Star je bil 78 let. Vzrok smrti je bil bakterijski meningitis, je sporočila njegova publicistka Melissa Dragich.
Bakterijski meningitis
»V imenu njegove družine z globoko žalostjo delimo novico o smrti Jeffa Becka. Po nenadni okužbi z bakterijskim meningitisom je včeraj mirno preminil. Njegova družina prosi za zasebnost, medtem ko se bo soočila s to ogromno izgubo,« je sporočila.
Leta 1965 zamenjal Claptona
Beck je v šestdesetih in sedemdesetih letih prejšnjega stoletja kot član skupine Yardbirds ali vodja svojih skupin igral z občutkom za pustolovščino in njegovi posnetki so postali prelomni.
Skupini Yardbirds se je Beck pridružil leta 1965, ko je zamenjal drugega legendarnega kitarista Erica Claptona. Skupina je bila takrat že vodilna v vse večjem britanskem gibanju električnega bluesa.
Njegov slog, ki je prišel močno do izraza v skladbah, kot sta Shapes of Things in Over Under Sideways Down, je glasbi dodal ekspanzivni element, ki je naznanjal nastajajočo psihedelično rockovsko revolucijo.
Naveza z legendarnim Rodom Stewartom
Ko je tri leta pozneje skupaj s takrat še malo znanim pevcem Rodom Stewartom in prav tako neznanim Ronom Woodom na bas kitari ustanovil svojo skupino - kasneje znano kot Jeff Beck Group - je njihova glasba s svojo težo ustvarila zgodnji temelj za heavy metal. Prvenec skupine je bil leta 1968 Truth.
V sedemdesetih letih je Beck sestavil drugo, bolj R&B usmerjeno izdajo svoje skupine in ustanovil kratkotrajni trio z basistom Timom Bogertom in bobnarjem Carminom Appicejem iz skupin Vanilla Fudge in Cactus.
Začetek solo kariere
Beck je leta 1974 z albumom Blow by Blow začel svojo solo kariero, v kateri je preoblikoval osnovno formulo fusion gibanja tistega obdobja, spremenil ravnovesje vplivov iz jazza v rock in funk ter ustvaril zvok, ki je bil presenetljivo nov in zelo uspešen. Blow by Blow je postal platinasta uspešnica in ostaja njegovo najbolj priljubljeno delo.
Vedno aktiven
Od začetka osemdesetih let se je temperamentni Beck občasno pojavljal, se umaknil, upokojil in se spet pojavil. Njegovo delo v zadnjem času je segalo od poklona pevcu rockabillyja Geneu Vincentu do inštrumentalnih sklopov, ki so odražali vpliv tehna, elektronike in ambientalne glasbe.
Dobrodelen in inovativen
V zgodnjih osemdesetih letih se je Beck omejil na nastopanje na dobrodelnih koncertih. Leta 1985 se je vrnil v studio z albumom Flash, večinoma inštrumentalnim izdelkom, ki ga je delno produciral Nile Rodgers iz skupine Chic.
S klaviaturistom Tonyjem Hymasom in nekdanjim bobnarjem Franka Zappe Terryjem Bozzio je leta 1989 posnel hardrockovski album Jeff Beck's Guitar Shop.
Kitarske inovacije
Beck je na svoji glasbeni poti pomagal pri uvedbi ali okrepitvi nekaterih pomembnih tehničnih inovacij na kitari. Razvil je uporabo popačenj in povratnih učinkov, ki jih je pred njim raziskoval Pete Townshend, okrepil je učinek upogibanja tonov na kitari in razširil obseg izraza, ki ga je mogoče doseči z napravami, ki so bile spremenjene na kitari, kot je whammy bar.
Johnny Depp popolnoma strt
Vir je povedal, da je zvezdnik filma Pirati s Karibov »popolnoma uničen«, potem ko je angleški kitarist v torek umrl v 78. letu starosti, in dodal, da je bil 59-letni Depp pred Beckovo smrtjo »ob Jeffovi postelji« skupaj z »nekaterimi drugimi rock zvezdniki«.
»Imela sta res tesno prijateljstvo, bila sta si izjemno blizu, še bolj pa se mu je približal v preteklem poletju, ko sta skupaj koncertirala,« je še povedal vir. »Bolezen se je pojavila zelo hitro in v zadnjih nekaj tednih se je vse skupaj hitro poslabšalo.« »Johnny še vedno predeluje to novico. Je uničen,« dodaja vir.
Depp in Beck sta lani 15. julija izdala album z naslovom 18.
Duet je objavil tudi uradni videospot za pesem This Is a Song for Miss Hedy Lamarr, prvi singel z albuma.
»V izjemno čast mi je igrati in pisati glasbo z Jeffom, enim od resničnih velikanov in nekom, ki ga imam zdaj čast imenovati brat,« je takrat povedal igralec. Jeff Beck pa je takrat o Deppu povedal: »Že dolgo nisem imel takšnega ustvarjalnega partnerja, kot je on. Pri tej plošči je bil on glavna gonilna sila. Upam le, da ga bodo ljudje resno jemali kot glasbenika, saj nekateri težko sprejmejo dejstvo, da lahko Johnny Depp poje rokenrol.«
Na odru z Johnnyjem Deppom
Beck je nazadnje nastopil oktobra v Chicagu, kjer si je koncertni oder delil z igralcem in kitaristom Johnnyjem Deppom v gledališču Chicago Theatre.
