija merila z Galatasarayem. "V četrtek bodo v Stožicah igrali Celjani z Belorusi, pa Mariborčani s Fenerbahčejem … To, da so trije slovenski nogometni klubi prišli tako daleč v evropskem pokalu, je zagotovo navdušujoče," je razmišljal Janković in potem na pladenj položil: "Okoli 200 milijonov evrov bo šlo v Ljubljani za šport v naslednjih štirih letih!"

Kaj vse?

In kaj vse se bo gradilo v naslednjih štirih letih v Ljubljani? Športna infrastruktura je pomembna za razvoj mesta in dobro počutje Ljubljančanov. "Dobili smo gradbeno dovoljenje za Nacionalni atletski center v Šiški, na območju sedanjega stadiona ŽAK. Čakamo še revizijo popisov. Gradbeno dovoljenje je pravnomočno, kar pomeni, da bomo razpisali izbor za izvajalca enkrat jeseni. In začeli bomo delati. Istočasno potekajo dogovori v trojni navezi – Joc Pečečnik, ministrstvo za kulturo in mestno občino, da bi obnovili Plečnikov stadion. Mestna občina Ljubljana je pripravljena stopiti zraven kot partner, če bo to ostal nogometni stadion, kot je bil. Poleg obnove in rekonstrukcije Plečnikovega stadiona bi dodali še sedež in primerno zaščito pred soncem in dežjem, ter seveda povečali slačilnice. Na srečo ne potrebujemo garaže, ker je blizu mesta in drugih garažnih hiš. Na 'plečnika' se lahko pripelješ z avtom, lahko prideš peš, s kolesom, z mestnim prometom... Začela se je gradnja na bazenu Vevče. Pri tem projektu ne bomo kandidirali za državna sredstva, saj lahko kandidaturo za državna sredstva oddamo le za projekte oziroma objekte, ki so državnega pomena, kot je Ilirija ali pa atletski center v Šiški, saj takih objektov drugje ne bo. Potem ostaneta še plezalni in teniški center na Viču ter nova hokejska dvorana pod glavno dvorano, torej Halo Tivoli. Tam bo prostor za treninge hokejistov, poleg pa bo tudi štiristezna curling dvorana," je športne projekte v naslednjih štirih letih na mizo vrgel župan Janković.

V zadnjih dneh, ob rušilnih poplavah, ko jo je skupil kajakaški center v Tacnu, pa se bo moral najti denar tudi za obnovo oziroma novogradnjo tega. "Kajakaški center v Tacnu bomo obnovili, kar je že dogovorjeno. Ta obnova bo tako rekoč novogradnja," je dejal Janković. Ni pa mogel mimo tega, kako so športniki in športni navdušenci bili in so pripravljeni pomagati ob naravnih katastrofah. "Prvi so mi pisali navijači ljubljanske Olimpije Green Dragonsi, da jih je 60 pripravljenih iti na pomoč prizadetim. Razporedili smo jih, da so šli na Tacensko cesto in še nekam drugam. Te ljudi je razporejala profesionalna gasilska brigada. Poklical me je tudi predsednik Odbojkarske zveze Slovenije Metod Ropret, da so se za pomoč prijavili tudi slovenski reprezentanti. Klicali so iz ženskega rokometnega kluba Krim, da so dekleta pripravljena za pomoč, naj jih nekam pošljemo. Spet se je pokazala solidarnost in veliko srce, ki ga imamo Slovenci in slovenski športniki."