Zanimivosti

Če krvavi, ga lahko ubijemo

D.K.
31. 10. 2022, 12.17
Posodobljeno: 2. 11. 2022, 14.14
Deli članek:

Veliko filmskih franšiz, ustvarjenih v osemdesetih, je preživelo vse do danes. In tale se začne v džungli Srednje Amerike.

Profimedia
Schwarzeneger je v prvem filmu na gverilski način premagal vesoljskega lovca na trofeje.

Ekipa pod vodstvom veterana iz vietnamske vojne, majorja Alana Dutcha Schaeferja, se poda v džunglo, da bi rešila ministra tuje vlade in njegove spremljevalce, ki so jih ujeli gverilci. Spremlja jih agent CIA, Al Dillon in po najdbi zrušenega helikopterja s tremi odrtimi trupli, stvari niso več take, kot so se sprva zdele. Ko najdejo gverilski tabor, se zgodi spopad, v katerega je seveda, v skladu s časi filma, vpletena tudi Sovjetska zveza, preživi pa le ena članica gverile, ki jo odpeljejo s sabo na točko, kjer jih bo pobral helikopter. Vendar jih na poti spremlja nekaj, kar ni s tega planeta. Predator.

Zgodbo sta 1984 napisala Jim in John Thomas z naslovom Hunter (lovec). Proračun za film, ki so ga snemali 1986, je znašal 15 milijonov dolarjev, režiral pa ga je takrat malo znani John McTiernan. 20th Century Fox je film premierno pokazal 12. junija 1987, v blagajne pa je prinesel 98 milijonov dolarjev.

Profimedia
Kaj si ti???? En grdi mamojebec, reče Dutch!

Kaj si ti?

Tako se je začela ena najboljših znanstveno fantastičnih sag iz osemdesetih let, ki je prinesla še štiri nadaljevanja – zadnje letos kot Plen (2022), ki je v bistvu predzgodba prvega filma, kjer je v glavni vlogi zaigral nihče drug kot Arnold Schwarzeneger. Med drugimi znanimi imeni v prvem filmu najdemo še Carla Weathersa, ki igra agenta CIA in Jesseja Venturo. Tako on kot Schwarzeneger sta kasneje postala guvernerja zveznih držav, Weathers pa za enako funkcijo ni bil izvoljen.

Prvotna ideja bratov Thomas je bila skupina alienov, ki bi lovila plen na Zemlji, točneje najbolj nevarno vrsto, človeka in med njimi izbrance – vojake. To je bil njun prvenec in v Hollywoodu nista bila deležna pozornosti, dokler preko zvez nista spravila scenarija v roke producentu Michaelu Levyju, ki ga je predal kolegu Joelu Silverju, ki je pred tem produciral film Commando (Komandos, 1985), ki se je odločil spremeniti šund znanstveno fantastično zgodbo v visoko proračunski film.

Schwarzeneger je sodeloval pri Commandu, Weathers je bil Apollo Creed v filmih o Rockyu, Jesse Ventura pa je istega leta zaigral ob Schwarzenegerju v Running Manu.

Profimedia
Nešportna prednost za "predija" - plazmatski top na ramenih in laserski namerilnik.

Če je majhen, ni strašen

Glavno vprašanje pa je bilo, kdo bo igral zunajzemeljskega plenilca – vlogo je dobil nihče drug kot Jean-Claude van Damme, prvotno pa je bil njegov lik zamišljen kot agilni nindža lovec. A ko so Belgijca postavili ob bok glavne trojice, ki so bili vsi body builderji in visoki več kot meter osemdeset, je postalo jasno, da njegov lik ni niti malo strašen, kaj šele nevaren. Prvotni kostum je bil precej neroden, van Damme se je ves čas pritoževal, da ne more dihati in po začetku snemanja so se producenti odločili, da snemanje prekinejo in spremenijo lik in igralca. Spremenjen dizajn Predatorja je pripadel Kevinu Petru Hallu, ki je visok 2 metra petnajst in je že igral like v kostumih.

Originalni predatorski lik je bil neposrečen, imel je nizko telo, dolg vrat, rumene oči in glavo pasje oblike in je kot rečeno deloval precej okorno. Režiser je zato poklical Stana Wilsona, ki je sodeloval z Jamesom Cameronom pri Alienu, ki je skiciral pošast s pipalkami ob ustih in je postala ikonični lik serije Predator.