Osemkratni dobitnik nagrade grammy je bil dvakrat sprejet v Dvorano slavnih rock and rolla - leta 1992 kot član skupine Yardbirds in leta 2009 kot solo izvajalec.
Med najboljšimi vseh časov
Leta 2015 ga je revija Rolling Stone uvrstila na peto mesto seznama 100 največjih kitaristov vseh časov in zapisala: »Že v skupini Yardbirds je imel melodičen, a neposreden ton - svetel, nujen in oster, a hkrati sladek. Videlo se je, da je resen glasbenik in da se je trudil. Ni se držal nazaj.«
Beck se je rodil v Wallingtonu v angleški grofiji Surrey. Kitaro je začel igrati v najstniških letih na doma narejenem modelu, ki ga je izdelal po vzoru enega od svojih junakov, ameriškega kitarista in izumitelja Lesa Paula. Njegovi idoli so bili med drugim vodilni kitarist skupine Gene Vincent Cliff Gallup ter ameriška blues glasbenika Buddy Guy in Otis Rush.
Poklanjajo se mu vsi največji
Na družbenih omrežjih se nizajo objave v slovo velikemu kitaristu. Med prvimi, ki so se poklonili Jeffu, je bil Steve Stevens, sicer kitarist Billyja Idola, ki je igral tudi z Michaelom Jacksonom in drugimi velikimi imeni. Nizalo pa se je ogromno drugih, res pomembnih imen.
Mick Jagger
Mick Jagger je zapisal: »S smrtjo Jeffa Becka smo izgubili čudovitega človeka in enega najboljših kitaristov na svetu. Vsi ga bomo zelo pogrešali.«
Ronnie Wood
Prijatelju je v slovo pomahal tudi Ronnie Wood: »Zdaj, ko Jeffa ni več, se počutim, kot da je ta svet zapustil eden od mojih bratov, in zelo ga bom pogrešal. Sandri, njegovi družini in vsem, ki so ga imeli radi, izrekam sožalje. Rad bi se mu zahvalil za vse naše prve dni, ko smo skupaj v skupini Jeff Beck Group prvič osvajali Ameriko. Glasbeno smo kršili vsa pravila, bilo je fantastično, prelomni rokenrol! Poslušajte neverjetno skladbo Plynth v njegovo čast. Jeff, vedno te bom imel rad. Bog te blagoslovi.«
Ozzy Osbourne
Poklonil se mu je tudi Ozzy Osbourne: »Ne morem izraziti, kako žalosten sem ob novici o smrti Jeffa Becka. Kako strašna izguba za njegovo družino, prijatelje in številne oboževalce. V veliko čast mi je, da sem Jeffa poznal, in v neverjetno čast mi je, da je igral na mojem zadnjem albumu Patient Number 9. V lepem spominu mi bo ostal. Naj živi.«
David Gilmour
David Gilmour je zapisal: »Novica o smrti mojega prijatelja in junaka Jeffa Becka, ki je s svojo glasbo že vrsto let navduševal in navdihoval mene in številne druge, me je zelo prizadela.
Naše misli so namenjene njegovi čudoviti ženi Sandri. Za vedno bo ostal v naših srcih.«
Joe Satriani
»... Imel je izjemen vpliv na moje igranje kitare, glasbeno znanje in dušo. Ko sem bil začetnik, sem ure in ure poskušal džemati ob njegovih solo albumih. Njegov pristop k inštrumentu se mi je zdel tako navdihujoč. Fascinirali so me njegovi nenavadni aranžmaji in agresivni kitarski toni. Vedno je izstopal kot edinstven glasbenik: Vedno je bil povsem 'Jeff Beck'. Vsi njegovi solo albumi so bili prelomni, pred svojim časom, in so utrli pot meni in številnim drugim kitaristom po vsem svetu. In bilo jih je zabavno poslušati vedno znova in znova ... Žal ga nisem nikoli zares spoznal. Upam, da je vedel, kako zelo sem ga občudoval, spoštoval in cenil. Ko bom končal s pisanjem tega, bom šel nekajkrat poslušat Jeffovo pesem Where Were You in se mu zahvalil, ker nam je dal toliko čudovite glasbe. Izrekam globoko sožalje njegovi družini in bližnjim prijateljem. R.I.P. Jeff«
LEKCIJA, ki bi jo rad podal Steve Stevens: Glasbeniki – brez bližnjic!
Steve Stevens se je najprej poslovil s stavkom: »Zapustil nas je največji kitarist na planetu,« in potem v naslednji objavi zapisal še nekaj stavkov, ki jih je očitno navdihnila Jeffova smrt in ki bi si jih moral prebrati vsakdo, ki se želi ukvarjati z glasbo: »Ob odhodu Jeffa Becka se ljudje sprašujejo … ali bo nova generacija rodila novega kitarskega junaka? Imam predlog. Odložite telefon, pozabite na objavljanje na spletnih omrežjih in se pridružite glasbeni skupini. Rezervirajte si 'špile' v najbolj posranih barih. V teh luknjah igrajte leta in leta. Potem poglejte, kje ste. Beck se je leta 1963 pridružil skupini Rumbles, kjer je bil kratek čas glavni kitarist in je igral pesmi Genea Vincenta in Buddyja Hollyja. Tako se to počne. Brez bližnjic. Enako kot EVH (Eddie Van Halen), ki je igral na vseh dvoriščnih zabavah v šoli in potem v klubih, da bi izpopolnil svojo obrt. Ko sem bil star 17 let, sem tri večere na teden igral v nočnih klubih. Tega usposabljanja ne bi zamenjal za nič na svetu.«