Ko je Falco na svojem tretjem albumu Falco 3, ki je izšel decembra 1985, objavil pesem Jeanny, ni pričakoval, kakšen vihar bo povzročil v glasbenem svetu. Pesem je avstrijski glasbenik napisal skupaj z bratoma Bolland, ki sta producirala večino njegovih pesmi.
Žalostna balada govori o moškem, ki v dežju najde premočeno žensko in jo reši. Pesem je takrat skočila na vrhove lestvic mnogih evropskih držav, a branje in poslušanja besedila med vrsticami je mnogim dvignilo pokonci vse dlake. Kot se pokaže, je herojsko reševanje le blodnja v glavi zalezovalca, posiljevalca in potencialnega morilca.
Pesem, pa tudi spot, pustita veliko prostora za interpretacijo, dejstvo pa je, da ima zelo temno sporočilo o mladih ženskah, ki so žrtve zalezovalcev, nenazadnje sredi pesmi znameniti nemški TV voditelj Wilhelm Wieben pove, da policija že 14 dni pogreša 19-letno dekle in da ni izključeno, da gre za zločin.
Kdo je ubil Jeanny?
Številne feministične organizacije so pozivale k bojkotu predvajanja Jeanny. Nekatere radio in TV postaje v Nemčiji so poziv uslišale in pesmi niso predvajale, spet druge so jo uvrstile na svoje lestvice. V vzhodni Nemčiji je bilo njeno predvajanje prepovedano z odlokom, tudi v klubih in diskotekah.
Jeanny je dosegla vrhove lestvic v Avstriji, Norveški, na Nizozemskem in Švici, pa tudi na glavni nemški lestvici kljub bojkotu, celo na prvem mestu na letni ravni. Pesem je v začetku devetdesetih dobila celo slovensko priredbo, ki se je boste nekateri morda spomnili z radijev, slovenska Jeanny pa je bila Petra, a žal posnetka ni mogoče najti na internetu, niti ne vemo, kdo jo je napisal in izvajal.
Jeanny v videospotu igra takrat 15-letna Theresa Guggenberger, učenka plesne šole Dunajskega gledališča. V videu ima Falco na plašču oznako F, kar je referenca na nemški film Fritza Langa, M (1931), v katerem slepi možakar na enak način označi morilca. Glavno dogajanje v videu je posneto v Opernpassage na Dunaju. Na koncu, ko ima avstrijski pevec prebliske in se mu na zaprtem oddelku v oblazinjeni sobi prikazuje Jeanny, sledi napis Konec prvega dela.
Načrtovana kot trilogija, na koncu pet pesmi
Seveda, Falco je že v začetku načrtoval nadaljevanje, celo trilogijo in 1986 posnel Comming Home (Jeanny part II, Leto pozneje), pesem je izšla na četrtem albumu Emotional, ki je izšel oktobra 1986. Falco je bil na vrhu svoje slave, nadaljevanje je Jeanny spet prineslo na vrhove lestvic, v Nemčiji na prvo mesto in med prvih pet v Avstriji, Norveški in Švici. Falco je bil v drugo še bolj kontroverzen. Pesem govori o ljubezni, ki nikoli ne umre, o tem, da sta se z Jeanny spremenila in da prihaja domov, da bi dal vse, da jo vidi. Vendar je pevec še v vedno očitno v blodnjah v umobolnici (ali zaporu) in si domišlja, da ni storil zločina iz prvega dela. Tudi v drugo je Jeanny odigrala Guggenbergerjeva, posnet pa je v dunajskem Gasometru.
Tu pa se zgodba o Jeanny, ubogem dekletu, izgubljenem v noči, šele dobro začne. Falco je proti koncu osemdesetih zaradi težav z drogami, družinskimi zapleti in iskanjem samega sebe, hitro tonil proti dnu. Nekaj ponovnih zagonov v devetdesetih je bilo kratke sape, beli prah, ki je v vsakem njegovem dihu, kot poje v Out of the Dark (pesem je izšla po smti), pa ga je vedno znova premamil. V zadnjih letih je bil razpet med Dunajem in novim domom v Dominikanski republiki, kjer je umrl v čudni prometni nesreči, ko je s svojim terencem s polnim plinom zapeljal s parkirišča pred avtobus. Johann Holzel Falco je umrl 6. februarja 1998, star komaj 40 let. Čeprav naj bi bil čist in je delal na svoji glasbeni vrnitvi, so priče v baru, kjer je sedel, preden se je usedel v avto, povedale, da je bil naložen in popolnoma evforičen. Če je Falco odšel med avstrijske legende, pa je Jeanny v novih pesmih živela še več kot 10 let po njegovi smrti.