Osebni arhiv
John McTiernan je režiral prvi film o predatorju, pozneje je posnel še Umri pokončno, Lov na rdeči oktober in Afera Thomasa Crowna.

Nešportna prednost - nevidnost

Sredi osemdesetih so lahko filmarji le sanjali o računalnikih in chroma key zelenih ozadjih, kot jih poznamo danes, da bi dosegli nevidnost. Vseeno so igralca v prizorih, kjer je predator neviden, oblekli v rdečo obleko kot kontrast zeleni džungli, ga pozneje s primitivnim predhodnikom chroma keya izrezali in ponovno posneli s 30 odstotkov širšo lečo in tako dobili odličen efekt, ko se prosojni predator le sluti na ozadju. Predatorjev vid so posneli s termalno kamero, marsikaj pa je bilo narisano tudi na roko. Prvi Predator je bil nominiran za Oskarja za posebne efekte.

Uspeh prvega filma je Joela Silverja opogumil, da se je lotil tudi nadaljevanja. Scenarij sta spet napisala brata Thomas, film pa je režiral Stephen Hopkins. Predator 2 (1990) se dogaja v Los Angelesu, kjer nekaj pleni med člani jamajških in kolumbijskih narko tolp, kar skuša razkriti detektiv Michael Harrigan, ki ga igra Danny Glover, v filmu pa zaigrajo še Gary Busey, Bill Paxton in Maria Conchita Alonso. Glover pokonča Predatorja, ki ga spet igra Hall in ko že misli, da je konec, se v podzemnem gnezdu, kjer ga premaga, razkrije cela skupina predatorjev, ki odnesejo ubitega kolega, Gloverju pa pustijo posebno priznanje v obliki več stoletij stare pištole z vgraviranim napisom.

Profimedia
Danny Glover v drugem filmu lastnoročno premaga predatorja, za kar ga poačstijo tudi njegovi kolegi. Predatorjevi.

Danny Glover dobi v dar samokres

PAPIR_shutterstock_1418237465

Izpostavljeno

Trajnost v papirni industriji

Drugi Predator je prišel v kinematografe konec 1990 v času, ko so vladali Pleše z volkovi, Rocky 5 in Foxov lastni film Sam doma. Film je zbral le 57 milijonov dolarjev po celem svetu, kar ga uvršča med najmanj dobičkonosen film od petih.

Potem tujerodnih plenilcev nekaj časa ni bilo na spregled, dokler se niso vrnili 2010 kot Predatorji. V njem se zunajzemeljski lovci, znani kot Yautja, genetsko modificirani vojščaki svoje vrste, poslužijo nove taktike. Na zemlji ugrabijo skupino plačancev in morilcev in jih prepeljejo na planet, ki ga prerašča džungla, kjer se naučijo sodelovati skupaj proti vojski super predatorjev in vsemu, kar živi in raste na tem planetu. V filmu gledamo Adriena Brodyja, Topherja Gracea in Laurenca Fishburnea.

Pred štirimi leti je prišel še četrti film, The Predator (2018), kjer ladja zunajzemeljskega lovca strmoglavi na zemljo in ostrostrelec ameriških Rangerjev, Quinn McKenna (igra ga Boyd Holbrook) nanj naleti med reševalno akcijo. Tokrat ima predator s sabo tudi pse, izkaže pa se, da tokrat fantje s pipalkami načrtujejo invazijo na Zemljo. Čeprav je prinesel kar nekaj denarja, četrti film ni posrečen, preveč spominja na original, cela zgodba pa deluje, kot bi bila na poživilih.

Profimedia
Predator se vrne še petič (sedmič) v letošnjem filmu Prey (Plen, 2022)

Indijanci proti predatorju

Čeprav so imeli producenti s franšizo še načrte, pa je bila njena prihodnost s prodajo Foxovih intelektualnih pravic Disneyu zelo vprašljiva. Maja lani je bilo potem o novem projektu končno znanega več, Disney je produkcijo dal pod 20th Century Studios, v glavni vlogi pa je bila potrjena Amber Midthunder. Delovno ime Lobanje je postalo Plen, film pa je izšel avgusta letos na Disnejevi platformi Hulu.