Jeanny tu, Jeanny tam
Že 1990 je na avantgardnem albumu Data de Groove izšla pesem Bar Minor 7/11 (Jeanny Dry), v njej se Falco pogovarja s točajko (slišimo le njegove verze) in na koncu omeni Jeanny. Album je bil solidno sprejet le v Avstriji, pesmi s tematiko Jeanny pa pravzaprav nihče ni niti omenjal.
2 leti po Falcovi smrti pa se je na neki spletni strani pojavila pesem Where are you now? (Jeanny Part III). Lastniki strani so povedali, da so dobili posnetek od neznanca, ker ni bil avtoriziran. Pesem je bila kmalu umaknjena, a se je vseeno razširila. Glasba sodi v obdobje okoli 1988, ko je Falco spet začel delati z bratoma Bolland. Kot se je v letih, ki so sledila, razkrilo, je bila pesem bolj kot ne mix demo posnetkov s Falcovim besedilom. Where are you now? Bi morala biti del albuma, vendar potem ni doživela studijske produkcije. Danes velja za del serije o Jeanny, vendar ne tretji del, čeprav je neuradno bližje kot temu, kar so oboževalci pokojnega pevca dobili 2009, 11 let po Falcovi smrti.
Zadnji, tretji del, so odkrili po naključju
Leta 2009 je izšel album The Spirit never dies s Falcovimi neizdanimi pesmimi. Na njem je istoimenska pesem The spirit never dies (Jeanny Final), ki je bila izdana tudi kot single in je prišla med top 10 v Avstriji. Avstrijci pač svojega velikega pop genija nikoli niso pozabili in v zadnjih letih je na lestvice nekajkrat prišla celo originalna Jeanny. Material za Spirit never dies so odkrili povsem po naključju – potem ko je v arhivih studia Morfelden-Walldorf počila vodna cev. Tam je 1987 delal tudi Falcov producent Gunther Mende. Ko so arhiv reševali, so najdene Falcove posnetke poslali Mendeju osebno.
Material je bil pripravljen za album, ki pa ga takratna založba Teldec ni želela izdati, saj naj bi bila glasba prevelik odmik od Falcovega glasbenega stila. Po obdelavi naslovne pesmi so dodali še vokal novozelandske pevke Riette Austin in pesem prikazali kot uradni tretji del Jeanny, v katerem pa Jeanny ni omenjena, niti besedilo ne namiguje na to zgodbo. Spot je posnet iz klipov iz prvih dveh in drugega Falcovega materiala.
Jeanny se tako pojavlja v kar petih pesmih, od tega sta dve uradni, ena omenja Jenny bežno, dve pa sta in nista (eden uraden in drugi neuraden). Čisto mogoče je, da Falco tretjega dela nikoli ni niti napisal, niti posnel, a če producenta Mende in De Rouge, ki sta s Falcom delala v tistem obdobju tako pravita, bo že držalo.
Avstrijska legenda Falco, ki je bil znan po svojem burnem vedenju, ekscesih, aroganci in cinizmu, je pod površjem skrival zelo ranjeno umetniško dušo. Odraščal je sam z mamo (je edini živorojeni od trojčkov) in igral v čudnih avantgardnih bendih na Dunaju, dokler se nekega dne ni odločil za solo kariero. Prvi hit je bil 1981 Der Komissar, to je še bolj slavni Rock me Amadeus, posthumni Out of the Dark in seveda dve, tri ali pet pesmi o Jeanny. Stvar interpretacije.
Duh nikoli ne umre
Pa mislite, da smo o Falcovi Jeanny povedali vse? Seveda ne. Falcov lik ni ubil Jeanny, pač pa je odšla drugam in ni bila žrtev. 1986 je nastal odgovor na kontroverzno pesem z naslovom Freedom (Die Antwort, Odgovor), ki ga je zapela, kdo bi si mislil – pevka z imenom Jeannie. Ne samo prepoznavna melodija, pač pa zgradba pesmi, vključno z branjem poročil, tudi besedilo podaja z zornega vidika ubogega dekleta, ki odžene vsiljivca.
Pa zdaj, ko imamo šest pesmi s to tematiko, ena ni Falcova (podobno kot zadnjič Major Tom od Petra Schillinga), je to vse? Ni! V devetdesetih je neka poljska skupina posnela svojo pesem z Jeanny v poljščini. Tako. Samo še posnetek slovenske različice najdemo, pa jih bo 8. Samo 8?? Tu je tudi češka verzija originala Džiny. Bi metalsko priredbo? Avstrijski pevec Axel One, ki je velik ljubitel genialnega avstrijskega rojaka, jo je posnel 2019, pa še nekatere druge Falcove pesmi.
Slovensko besedilo je šlo nekako takole: »Petra, svet ni to, kar se zdi, Petra, on le v sanjah živi, ubogo dekle, zdaj izgubljaš vse, a nekdo – te ljubi!«
Naj še kdo reče, da Falco ni bil genij. Da bi živel, je moral umreti. Falco živi!