Fox
Pištolo, ki jo ima Naru v Plenu (2022), dobi v dar od predatorjev Danny Glover v Predatorju 2 (1990), kaj vam to pove? Prihaja Plen 2, kjer ubijejo Naru.

Prey (2022) je tako predhodnik vseh štirih filmov o predatorjih in se dogaja v 18. stoletju. Naru, mlada bojevnica plemena Komanči, se mora dokazati kot lovec, pri tem pa skupaj z vrstniki naleti na predatorja, ki lovi plen in zbira lobanje najbolj grozečih vrst. Tu so še francoski lovci na krzno, ki se prav tako zapletejo z zeleno krvnim tujcem. Čeprav se film dogaja več kot 250 let pred Dutchovo bitko v džungli, velja za najboljšega v celi franšizi in je tudi izvrstno posnet. Naru predatorju vzame starinsko pištolo, ki jo je pred tem vzel francoskemu lovcu in ji prinese v domače pleme. Na njej pa je – glej si ga no – enak napis in letnica kot v pištoli, ki jo dobi Danny Glover v drugem filmu.

Profimedia
Adrien Brody in Laurence Fishburne se proti predatorčkom borita na tujem planetu

Ni še konec...

To pomeni seveda, če filme berete med vrsticami, da se Prey ne bo končal tam, ker se bodo predatorji spet polastili pištole. Vsem petim filmom je skupno tudi to, da predator v bitki ostane brez roke, razen v zadnjem filmu, kjer si jo za preživetje odseka sam.

Zdaj je čas, da pojasnimo tudi naslov – Dutch v prvem filmu, potem ko fluoroscentno zeleno kri, ki jo pušča ranjeni predator, reče: »Če krvavi, ga lahko tudi ubijemo!«. Isti stavek je izrečen tudi v letošnjem petem filmu. Predatorjeva franšiza tako ne skopari z referencami med filmi.

Profimedia
Odvrtek glavnega filma, Alien proti Predatorju, prinese še nekaj bolj umobolnega, kar mori celo lovca samega.

Pa še nekaj je treba pojasniti – omenjenih je bilo 20 let filmskega miru, kar pa ne drži povsem. V letih 2004 in 2007 sta prišla filma, v katerih se predator sreča z neko drugo tujerodno vrsto, filmsko še bolj strašno in nevarno, ki prav tako grize in pobija v štirih filmih. Alien proti Predatorju (2004) in Alien proti Predatorju: Requiem (2007) sta filma, kjer so producenti križali dve franšizi in tudi obe vrsti. Skratka, za tiste, ki imajo radi pasirano minšetro. Prvi del se dogaja na Antarktiki v zaprtem lovišču, medtem ko v drugem predatroska ladja strmoglavi v Coloradu v ZDA in s sabo seveda pripelje alienskega večno slepega potnika, ki je za povrh križan še s predatorji.

Fox
Kaj se zgodi, če se skupaj zbudita predator in alien? Aliendator? Predalien? En Predator Ali?

Brata Thomas sta nehote iz običajne ideje ustvarila dobičkonosno franšizo (skupaj je pet filmov prineslo pol milijarde dolarjev), ki je ob 5 + 2 filmih dala še nekaj kratkih filmov in video igre, pa tudi stripe in vse, kar Američani znajo spremeniti (iz gnoja) v zlato. Tudi kratki film Praznični Predator, ki se dogaja na severnem polu, ko predatorji srečajo božička. Razumi, kdor more.

Zanimivosti

možgani, glava
Psihološki pojav

Znanstveniki spreminjajo navade v možganih

gebhard rosmanith (1)
Intervju

Na koncu ljudje jedo tisto, kar je v interesu korporacij

zanositev
Zgodba Melite Slavič

Rodila pri 46 letih: ni besed, ki bi opisale, kaj sem čutila, ko sem ga prvič zagledala

hladilnik, prenajedanje, nočni prigrizek
Zdravi prigrizki

Ste tudi vi nenehno lačni in brskate po hladilniku?

viki-groselj
Intervju

Viki Grošelj se po petdesetih letih vrača pod veličastni Makalu

pitje čaja
Zeliščni napitek

Za svežo in sijočo polt si vsak dan privoščite skodelico čaja